*

Zoeken
  Zoeken met  
22.2 °C
ONO 3
 
files 34
58 km.
euro95
diesel
1,801
1,469
 
 
do 09 feb 2012, 14:46

Rechter Garzón uit ambt gezet om afluisteren

MADRID -  De bekende Spaanse onderzoeksrechter Baltasar Garzón is voor een periode van 11 jaar uit zijn ambt gezet. Het hooggerechtshof in Madrid heeft dat donderdag bepaald, omdat Garzón in het verleden opdracht heeft gegeven tot het illegaal afluisteren van telefoongesprekken bij een onderzoek naar een corruptiezaak.

Foto: AFP

De 56-jarige Garzón kan geen beroep tegen het vonnis aantekenen en de uitspraak betekent in feite het einde van zijn carrière. Volgens de rechters liet de jurist onder meer gesprekken afluisteren tussen advocaten en hun verdachte cliënten.

De rechters deden nog geen uitspraak in twee andere zaken die zijn aangespannen tegen de onderzoeksrechter. De meest prominente zaak is die van twee extreem rechtse organisaties, die Garzón aanklaagden omdat hij zijn boekje te buiten zou zijn gegaan bij zijn onderzoek naar tienduizenden verdwenen slachtoffers van de dictatuur van de fascistische generaal Francisco Franco in Spanje. Er stierven mogelijk 100.000 tegenstanders en vermeende tegenstanders van Franco in de periode 1939-1975.

Garzón werd wereldberoemd toen hij in 1998 een internationaal arrestatiebevel uitvaardigde tegen de Chileense dictator Augusto Pinochet. Die zou verantwoordelijk zijn voor de dood en marteling van een aantal Spaanse burgers ten tijde van zijn bewind (1974-1990). In totaal vonden circa 3000 mensen de dood omdat ze tegenstander zouden zijn van Pinochet.

In 2008 begon Garzón ook een onderzoek naar misdaden tijdens de Spaanse Burgeroorlog (1936-39) en de daarop volgende Francodictatuur. Hij werd vervolgens aangeklaagd wegens schending van een amnestiewet uit 1977, waarmee Spanje een streep onder het bloedige verleden wilde zetten.

Garzón was al geschorst wegens het onderzoek tegen hem. Hij werkte onder meer tijdelijk in Den Haag als speciaal adviseur van hoofdaanklager Luis Moreno Ocampo van het Internationaal Strafhof.


Weekendabonnement
Het EK-abonnement, 6 weken € 20,-!
Gerelateerde artikelen