*

Zoeken
  Zoeken met  
 
-4 °C
O 3
 
files 33
33 km.
euro95
diesel
1,772
1,476
 
 
di 24 nov 2009, 19:19 | lees voor

Kamer: sluit gevangenis in Baghram

DEN HAAG -  De Tweede Kamer wil dat minister Maxime Verhagen (Buitenlandse Zaken) bij de Afghaanse regering en de Amerikaanse autoriteiten aandringt op de sluiting van de gevangenis in het Afghaanse Baghram. Deze zogenoemde 'geheime gevangenis' staat onder beheer van de Amerikaanse leiding van de krijgsmacht in dat land.

Een meerderheid van de Tweede Kamer stemde dinsdag in met een motie van de SP hierover. Nederland heeft al eerder aangedrongen op de sluiting van de Amerikaanse gevangenis Guantanomo Bay Cuba, waar mensen zonder eerlijk proces werden opgesloten. De SP drong er vorige week in de Tweede Kamer op aan dat Verhagen dit ook zou doen voor de gevangenis in Baghram. Maar Verhagen wilde daar niet aan. Het gaat hem er om dat mensen een eerlijk proces krijgen. En daar dringt hij op aan, zei de minister. „Het gaat me niet om het gebouw.”

Verhagen moet zich van de Kamer ook inspannen om te komen tot een internationale ban op munitie met zware metalen en munitie met verarmd uranium. De SP diende hierover een motie in die was gebaseerd op aanbevelingen van de commissie die in opdracht van de VN-mensenrechten onderzoek deed naar de oorlog in de Gazastrook. De Kamer steunde de motie die de regering optoept zich in te spannen voor een moratorium op deze wapens, zoals ze dat eerder ook heeft gedaan voor een ban op clustermunitie.

De Kamer stemde verder in met een motie van het CDA over Iran. De christendemocraten willen dat de regering zich verzet tegen toetreding van Iran tot de raad van de Internationale Maritieme Organisatie (IMO). De IMO houdt zich bezig met de verbetering van de veiligheid voor de scheepvaart en overheden wisselen hierbij strategische veiligheidsinformatie uit. Iran wil een rol spelen bij de bestrijding van de piraterij en wil lid worden van de IMO. Maar de Kamer steunde het CDA in zijn bezwaar dat dit vanwege de onduidelijkheden van het Iraanse kernwapenprogramma en de illegale transport van wapens niet verstandig is.


Weekendabonnement
Weekendabonnement?
Met bloemen geef je gevoel. Geef mee en win!


Logospel De Telegraaf