Zoeken
  Zoeken met  
Nacht: 11 °C
wind: zw 2
files: 0
lengte: 0

SNELNIEUWS

Zaterdag 11 juli

'Files door ruzie'

door de redactie
di 07 okt 2008, 11:15
AMSTERDAM -  De dagelijkse file op de snelweg A50 tussen Heteren en de brug bij Ewijk staat in de landelijke file top vijf. De eveneens dagelijkse file op de A325 voor de Waalbrug bij Nijmegen nadert die positie met rasse schreden. De twee Waalbruggen zijn de enige manier waarop verkeer vanuit noordelijke richting Nijmegen kan bereiken of passeren.

De toegangswegen naar de snelweg A12 bij Arnhem zijn veel te smal. Daardoor lopen ze elke dag in de spitsuren vol. Het met verkeerslichten geregelde knooppunt Velperbroek onderbreekt de snelweg pardoes in Arnhem-Noord. Omdat de snelweg A15 vanuit Rotterdam niet aansluit op de A12 richting het Duitse Ruhrgebied, kan vrachtverkeer deze knelpunten niet mijden.

De schuld van lokale en provinciale politici, raast Gert Jan Oplaat, directeur van de Kamer van Koophandel Centraal Gelderland bij elke gelegenheid. Volgens de Kamer hebben de overheden zo lang geruzied over mobiliteit in de stadsregio Arnhem-Nijmegen, dat het geld in Den Haag op was toen er eindelijk na twintig jaar een besluit was genomen. En ondertussen is er nog steeds niets structureel verbeterd, aldus Oplaat.

Provincie en gemeenten besloten dat de A50 moest worden verbreed, dat er een derde Waalbrug voor Nijmeegs stadsverkeer moest komen en dat de A15 een aansluiting moet krijgen op de A12. Deze besluiten staan haaks op de wensen van ondernemers en bedrijfsleven. Die voelen het meest voor doortrekking van de snelweg A73 vanuit Venlo naar een verbrede A50 bij Ewijk.

Ruim honderd ondernemers, aangesloten bij de Kamer van Koophandel, VNO-NCW en Stadsregio Arnhem-Nijmegen, hebben dit voorjaar het zogenoemde Pact van Lent gesloten. In dit Offensief Bereikbaarheid zijn tal van maatregelen en plannen opgenomen, die bedrijven zelf hebben verzonnen om het verkeersinfarct te omzeilen.

Zo beginnen werknemers van chipfabrikant NXP in Nijmegen tegenwoordig anderhalf uur eerder. Burgers' Zoo in Arnhem laat bezoekers met lichtkranten weten hoe het is gesteld met de files en biedt hen een spitsmenu aan. Met de Duitse overheid wordt overlegd over een omleidingsroute vanaf de A12 via Emmerich en Kleve naar de A73.

Maar dat laat onverlet dat er snel structureel iets moet gebeuren in deze regio. Want zo'n asielzoeker op de Waalbrug vorige week veroorzaakt voor miljoenen aan schade, omdat het verkeer tot in de wijde omtrek bijna de hele dag stilstaat, aldus Oplaat.

 
 
De Bedrijvengids
De Telefoongids

Meest gelezen

Telegraaf | buitenland | binnenland | prive | digitaal | telesport | overgeld | vrouw | dft |
Samsung Digitale Camera