*

Zoeken
  Zoeken met  
 
-7 °C
O 2
 
files 2
2 km.
euro95
diesel
1,772
1,476
 
 
vr 20 nov 2009, 18:08

Deeltjesversneller gaat weer aan

GENEVE -  De deeltjesvesneller van de CERN, het Europese laboratorium voor deeltjesfysica, komt dit weekeinde weer op gang na veertien maanden door een defect buiten werking te zijn geweest. Een woordvoerder van de CERN, James Gillies, zei vrijdag dat wetenschappers zaterdag of zondag weer protonen, de bouwstenen van atomen, lanceren in de tunnel van 27 kilometer lang, 100 meter onder de Zwitserse en Franse grond.

De deeltjesverneller van CERN gaat weer gestart worden... De deeltjesverneller van CERN gaat weer gestart worden...

De deeltjesversneller maakte in 2008 een valse start. Het experiment moest al na een paar dagen gestaakt worden wegens technische problemen. De bouw duurde twaalf jaren en kostte 4 miljard euro. Zevenduizend wetenschappers hebben er aan meegewerkt.

Wanneer het experiment op volle toeren draait, vermoedelijk begin volgend jaar, botsen honderden miljoenen deeltjes op elkaar die dan met vrijwel de snelheid van het licht in de tunnel razen. Daarmee moet een toestand worden nagebootst die zou hebben bestaan bij de vermeende oerknal, om meer meer te weten te komen over het ontstaan en de bouwstenen van het universum. Maar sommige mensen vrezen het ergste en voorzien het einde van de wereld wanneer het experiment zijn doel bereikt.


Weekendabonnement
Weekendabonnement?
Met bloemen geef je gevoel. Geef mee en win!


Logospel De Telegraaf