*

Zoeken
  Zoeken met  
 
-2 °C
NO 2
 
files 10
6 km.
euro95
diesel
1,768
1,476
 
 
wo 03 mrt 2010, 05:30 | lees voor

Lokale stembusstrijd in teken van val kabinet Minder animo voor stembus

KIEZER NU AAN ZET

Van onze parlementaire redactie
DEN HAAG -  Het is de dag van de waarheid voor CDA en PvdA. Na de dramatische val van hun kabinet zullen de kemphanen vandaag bij de gemeenteraadsverkiezingen van het volk de rekening gepresenteerd krijgen.

Foto: FOTO JAN VAN EIJNDHOVEN

Op voorhand staat vast dat de PvdA tegen een forse nederlaag zal oplopen na de monsterzege in 2006. Toen behaalde de partij van Wouter Bos ruim 23 procent van de stemmen. Nu zal dat heel wat minder zijn. Toch zien de sociaaldemocraten dat niet als een afstraffing. Sinds zij zijn weggelopen uit het kabinet heeft de PvdA in de peilingen juist weer de weg omhoog gevonden.

Het CDA verwacht de score van vier jaar geleden te kunnen evenaren. Dat is op zich geen grote prestatie, want in 2006 bleef de kiezerssteun onder de 17 procent. De christendemocraten zeggen daarmee tevreden te zijn, omdat het op zijn minst een discussie over het leiderschap van CDA-leider Balkenende zal helpen voorkomen. Hij werd onlangs halsoverkop naar voren geschoven als nieuwe lijsttrekker.

Naast de strijd tussen CDA en PvdA zal er ook veel aandacht zijn voor VVD en PVV. De partij van Wilders doet alleen in Den Haag en Almere mee. In Den Haag strijdt de nieuwkomer met de PvdA om de eerste plek, en in Almere kan de PVV volgens de peilingen in één klap de grootste worden. Aan de vooravond van de stembusgang kunnen CDA en PvdA elkaar voorlopig niet luchten of zien.

CDA-leider Balkenende vindt het ongeloofwaardig om na de vervroegde Kamerverkiezingen van 9 juni weer met de PvdA te gaan regeren. "De kiezer zou het niet begrijpen als je een paar maanden na de val van het kabinet weer samen verder zou gaan." Bovendien wil Balkenende na 9 juni alleen verder als hij premier zou worden.

Bos is ook klaar met Balkenende. Hij heeft genoeg van het "conservatieve, keiharde, neoliberale CDA", dat hij de afgelopen drie jaar zegt te zijn tegengekomen in het kabinet. PAGINA 3


Weekendabonnement
Weekendabonnement?
Met bloemen geef je gevoel. Geef mee en win!
Gerelateerde artikelen


Logospel De Telegraaf