De Telegraaf
Zoeken
  Zoeken met  
 
11 °C
ZO 3
 
files 1
3 km.
euro95
diesel
1,458
1,099
 
 

SNELNIEUWS

Zaterdag 21 november
ma 23 mrt 2009, 22:58 | lees voor

Akkoord crisisaanpak dichtbij

Van onze parlementaire redactie
DEN HAAG -  In een marathonzitting koersten CDA, PvdA en ChristenUnie afgelopen nacht af op een akkoord over maatregelen tegen de crisis. Ze gaan fors bezuinigen in 2011 en willen de aow-leeftijd verhogen naar 67 jaar. Ook korten op de zorgtoeslag, een hoger eigenwoningforfait en loonmatiging in nieuwe cao’s lagen op tafel.

Arie Slob, Andre Rouvoet en Mariette Hamer (VLNR) lopen maandagavond terug naar het Catshuis na een kleine wandeling. Foto: ANP

De besprekingen over een finaal voorstel van premier Balkenende, die ’s ochtends om tien uur al waren begonnen, verliepen aanvankelijk stroef, maar kort voor middernacht kwam er schot in. Ook de werkgevers en vakbonden moeten zich in het pakket kunnen vinden. Die schuiven dinsdag aan, waarna er een definitief akkoord zal liggen.

Lastenverlichting

Tegenover de maatregelen om de staatskas uit de rode cijfers te halen, staat een slordige 6 miljard euro aan investeringen en lastenverlichtingen, waarvan het gedeeltelijk of helemaal schrappen van de vliegtaks de meest opvallende lijkt te zijn. Verder zal veel geld worden gestoken in werkgelegenheid, bouwprojecten, waarbij allerlei vertragende bezwaarprocedures terzijde kunnen worden geschoven, en energiebesparende maatregelen.

Over het jaar waarin de bezuinigingen moesten beginnen en in welke omvang stonden CDA en PvdA lang lijnrecht tegenover elkaar. Het CDA wilde zo snel mogelijk ingrijpen, de PvdA deze kabinetsperiode liever helemaal niet. Het compromis komt uit de koker van de ChristenUnie: snijden in 2011, maar niet te ingrijpend als de economie nog steeds slecht draait. Het zou gaan om bezuinigingen van maximaal 5 miljard euro, vastgelegd in een speciale begrotingswet.

Over de verhoging van de aow-leeftijd naar 67 jaar deden nog meerdere scenario’s de ronde. Geleidelijke verhoging of in één klap de aow-leeftijd naar 67 tillen, waarbij iedereen die dan per 1 januari 50 jaar of ouder is, wordt ontzien.

De ingreep in de zorgtoeslag zal naar verwachting vooral de middeninkomens treffen. Die krijgen straks minder compensatie voor de zorgpremie. Ook worden de plannen voor de verhoging van het eigenwoningforfait aangescherpt, waardoor veel meer villabezitters straks hoger worden aangeslagen.

Verder zal de coalitie de financiële instellingen oproepen veel verantwoordelijker om te gaan met hun klanten.

Sociale partners

Werkgeversorganisaties en vakcentrales kwamen maandagavond ook in Den Haag bijeen "om de klokken gelijk te zetten". Na afloop van het overleg bleek dat beide partijen dichtbij een akkoord zijn, dat onder meer loonmatiging en aanpak van de jeugdwerkloosheid zou inhouden.

Wel willen de sociale partners dat het kabinet de verhoging van de aow-leeftijd van tafel haalt. Daarnaast moeten de pensioenfondsen meer tijd krijgen om te herstellen en moet er een goede opvolger komen van de regeling voor werktijdverkorting, die zaterdag is afgelopen.

Plaats op:      Facebook    Plaats op eKudos    Plaats op MSN reporter    Plaats op Delicious    Plaats op Twitter

Kerstgroet aan de Ouderen
Kans op €3000,- !
Puzzel mee voor het goede doel en maak wekelijks kans op €3000,- !.
Michael Jackson Shirts