*

Zoeken
  Zoeken met  
 
-4 °C
NO 2
 
files 0
0 km.
euro95
diesel
1,772
1,476
 
 
do 08 okt 2009, 19:25 | lees voor

Balkenende steunt vakantieproject prins

DEN HAAG -  Premier Jan Peter Balkenende heeft uitgebreid onderzoek laten doen naar alle mogelijke risico's rond het vakantieproject van prins Willem-Alexander en prinses Máxima in Mozambique. Samen met Willem-Alexander heeft Balkenende daarna geconcludeerd dat er geen belemmering was voor het bouwen van het vakantiehuis en financiële deelname aan het project.

Het prinselijk paar met hun dochters op het strand van Wassenaar. Het prinselijk paar met hun dochters op het strand van Wassenaar. Foto: Serge Ligtenberg
Foto: Fotopersburo Dijkstra bv Postbus 75 1420 AB Uithoorn Nederland w

Dat zei premier Jan Peter Balkenende donderdag in een debat met de Tweede Kamer. Hij zei dat hij niet „over één nacht ijs is gegaan” bij het onderzoek. Zo keken de veiligheidsdiensten naar de veiligheid voor Willem-Alexander en Máxima en hun bezoekers. Ook is gekeken naar de medische zorg die gegeven kan worden en naar de juridische structuur van het project.

Om te voorkomen dat Willem-Alexander te maken krijgt met dubieuze figuren als die zich zouden inkopen in het project, is er een stichting opgericht voor de financiële belangen van de prins en zijn vrouw. Volgens Balkenende heeft de stichting zijn eigen verantwoordelijkheid. „Daar treed ik niet in”, aldus de premier.

Balkenende liet weten dat hij uitgebreid met Willem-Alexander heeft gesproken over het project. De prins en de prinses begrijpen de gevoeligheden in tijden van economische crisis, aldus de minister-president. De Oranjes kozen voor een vakantiewoning in Mozambique vanwege hun voorliefde voor Afrika.

De premier blijft pal achter de monarchie staan en ziet geen plek voor uitsluitend een ceremoniële rol voor het staatshoofd. „Ik pleit ervoor zuinig te zijn op het koningschap. Het is een symbool van continuïteit, stabiliteit en identiteit.” Van politieke macht bij het staatshoofd is volgens hem geen sprake. „De koning heeft alleen een procesrol, geen bepalende rol.”


Weekendabonnement
Weekendabonnement?
Met bloemen geef je gevoel. Geef mee en win!


Logospel De Telegraaf