Het bureau van de Nationale Ombudsman bevestigt dat Mariko Peters binnenkort zal worden gehoord, evenals de toenmalig ambassadeur Martin de la Bey. Recent werd ook toenmalig eerste secretaris Mark Zellenrath gehoord door de ombudsman in de spionageaffaire.
Volgens de MIVD-agent, die ondermeer wapens leverde voor Nederlandse special forces, zou Peters hem hebben verraden door in Kabul opzichtig mensen te hebben gevraagd naar zijn achtergrond. Bovendien zou zij hebben rondbazuind dat I.A. werkzaam was voor de Nederlanders.
De parlementariër was in de periode waarin de 41-jarige geheim agent I.A. informatie over de Taliban verzamelde, plaatsvervangend chef de poste op de ambassade in Afghanistan. I.A. regelde meerdere geheime ontmoetingen tussen Talibanleiders en de Nederlandse overheid op de ambassade in Kabul, totdat dit na vijf gesprekken plots niet meer werd toegestaan vanuit Den Haag.
Het onderzoek naar de affaire door de Nationale Ombudsman duurt inmiddels al twaalf maanden. Zodra de ombudsman komt met een eindoordeel, start ex-geheim agent I.A. een rechtszaak tegen de Staat, waarin hij vijf miljoen euro schadevergoeding eist, omdat hij naar zijn zeggen door de ministeries van Defensie en Buitenlandse Zaken in de steek is gelaten. De dagvaarding ligt allang klaar, benadrukken I.A. en diens advocaat mr. Peter Reitsma.
Mariko Peters meent dat de ex-geheim agent volledig de weg kwijt is. „Begin 2006, in aanloop naar de Uruzgan-missie, boden allerlei vage figuren hun diensten aan op onze ambassade. Ik herinner mij niet dat de informatie van I.A. van enig nut voor ons was.”
De ex-geheim agent heeft geluidstapes waarin inlichtingenmedewerkers en de allerhoogste juridische ambtenaren erkennen dat I.A. destijds clandestien wapens leverde voor Nederlandse commando*s. Opmerkelijk is overigens dat de Ombudsman recentelijk I.A. waarschuwde dat het onderzoek zou worden gestaakt, als de dagvaarding wordt uitgebracht tegen de Staat.

© 1996-2012 Telegraaf Media Nederland | Landelijke Media B.V., Amsterdam.
Alle rechten voorbehouden.
e-mail: redactie-i@telegraaf.nl
Privacy | Disclaimer
Zeist, 25 mei 2012 - Vandaag is de lucht te droog voor buien en ook stapelwolken kunnen niet ontstaan. In het binnenland wordt het ongeveer 25 graden. Daarbij staat een vrij stevige wind uit het (noord)oosten. Ook het weekend staat in het teken van veel zon.
Uitgebreide weersverwachting
Sim Only € 0 | KPN
Relatie.nl Dating
Vakantie Dagdeals
Hete Huisvrouwen
EK '12 arrangementen
Erotische webwinkel
Ik vis pas als
Summersale Knaller!