*

Zoeken
  Zoeken met  
14.7 °C
N 2
 
files 9
14 km.
euro95
diesel
1,801
1,469
 
 
vr 18 feb 2011, 05:30
|
lees voor

Bankroet hsl nabij

door Harry van Gelder
UTRECHT -  De NS dreigt de prestigieuze hogesnelheidstrein kwijt te raken, voor hij goed en wel in bedrijf is. De verliezen lopen zo snel op dat het hogesnelheidsbedrijf, dat de trein exploiteert, volgend jaar failliet is.

Foto: EPA

Aandeelhouders NS (95%) en KLM (5%) zijn dan 298 miljoen euro kwijt, blijkt uit het jaarverslag van de NS. Nog nooit hebben de spoorwegen zo’n groot verlies geleden op een project. Daarnaast is de belastingbetaler de dupe, want minister Schultz van Haegen rekende al op de 2,5 miljard die de NS in 15 jaar voor het gebruik van de lijn zou betalen.

Duidelijk is dat een nieuwe vervoerder nooit meer zo veel zal betalen. De reiziger merkt waarschijnlijk niks van het debacle. Nadat het hogesnelheidsbedrijf failliet is gegaan, moet het nog een jaar doorgaan op kosten van de overheid. Daarna komt er een andere vervoerder. Die zal de prijzen niet extra verhogen, omdat de hogesnelheidstreinen dan te weinig reizigers trekken.

De spoorwegen wijten het fiasco aan de torenhoge vergoeding van ruim 166 miljoen euro per jaar, maar dat bedrag hebben de spoorwegen toch echt zelf geboden in een openbare aanbesteding.

De NS probeert nu met man en macht bij minister Schultz van Haegen (Infrastructuur) deze blunder te herstellen. Maar volgens deskundigen kan de gebruiksvergoeding niet omlaag, omdat de hsl is aanbesteed.


Weekendabonnement
Het EK-abonnement, 6 weken € 20,-!

Zonovergoten 2e Pinksterdag

Zeist, 28 mei 2012 - Vandaag is het een zonovergoten 2e Pinksterdag met alleen in het oosten een kleine kans op een bui. Bij een zwakke tot matige noordwestenwind wordt het gemiddeld 21 graden. Na Pinksteren beginnen de temperaturen weer te dalen en neemt de kans op neerslag toe.

Uitgebreide weersverwachting