Het ministerie van Onderwijs, Cultuur en Wetenschap en de Australische ambassade tekenen woensdag een overeenkomst over de teruggave, maakte de Rijksdienst voor het Cultureel Erfgoed dinsdag bekend. Dat gebeurt op een replica van de Batavia in Lelystad.
In 1972 spraken Nederland en Australië af om de vondsten uit opgravingen en archeologisch onderzoek te verdelen. Inmiddels vinden beide landen het verdelen van archeologische collecties achterhaald. De collectie kan beter als één geheel worden bestudeerd, luidt de gedachte. In 2006 deed Nederland al de toezegging dat het Nederlandse deel van de collectie wordt teruggegeven.
Het gaat om vondsten uit de scheepswrakken van de Batavia (vergaan in 1629), de Vergulde Draeck (1656), de Zuytdorp (1712) en de Zeewijk (1727). De schepen van de Vereenigde Oostindische Compagnie (VOC) waren in hun tijd op weg naar Batavia, het huidige Jakarta in Indonesië. Ze voeren te ver door naar het oosten en vergingen voor de kust van West-Australië.
Het VOC-vlaggenschip Batavia was het eerste Nederlandse schip dat voor de Australische kust verloren ging, een jaar nadat het in Amsterdam te water was gelaten. Het vervoerde onder meer zilveren munten en zandstenen blokken voor een nieuwe stadspoort in Batavia.
Het wrak van de Batavia werd net als dat van de andere schepen pas in de jaren zestig ontdekt. Het grootste deel van de collectie VOC-schatten bevindt zich in het Western Australian Museum in Fremantle.
Enkele van de vondsten die in Nederland belandden, zijn nog tot 28 oktober te zien in het Nieuw Land Erfgoedcentrum in Lelystad. Het Centrum voor Internationale Erfgoedactiviteiten heeft de collectie gedocumenteerd en gefotografeerd, waardoor deze binnenkort voor iedereen via internet is te zien.

© 1996-2012 Telegraaf Media Nederland | Landelijke Media B.V., Amsterdam.
Alle rechten voorbehouden.
e-mail: redactie-i@telegraaf.nl
Privacy | Disclaimer
Zeist, 27 mei 2012 - In het binnenland zijn stapelwolken aanwezig en zeer lokaal ontstaan buien met kans op onweer. In de loop van de avond verdwijnt de kans op buien en ook vannacht is het droog. Morgen iets meer bewolking, maar ook zeker ruimte voor de zon. Later in de week gevoelig kouder en meer kans op regen.
Uitgebreide weersverwachting
Sim Only € 0 | KPN
Relatie.nl Dating
Vakantie Dagdeals
Hete Huisvrouwen
EK '12 arrangementen
Erotische webwinkel
Ik vis pas als
Summersale Knaller!