Dat de A2 van Utrecht naar Den Bosch bovenaan de top 25 van drukste trajecten staat is geen verrassing, met zowel Culemborg als het 22 kilometer verderop gelegen Kerkdriel in de top 5 van knelpunten. De beproeving voor het verkeer wordt vanaf 8 januari nog groter wanneer het verkeer ter hoogte van Hedel in beide richtingen over één rijbaan moet vanwege wegwerkzaamheden. Er blijven twee rijstroken per rijrichting beschikbaar, maar er zijn geen vluchtstroken. Bovendien leert de ervaring dat de in breedte beperkte en verlegde rijstroken extra gevoelig zijn voor files.
Beter nieuws valt te melden over de A2 tussen Utrecht en Amsterdam. Daar daalde de filedruk met 29% ten opzichte van het vorige jaar. En ook op de A12 zal het, nu de werkzaamheden bij Ede bijna zijn afgerond, in 2009 waarschijnlijk beter gaan. In 2008 schoot de filedruk op het traject Utrecht-Arnhem echter nog omhoog. De A2 van Eindhoven naar Maastricht, de A16 van Rotterdam naar Breda en de A15 van Rozenburg naar Ridderkerk hoorden in 2008 voor het eerst tot de 25 drukste trajecten.
Voor het eerst sinds 2002 nam de filedruk over een heel jaar gemeten af. Er stond ruim 1,7% minder file op de Nederlandse wegen, dat komt overeen met ongeveer 1,2 miljoen minder verliesuren. Dat levert een ‘besparing’ op van bijna 18 miljoen euro.
De afname deed zich vooral voor in het tweede en vierde kwartaal. De hoge brandstofprijs in het tweede kwartaal is al eerder genoemd als mogelijke oorzaak voor de daling in de eerste helft van het jaar. Wanneer de filedruk per maand wordt gecorrigeerd voor het aantal werkdagen en het effect van neerslag, valt op dat een dalende trend zichtbaar is vanaf augustus. In november nam de filedruk met 16,5 % af, in december 2008 met 6,6%.
De daling van de filedruk is vooral zichtbaar in de provincies Noord-Holland, Utrecht en Zuid-Holland. Daarbij valt vooral de 8% lagere filedruk in Noord-Holland op. Ook in Zeeland en Friesland was in percentages fors minder druk, maar in absolute zin scheelt dat marginaal.
Uit de cijfers vormt zich het beeld van naar het oosten verplaatsende files. In de andere provincies werd het namelijk drukker, waarbij Gelderland in absolute zin op kop gaat. Opvallend zijn de relatief hoge toenames in Flevoland en Groningen. In beide provincies waren in 2008 grootschalige onderhoudswerkzaamheden aan de weg, wat in de filecijfers tot uiting komt.
Met grote afstand had 25 maart de spits met de hoogste piek: in de ochtendspits stond er 840 kilometer . Een fors sneeuwdek zorgde op de dag na Pasen in het hele land voor veel problemen en de op één na drukste spits sinds 1999. Daarmee werd de 25e ook de drukste dag: goed voor 1,1% van de totale filedruk in 2008.
Terwijl de filedruk in de avond en de nacht (relatief gezien) flink daalde, veranderde er gedurende de dag vrijwel niets. Wel is er een verschuiving waar te nemen in de avondspits: tussen 15:00 en 17:00 uur is die iets toegenomen, tegenover een vermindering van de filedruk na 18:00 uur.
Op maandagen is de filedruk beduidend afgenomen, terwijl de dinsdag juist drukker is geworden. Opvallend is de afname van de filedruk op zaterdag en zondag.

© 1996-2012 Telegraaf Media Nederland | Landelijke Media B.V., Amsterdam.
Alle rechten voorbehouden.
e-mail: redactie-i@telegraaf.nl
Privacy | Disclaimer
Zeist, 25 mei 2012 - Vandaag is de lucht te droog voor buien en ook stapelwolken kunnen niet ontstaan. In het binnenland wordt het ongeveer 25 graden. Daarbij staat een vrij stevige wind uit het (noord)oosten. Ook het weekend staat in het teken van veel zon.
Uitgebreide weersverwachting
Sim Only € 0 | KPN
Relatie.nl Dating
Vakantie Dagdeals
Hete Huisvrouwen
EK '12 arrangementen
Erotische webwinkel
Ik vis pas als
Summersale Knaller!