*

Zoeken
  Zoeken met  
 
-4 °C
O 3
 
files 42
34 km.
euro95
diesel
1,772
1,476
 
 
di 09 feb 2010, 07:25 | lees voor

Utrechtse vuilnismannen staken

UTRECHT -  Utrechtse vuilnismannen hebben dinsdag hun werk neergelegd. De medewerkers van de gemeentereiniging voeren een dag lang actie voor een betere cao. In Amsterdam volgen de vuilnismannen op 17 februari het voorbeeld van hun Utrechtse collega's.

In Utrecht wordt het vuilnis vandaag niet meer opgehaald. In Utrecht wordt het vuilnis vandaag niet meer opgehaald. Foto: ANP

„Wij willen centen zien”, riepen circa honderdvijftig vuilnismannen in het stadhuis van Utrecht. Onder luid boegeroep overhandigden zij een petitie aan wethouder Piet van der Sluijs (Personeel, ChristenUnie).

„We staan met onze rug tegen de muur”, zei vuilnisman Jan van Batenburg, die goed is voor ruim veertig dienstjaren. „Ik kan de eindjes maar net aan elkaar knopen.” Van Batenburg verdient iets minder dan 1500 euro netto per maand. „Gaat de wasmachine kapot, dan kan ik geen nieuwe kopen.”

De staking was voor veel Utrechters merkbaar: bij 40.000 huishoudens werd dinsdag geen vuilnis opgehaald. De gemeente laat deze week extra vuilniswagens door de stad rijden.

De actie van de vuilnismannen is de tweede in een reeks van protesten van gemeente- en provincieambtenaren. Beide groepen hebben een eigen cao, maar bij de onderhandelingen voor een nieuwe cao zien zowel gemeente- als provincieambtenaren dat hun werkgevers geen inflatiecorrectie willen toepassen. De vakbonden eisen een loonstijging van 1,5 procent. De werkgevers willen de nullijn hanteren.

Bij de cao-overleggen zitten de vakbonden rond de tafel met de Vereniging Nederlandse Gemeenten (VNG) en het Interprovinciaal Overleg (IPO). Toch zijn de protestacties gericht op de afzonderlijke gemeente- en provinciebesturen. De vakbonden hopen zo scheurtjes te veroorzaken in het standpunt van VNG en IPO.

De gemeente Utrecht liet al weten niet op de eisen van de actievoerders in te gaan.

De komende weken volgen nog acties in de provincie Flevoland en de gemeentes Haarlemmermeer en Hoorn. Daar overhandigen ambtenaren een petitie aan hun bestuurders.


Weekendabonnement
Weekendabonnement?
Met bloemen geef je gevoel. Geef mee en win!


Logospel De Telegraaf