De Telegraaf
Zoeken
  Zoeken met  
 
12 °C
ZW 3
 
files 0
0 km.
euro95
diesel
1,458
1,099
 
 

SNELNIEUWS

Zaterdag 21 november
vr 05 jun 2009, 13:27 | lees voor

'Geen invloed PVV in Europarlement'

BRUSSEL -  Door zich niet aan te sluiten bij een grote fractie in het Europees Parlement ziet de PVV in feite af van de ambitie om invloed uit te oefenen op het beleid. „Je kunt het parlement dan alleen nog maar gebruiken als bühne, als debatplatform”, zegt Michiel van Hulten, van 1999 tot 2004 Europarlementariër voor de PvdA en dus ervaringsdeskundige.

Het Europees Parlement wordt gedomineerd door vier grote fracties: de EVP, waartoe het CDA behoort, de socialistische PES, waarvan de PvdA deel uitmaakt, de liberale ALDE, met VVD en D66, en de Groenen, met GroenLinks.

Deze vier zijn volgens Van Hulten doorslaggevend bij het verdelen van belangrijke posten. Ze bepalen in hoge mate wie er bijvoorbeeld voorzitter wordt van prestigieuze parlementscommissies en wie als rapporteur het voortouw heeft bij het behandelen van spraakmakende onderwerpen.

Status

De grote fracties verschaffen ook status. „Als je namens een van hen onderhandelt, heb je het gewicht van tientallen of honderden fractiegenoten achter je”, weet Van Hulten. „Dat is heel wat anders dan als je in een parlement van 736 leden spreekt namens drie collega's.”

Bovendien krijgen kleine fracties minder spreektijd. Ze beschikken ook over minder medewerkers. Het is daardoor veel moeilijker om je weg te vinden in de enorme papierberg waarmee je als Europarlementariër wordt geconfronteerd. „Je moet je dan echt beperken tot één of twee onderwerpen”, zegt van Hulten.

Volgens hem heeft een opstelling als buitenbeentje in het Europarlement ook sociale gevolgen. „Wanneer je altijd maar overal tegenaan schopt, word je op den duur buitengesloten door de rest. De PVV zal wel zeggen: daar trekken we ons niks van aan, maar na verloop van tijd ga je zoiets toch voelen.”

Beperkte invloed

In het algemeen heeft de uitslag van de Nederlandse verkiezingen maar een zeer beperkte invloed op de gang van zaken in het Europarlement, aldus Van Hulten, die na enkele jaren partijvoorzitter van de PvdA te zijn geweest nu werkt als lobbyist in Brussel. In totaal zijn er immers maar 25 Nederlandse Europarlementariërs.

„Of de PvdA met drie in plaats van met vier leden in het parlement zit, maakt weinig verschil. Maar de uitslag is wel belangrijk voor het aanzien van Nederland. Ik merk in Brussel dat iedereen zich door de winst van de PVV afvraagt wat er met Nederland aan de hand is.”

Plaats op:      Facebook    Plaats op eKudos    Plaats op MSN reporter    Plaats op Delicious    Plaats op Twitter

Kerstgroet aan de Ouderen
Kans op €3000,- !
Puzzel mee voor het goede doel en maak wekelijks kans op €3000,- !.
Michael Jackson Shirts