*

Zoeken
  Zoeken met  
Foto: REUTERS
di 02 feb 2010, 09:36

Defecte gaspedalen gaan Toyota miljarden kosten

TOKIO -  Toyota gaat de productie van acht modellen die betrokken zijn bij een wereldwijde terugroepactie, op 8 februari weer hervatten, zo maakte het concern gisteren bekend. De Japanse autoproducent zegt ook een technische oplossing te hebben gevonden voor de mogelijke problemen met het gaspedaal bij miljoenen auto's in onder meer Europa en de VS.

Please Wait ...
loading media player ...

Toyota: Het spijt ons heel erg

Toyota roept in Europa acht modellen terug van verschillende bouwjaren. ANP Toyota roept in Europa acht modellen terug van verschillende bouwjaren. ANP

Vrijdag kondigde Toyota een terugroepactie aan van acht modellen van verschillende bouwjaren. Onder de modellen die in Europa getroffen zijn, zijn ook populaire auto's van Toyota, zoals de Aygo, de Avensis en de Camry. In Nederland gaat het om zo'n 95.000 auto's die terug moeten naar de garage voor een aanpassing aan het gaspedaal.

Toyota verklaarde dat sommige gaspedaalmechanismen kunnen slijten als gevolg van de gebruikte materialen en de blootstelling ervan aan externe factoren. Daardoor kan het moeilijker worden het gaspedaal, gemaakt door het Amerikaanse bedrijf CTS, in te drukken en het pedaal kan langzamer terugkomen naar de normale positie. In het ergste geval blijft het hangen. Maar daar heeft Toyota nu een oplossing voor gevonden. Dat zou volgens de ingenieurs van het bedrijf een busje zijn dat wordt ingebracht in het gaspedaalmechanisme waardoor de spanning op een veer toeneemt en het risico van een hangend gaspedaal afneemt. "We weten wat de oorzaak is en we weten hoe we het kunnen repareren", aldus Jim Lentz, directeur verkopen van Toyota in de VS.

De directe schade die voortvloeit uit de terugroepacties en verkoopstop van Toyota zal naar schatting rond de $1 miljard bedragen. De schade op de langere termijn kan echter nog veel hoger uitvallen. Daarom was onmiddellijke actie vereist, vooral ook omdat het bedrijf al bijna een week lang niet communiceerde over de problemen. Als de zaak verder zou escaleren kan dat onherstelbare schade berokkenen aan het imago van Toyota als merknaam. En dan zal het bedrijf er niet aan ontkomen een miljardenbedrag uit te trekken om advertentieruimte te kopen, verkooppremies te verstrekken en voor juridische kosten die uit de mechanische defecten van auto's voortkomen.

"Bijna elk bedrijf heeft wel eens te maken met terugroepacties, de zaak is echter wat je daarna doet", aldus Shoichi Yoshikawa, een merkendeskundige en directeur van Hill & Knowlton in Tokio. "Door de zaak te bagatelliseren maak je het alleen nog maar erger." Hoewel Toyota de financiële gevolgen van de verkoopstop en de terugroepacties nog niet bekend heeft gemaakt, vallen er wel conclusies te trekken uit de daling van de beurswaarde. Sinds Toyota de eerste terugroepactie op 22 januari bekendmaakte, is de beurswaarde met 18% gedaald, ofwel met 2,55 biljoen yen (?20,2 miljard). Analist Kurt Sanger van Deutsche Bank in Tokio schat dat de directe schade voor Toyota zal oplopen tot 50 à 60 miljard yen (?4,8 miljard).

Maar inclusief indirecte kosten, zoals het huren van auto's voor gedupeerde klanten en een schadevergoeding voor dealers die hun huidige voorraad niet kunnen verkopen, kan de schade oplopen tot 100 miljoen yen (?8 miljard), schat Sanger in.

Heeft u nkig vertrouwen in Toyota?

Weekendabonnement
Weekendabonnement?
Met bloemen geef je gevoel. Geef mee en win!

MEMBER OF INTERNATIONAL JURY:
car_of_the_year
engine_of_the_year