*

Zoeken
  Zoeken met  
14.7 °C
N 2
 
files 10
10 km.
euro95
diesel
1,801
1,469
 
 
wo 08 sep 2010, 13:45
|
lees voor

'Geloofwaardigheid nieuwe premier in geding'

DEN HAAG -  Informateur Herman Tjeenk Willink wil weten of de vorming van een rechts minderheidskabinet van VVD en CDA met gedoogsteun van de PVV dit keer wel een kans van slagen heeft. Dat is volgens hem belangrijk voor de geloofwaardigheid van de toekomstige premier.

De geloofwaardigheid van Mark Rutte als nieuwe premier is volgens informateur Tjeen Willink mogelijk in het geding indien de onderhandelingen voor een derde keer zouden mislukken. De geloofwaardigheid van Mark Rutte als nieuwe premier is volgens informateur Tjeen Willink mogelijk in het geding indien de onderhandelingen voor een derde keer zouden mislukken.

Als voor een derde keer geconcludeerd moet worden dat samenwerking van VVD en CDA met PVV er niet in zit, tast dat niet alleen de geloofwaardigheid van de informateurs aan maar vooral „ook van de toekomstige minister-president en eigenlijk van alle betrokkenen”, zei Tjeenk Willink woensdag.

Als de vorige informateur, Ivo Opstelten, zijn karwei mag afmaken, zoals is geopperd, moet er een „grote mate van zekerheid” zijn dat dat gaat lukken. Hij wil daarom van de fractievoorzitters van VVD, CDA en PVV horen dat er een „redelijke mate van slagen” is. Tjeenk Willink vindt het niet nodig met andere leden van deze fracties te praten.

Als criteria noemde Tjeenk Willink onder meer dat zo'n minderheidskabinet stabiel moet zijn en een goede samenwerking moet hebben met de Staten-Generaal. Dat er naast de vertrokken CDA'er Ab Klink nog twee zittende Kamerleden (Kathleen Ferrier en Ad Koppejan) kritische geluiden hebben laten horen, hoeft een samenwerking niet bij voorbaat uit te sluiten, zei hij.

Ook het vooruitzicht dat het CDA een eventueel regeer- en gedoogakkoord nog voorlegt aan de eigen leden in een congres, vindt Tjeenk Willink geen obstakel. „Het is in allerlei partijen een gewoonte om onderhandelingsresultaten voor te leggen aan een congres. Maar uiteindelijk beslist de fractie”, aldus de informateur.

Tjeenk Willink stelde verder dat zijn werkrelatie met Geert Wilders „geen enkel probleem” is. Na het vorige eindverslag van Tjeenk Willink zei de PVV-leider dat de adviseur van de koningin nooit meer informateur zou mogen zijn. Bovendien zou hij hebben willen laten onderzoeken of het mogelijk was om Tjeenk Willink te ontslaan als vicepresident van de Raad van State. Tjeenk Willink denkt desondanks dat er genoeg professionaliteit is om verder samen te werken.

Het zou nu de derde poging worden om tot politieke samenwerking tussen VVD, CDA en PVV te komen. De eerdere gesprekken daarover, onder leiding van respectievelijk Uri Rosenthal en Ivo Opstelten, strandden.


Weekendabonnement
Het EK-abonnement, 6 weken € 20,-!

Vrij zonnige 1e Pinksterdag

Zeist, 27 mei 2012 - In het binnenland zijn stapelwolken aanwezig en zeer lokaal ontstaan buien met kans op onweer. In de loop van de avond verdwijnt de kans op buien en ook vannacht is het droog. Morgen iets meer bewolking, maar ook zeker ruimte voor de zon. Later in de week gevoelig kouder en meer kans op regen.

Uitgebreide weersverwachting