Met name leden van de Statenfracties van de VVD, PvdA, SP, D66, PvdD en CU/SGP, zouden van opvatting zijn dat Borghouts er niet aan ontkomt om zijn conclusies te trekken.
Het CDA en GroenLinks (de partij van Borghouts) willen het debat van volgende week afwachten.
Afgelopen woensdag traden de zeven gedeputeerden van de VVD, CDA, PvdA en GroenLinks af vanwege het miljoenenverlies in de affaire rond de IJslandse bank Landsbanki.
De voorzitter van het college van gedeputeerde staten, Harry Borghouts trad echter niet af. Zijn positie is volgens hem anders dan die van de gedeputeerden, die bestuurders zijn gekozen, de commissaris is benoemd door de Kroon.
Kritische Statenleden werpen daartegen in dat er natuurlijk wel sprake is van zogenaamd collegiaal bestuur. Zij vinden dat Borghouts zich niet moet verschuilen achter de andere rol die hij zou hebben binnen het bestuurscollege. Zij zeggen dat niet alleen de verantwoordelijke gedeputeerde met financiën in zijn portefeuille, de VVD-er Ton Hooijmaijers zijn conclusies heeft getrokken uit het vernietigende rapport, maar dat met hem het voltallige college van GS is opgestapt. Borghouts zou dat als collegiaal bestuurder in hun ogen ook moeten doen.
In het verleden trok in 1999 de commissaris van de koningin in Zuid-Holland, Joan Leemhuis-Stout in de zogenaamde 'Ceteco-affaire' wel de conclusie dat haar positie onhoudbaar was geworden, en tradt zij af. Destijds kwam aan het licht dat de provincie Zuid-Holland in het geheim voor ongeveer 2 miljard gulden bankierde met als doel het maken van winst. Hoewel de provincie in het begin geld verdiende, ging het destijds goed fout bij het uitlenen van geld aan het handelshuis Ceteco.
Kritisch rapport
Vorige week verscheen een uiterst kritisch rapport van de provinciale onderzoekscommissie naar de financiële handel en wandel binnen de provincie Noord-Holland. Ernstigste kritiek in het rapport was dat het college van Gedeputeerde Staten vanaf april 2007 tot oktober 2008 ten onrechte geen actief risicomanagement voerde.
Verder concludeert de commissie in het rapport dat er onvoldoende controle was op de schatkistbewaarder. Daarnaast is het onduidelijk waarom de provincie er precies een lening van 50 miljoen euro op nahield.
Miljoenen weg
De provincie Noord-Holland had een bedrag van 78 miljoen euro weggezet op een rekening bij het IJslandse Landsbanki. Verder stond er 20 miljoen euro uit bij de Duitse bank Lehman Bankhaus. Zoals bekend zijn in het najaar van 2008 deze beide banken omgevallen.
Uiteindelijk heeft dankzij bestaande garanties de Duitse bank het geld toch weer teruggestort, maar die garanties waren er niet voor de miljoenen die op de IJslandse bank stonden, en dat geld is de provincie dus kwijt.
De afgelopen tijd was er ook op andere fronten nogal wat kritiek te beluisteren op Borghouts. Zo liet de Nederlandse Bond voor Pensioenbelangen (NBP) toezichthouder Nout Wellink van De Nederlandsche Bank (DNB) in een brief weten niets te zien in Borghouts als baas van het 2,6 miljoen deelnemers tellende pensioenfonds.
De belangenclub van gepensioneerden en aanstaande gepensioneerden achtte Borghouts ongeschikt, omdat zijn naam - al dan niet direct - meermalen in verband werd gebracht met financieel wanbeheer. Men verwees daarbij niet alleen naar het IJslandse debacle van de provincie, maar ook naar het financiële wanbeleid bij de IJsselmeerziekenhuizen waarbij er een belangrijke rol was weggelegd voor Borghouts. De instelling kon met behulp van een private investeerder ternauwernood van een faillissement gered worden. Harry Borghouts was daar destijds voorzitter van de raad van toezicht.

© 1996-2012 Telegraaf Media Nederland | Landelijke Media B.V., Amsterdam.
Alle rechten voorbehouden.
e-mail: redactie-i@telegraaf.nl
Privacy | Disclaimer
Zeist, 25 mei 2012 - Vandaag is de lucht te droog voor buien en ook stapelwolken kunnen niet ontstaan. In het binnenland wordt het ongeveer 25 graden. Daarbij staat een vrij stevige wind uit het (noord)oosten. Ook het weekend staat in het teken van veel zon.
Uitgebreide weersverwachting
Sim Only € 0 | KPN
Relatie.nl Dating
Vakantie Dagdeals
Hete Huisvrouwen
EK '12 arrangementen
Erotische webwinkel
Ik vis pas als
Summersale Knaller!