*

Zoeken
  Zoeken met  
 
-2 °C
NO 2
 
files 268
409 km.
euro95
diesel
1,768
1,476
 
 

SNELNIEUWS

Donderdag 9 februari
di 16 sep 2008, 05:30

Nieuws op web goede taalles

door Arianne Mantel
AMSTERDAM -  Inburgeraars en kinderen met een taalachterstand leren beter Nederlands dankzij online krantennieuws.

Vooral taalzwakke leerlingen op roc’s blijken via het entertainment nieuws van kranten veel woorden op te pikken. Sportnieuws is meer voor de gevorderde cursist die onze taal probeert machtig te worden.

Dat is de uitkomst van een vier jaar durend onderzoek van de Universiteit Tilburg onder inburgeraars en taalzwakke kinderen die krantennieuws als lesstof hebben gekregen in de speciaal daarvoor door Edia ontwikkelde software Alane Nieuwslezer.

„Actuele onderwerpen blijken de meeste interesse op te wekken. En wat je interesseert blijft beter hangen. We hebben een pilot gedraaid in de openbare bibliotheek van Amsterdam en op enkele vmbo’s en mbo’s. Ook blijkt dat Nieuwslezer in staat is voor elk persoon een bepaald niveau krantenartikelen te vinden die maximaal een dag oud zijn. Gemiddeld blijkt dat bij dertig gelezen teksten tien tot vijftien woorden blijven hangen,” aldus onderzoeker Rintse van der Werf.

Door de grote dagelijkse hoeveelheid nieuwsberichten is het mogelijk de cursist zelf te laten kiezen wat hij of zij wil lezen: bijvoorbeeld sport, entertainment of politiek. „De lesstof is dus toegesneden op de taalcursist. Bovendien vernieuwt de lesstof zichzelf automatisch, waardoor teksten voor de cursist altijd actueel en leerzaam zijn. De software speurt 24 uur per dag naar krantenartikelen op het web. Die worden vervolgens ingedeeld op aandachtsgebied en moeilijkheidsgraad. Daarna worden ze op de pc aangeboden en worden de proefpersonen op woordkennis getest.

„De situatie doet zich nu voor dat inburgeraars Nederlandse woorden leren door teksten van Verdonk en Wilders te lezen die klagen over het slechte Nederlands van nieuwkomers. Grappig toch,”aldus een woordvoerder van Edia Sotware.

Onderzoeker Van der Werf hoopt Alane Nieuwslezer uit te rollen naar alle bibliotheken in ons land als gratis lesmateriaal. De eerdere succesvolle proef in Amsterdam, die gisteren werd afgerond is gesubsidieerd door Nederland Kennisland. „Ook zijn we met een uitgeverij in onderhandeling om dit lesmateriaal op scholen daar in het voortgezet onderwijs te introduceren waar veel taalzwakke kinderen zijn.”


Weekendabonnement
Weekendabonnement?
Met bloemen geef je gevoel. Geef mee en win!

Kans op €3000,- !
Puzzel mee voor het goede doel en maak wekelijks kans op €3000,- !.

Meest gelezen

Telegraaf | Buitenland | Binnenland | Prive | Digitaal | Telesport | OverGeld | Vrouw | DFT | Film en Uitgaan | MijnBedrijf | Reiskrant | Autovisie | Varen |
Please Wait ...
loading ...