*

Zoeken
  Zoeken met  
15.9 °C
ONO 3
 
files 4
1 km.
euro95
diesel
1,801
1,469
 
 
ma 02 mrt 2009, 05:30
|
lees voor

'Geweld tegen autoriteit amper te stoppen'

Van onze verslaggevers
AMSTERDAM -  Het toenemend geweld tegen gezagsdragers als politieagenten, ambulancebroeders, buschauffeurs en leraren is nauwelijks nog te stoppen. De verhuftering van de maatschappij kan mogelijk nog jaren doorgaan.

Foto: ANP

Dat concludeert hoogleraar pedagogiek Louis Tavecchio, verbonden aan de Universiteit van Amsterdam, naar aanleiding van een reeks incidenten afgelopen weekeinde waarbij minstens acht politieagenten gewond raakten. Ook buschauffeurs en ambulancebroeders moesten het opnieuw ontgelden. "Gezagdragers in ons land moeten er op verdacht zijn dat we mogelijk in een stijgende curve van buitenproportioneel geweld zitten. Of daar binnen een paar jaar een einde aan zal komen, is onvoorspelbaar. Dit kan nog wel enige jaren duren voordat het weer afneemt." Autoritair gezag wordt volgens hem nauwelijks nog gerespecteerd.

Beleid

Door toenemende normvervaging kunnen agenten, maar ook buschauffeurs die autoriteit uitstralen, zich met geen enkel beleid meer wapenen tegen deze vorm van laagdrempelige agressie, zo stelt Tavecchio. "Het is griezelig dat ook kinderen van elf, twaalf jaar geen geweld meer schuwen."

Volgens de hoogleraar voelen Nederlanders zich vaker miskend. "Ze ondermijnen alle vormen van regelgeving en aanvaarden daardoor ook geen weerwoord." Vooral agenten werden afgelopen weekeinde slachtoffer van een ongekende geweldspiraal. Twee agenten in het Groningse Zevenhuis werden door een groep jongeren geschopt en geslagen toen ze één van hen wilden arresteren. In Zwolle gaf een dronken man een agent een kopstoot toen die hem wilde arresteren.

Een 37-jarige Haarlemmer reed bij een alcoholcontrole tweemaal met zijn auto in op politiemensen.

In Dordrecht begon een 29-jarige inwoner op agenten in te slaan. Een 30-jarige agent werd gisteren in Den Haag bij de arrestatie van een overspannen man met een mes in zijn schouder gestoken. In Rijswijk werd een 35-jarige buschauffeur door twee jongens op gewelddadige manier van zijn portemonnee en strippenkaarten beroofd.

Twee Rotterdamse ambulancemedewerkers kregen rake klappen van een 30-jarige man, die zij juist wilden helpen. De broeders kregen een melding over een dronkaard die op straat was aangetroffen. Toen ze hem optilden, begon hij om zich heen te slaan.


Weekendabonnement
Het EK-abonnement, 6 weken € 20,-!

Zonnig weekend

Zeist, 25 mei 2012 - Vandaag is de lucht te droog voor buien en ook stapelwolken kunnen niet ontstaan. In het binnenland wordt het ongeveer 25 graden. Daarbij staat een vrij stevige wind uit het (noord)oosten. Ook het weekend staat in het teken van veel zon.

Uitgebreide weersverwachting