De Telegraaf
Zoeken
  Zoeken met  
 
5 °C
W 2
 
files 0
0 km.
euro95
diesel
1,561
1,189
 
 

SNELNIEUWS

Zondag 21 maart
ma 30 nov 2009, 07:02
Gerelateerde artikelen
Oud-SS'er berecht voor bloedbad
Het Duitse Openbaar...
Spanje wil oud-SS'ers oppakken
Een Spaanse rechter heeft...
Proces Demjanjuk kan doorgaan
John Demjanjuk, die verdacht...

Proces tegen Demjanjuk begonnen

MUNCHEN -  In het Zuid-Duitse München is maandag met ruim een uur vertraging het proces tegen John Demjanjuk begonnen. De vertraging werd veroorzaakt door de enorme belangstelling voor het proces. De 89-jarige wordt ervan verdacht bewaker te zijn geweest in het nazivernietigingskamp Sobibor in Polen. Hij zou medeplichtig zijn aan de moord op 27.900 Joden van wie de meesten uit Nederland kwamen.

Foto: AFP
Foto: REUTERS
Denjanjuk in de rechtszaal. Foto: Reuters

Demjanjuk werd in een rolstoel de rechtszaal binnengebracht, begeleid door twee bewakers en twee verpleegkundigen. Hij had een deken over zich heen en zijn ogen dicht, maar was bij bewustzijn.

Demjanjuk leefde van 1952 tot zijn uitlevering aan Duitsland in mei 2009 in de Verenigde Staten, met een onderbreking voor de jaren dat hij in Israël terechtstond. Hij kreeg in 1958 de Amerikaanse nationaliteit en werkte in een autofabriek tot zijn pensioen. De Amerikaanse autoriteiten hebben zijn staatsburgerschap afgenomen waardoor hij nu stateloos is. Demjanjuk spreekt de beschuldiging tegen.

Tussen 1988 en 1993 stond hij terecht in Israël, maar niet wegens vermeende gepleegde misdaden in Sobibor. Hij werd in eerste instantie ter dood veroordeeld, maar uiteindelijk vrijgesproken.

Demjanjuk mag van artsen slechts twee keer negentig minuten per dag bij het proces aanwezig zijn. Er zijn 35 zittingsdagen voor het proces uitgetrokken. De zaak tegen de geboortige Oekraïner zal naar verwachting tot mei volgend jaar duren.

De mediabelangstelling is enorm omdat de verwachting is dat dit het laatste grote naziproces zal zijn. Ongeveer 270 journalisten willen het proces bijwonen, maar er is slechts plaats voor 68 verslaggevers. Pas een uur voor het begin van het proces werden ze het gebouw binnengelaten, terwijl sommigen als sinds 05.00 uur buiten stonden te wachten. Het leidde tot dringen en chaotische toestanden. Journalisten protesteerden over de omstandigheden waaronder ze moeten werken.

Plaats op:      Facebook    Plaats op eKudos    Plaats op MSN reporter    Plaats op Delicious    Plaats op Twitter