*

Zoeken
  Zoeken met  
 
-5 °C
O 3
 
files 149
219 km.
euro95
diesel
1,772
1,476
 
 
ma 22 mrt 2010, 05:30 | lees voor

Gsm tegen files

door Jouke Schaafsma
AMSTERDAM -  Duizend kilometer aan blinde vlekken in het regionale autowegennet, waar Rijkswaterstaat geen zicht heeft op de actuele verkeerssituatie, wordt dit jaar nog voorzien van een nieuwe vorm van filesignalering.

De VerkeersInformatieDienst (VID) peilt, met goedkeuring van Rijkswaterstaat, provincies en gemeenten, de mobiele telefoons van automobilisten via hun Bluetooth-signaal. Dat is een miniradioverbinding waarmee een unieke code wordt verstuurd van gsm’s om zo met andere apparatuur te kunnen communiceren. Veel automobilisten gebruiken het voor hun carkit om hands free te bellen.

Door het aanbrengen van Bluetooth-kastjes langs de N-autowegen berekent VID exact de reistijd van automobilisten tussen die kastjes. Aangezien circa 35 procent van de auto’s op deze manier kan worden gesignaleerd, biedt het niet alleen een blik op een file, maar ook op de echte reistijd.

Privacy

De VID bevestigt dat automobilisten ongevraagd meewerken aan het uitpeilen van de mobieltjes. „Maar we vernietigen de gegevens meteen weer nadat het is omgezet in reistijdinformatie. De privacy is absoluut gewaarborgd. Bovendien vertelt een Bluetooth-code niet wie iemand is, waar hij woont of zelfs wat het mobiele nummer is”, zegt VID-woordvoerder Patrick Potgraven.

De VID heeft het systeem inmiddels getest in de buurt van Schiphol. De N702 bij Almere, N11 bij Bodegraven en de N9 bij Alkmaar zijn inmiddels voorzien.

Rijkswaterstaat enthousiast

VID financiert het systeem zelf en vertaalt het meteen in filemeldingen voor de weggebruikers via internet, het eigen servicenummer en de radiostations.

Rijkswaterstaat bevestigt toestemming voor gebruik ervan. Traditioneel worden meetlussen die in de weg zijn aangebracht, gebruikt om de snelheid van auto’s te registreren.

Op de 3300 kilometer aan wegen waar Rijkswaterstaat beheerder is, veelal de A-wegen, is duizend kilometer van voldoende meetlussen voorzien om goede reistijdverwachtingen te kunnen geven.

Een woordvoerder: „Maar we zien meetlussen op lange termijn niet als ideale oplossing. Alles wat in de weg ligt, kan kapotgaan. Bluetooth willen we zelf al bij wegwerkzaamheden inzetten.”


Weekendabonnement
Weekendabonnement?
Met bloemen geef je gevoel. Geef mee en win!


Logospel De Telegraaf