Kansloos
„Vergeet niet, er zijn maar twee exemplaren van deze auto”, een meerijdende Nissan-man op de passagiersstoel probeert mijn enthousiasme te temperen. Maar hij is te laat, en bovendien volstrekt kansloos. Ik heb me voorgenomen om de mij gegunde tijd met de Juke R maximaal te benutten. Daarom vertrek ik volgas uit de pitstraat van het circuit in Dubai. Waardoor het meteen lijkt alsof er een enorme vuist op mijn ribbenkast drukt. Zo stevig word ik in mijn stoel geperst.
Deze 485 pk sterke auto, met een 3,8 liter V6-motor die twéé turbo’s heeft, presteert dus fenomenaal. Volgens officiële metingen haalt de Juke R in 3,7 seconden een snelheid van 100 km/u. Daarmee trek je de gemiddelde Ferrari of Porsche er finaal uit. De topsnelheid bedraagt 257 km/u. Flink minder dan een Nissan GT-R (310 km/u), de supersportwagen waarvan deze R het hart getransplanteerd heeft gekregen. Maar dat komt doordat dit kleintje een veel gróter frontaal oppervlak heeft. Bovendien is hij zwaarder door de gemonteerde rolkooi en chassisverstevigingen. Verder profiteert de auto ook nog van superintelligente vierwielaandrijving en zestrapsautomaat met dubbele koppeling.
Iets geks
Hij dient louter als aandachttrekker en imagobouwer voor de Juke. „Nissan wilde iets geks doen en laten zien wat er allemaal mogelijk is met deze techniek”, aldus Michael Mallock, een van de mannen die aan de wieg stonden van de R-versie. Het hele ontwikkelingsteam bestond overigens uit slechts twintig man.
De Juke R is een grappig kereltje om te zien. Breed en vierkant. De lengte is ongeveer hetzelfde als die van een normale Juke, maar hij is liefst 14,5 centimeter breder en staat op gigantische 20 inch wielen. Die moéten ook groot zijn, want de eveneens behoorlijk forse remschijven (ook afkomstig van de GT-R) moeten erin passen.
Maar nog meer indruk maakt de Juke R door zijn bochtgedrag. De crossover is speelser dan de GT-R en tovert zelfs bij de grootste zuurpruim een glimlach op het gezicht. Hij is minder stabiel bij hard remmen, want dan moet je de achterzijde in balans houden met korte stuurcorrecties. Maar hij draait daardoor tevens veel scherper een bocht in. Je krijgt de 485 pk eigenlijk vrij eenvoudig op het wegdek, door de goed reagerende vierwielaandrijving. Voor je het weet ga je als een volleerd coureur over het circuit. Een gewone Juke rijdt al bovengemiddeld voor een crossover, maar op deze R staat geen maat. Het stuurgevoel is goed en de carrosserie helt nauwelijks over. De versnellingsbak schakelt met flipperbediening supersnel.
Jammer
Als ik uitstap, ben ik een paar illusies armer. Ik was helemaal vergeten in een Juke te zitten, waande me in een GT-R. Zo goed voelt deze sportieveling aan. Knap, want hij is in slechts 22 weken ontwikkeld. Minder fraai: er zijn maar twee exemplaren, eentje met het stuur rechts en de andere linksgestuurd. Daar blijft het bij. Je zult hem dus niet aantreffen bij de lokale Nissan-dealer en dat is jammer.
© 1996-2012 Telegraaf Media Nederland | Landelijke Media B.V., Amsterdam.
Alle rechten voorbehouden.
e-mail: redactie-i@telegraaf.nl
Privacy | Disclaimer