De Franse minister van Buitenlandse Zaken Bernard Kouchner heeft het verbod veroordeeld. Hij zei dat het besluit moet worden teruggedraaid.
„Ik ben een beetje geschokt door dit besluit”, zei de bewindsman tegen radiostation RTL. „Het is een uitdrukking van intolerantie en ik verafschuw intolerantie. Ik hoop dat de Zwitsers het besluit snel terugdraaien”, voegde hij eraan toe. Volgens hem komt het verbod neer op religieuze onderdrukking.
Ook de Zweedse minister van Buitenlandse Zaken Carl Bildt heeft maandag het Zwitserse minaretverbod bekritiseerd. Zweden is op dit moment EU-voorzitter.
„Het is een uitdrukking van behoorlijk wat vooringenomenheid en misschien zelfs angst, maar het is duidelijk dat het op alle fronten een negatief signaal is. Daar is geen twijfel over”, aldus Bildt tegen de Zweedse radio. Bildt zei het vreemd te vinden dat een dergelijke kwestie het onderwerp is geworden van een referendum. „In Zweden en andere landen besluiten stadsplanners over dit soort zaken.”
Het Vaticaan is het eens met de Zwitserse bisschoppen dat het verbod van de bouw van minaretten een klap voor de vrijheid van godsdienst is. Dat heeft de president van de Vaticaanse Raad voor de Pastorale Zorg aan Migranten, aartsbisschop Antonio Maria Veglio, maandag tegen het Italiaanse persbureau ANSA gezegd.
De Zwitsers stemden zondag in een referendum met 57,5 procent voor een verbod op minaretten, de torens bij moskeeën. De Zwitserse regering en religieuze organisaties hadden eerder opgeroepen tegen het verbod te stemmen. De vier bestaande moskeeën mogen blijven.
Extreem rechtse partijen in Europa daarentegen hebben verheugd gereageerd. In Italië stelde Roberto Calderoli van Lega Nord, die minister is in het kabinet van premier Silvio Berlusconi, dat het verbod ook een duidelijk signaal voor Italië is. Zijn partijgenoot in het Europees Parlement, Matteo Salvini, eiste direct een soortgelijk referendum in Italië. Zwitserland heeft „een grote les gegeven in democratie en gezond mensenverstand”, zei hij.
In Frankrijk verwelkomde het Front National (FN) het resultaat van de Zwitserse volksraadpleging. „De zogenaamde elites moeten eindelijk eens stoppen met het negeren van de angsten van mensen in Europa”, stelde het FN in een verklaring. Het zou niet gaan om inperking van de godsdienstvrijheid. Mensen willen geen opvallende symbolen die politiek-religieuze moslims de samenleving willen opdringen, aldus het FN.
Pia Kjaersgaard van de anti-immigratiepartij Deense Volkspartij eiste ook een referendum over een minaretverbod. Dat komt er niet omdat andere partijen zich daar al tegen hebben uitgesproken. Denemarken heeft geen moskeeën met minaretten.

© 1996-2012 Telegraaf Media Nederland | Landelijke Media B.V., Amsterdam.
Alle rechten voorbehouden.
e-mail: redactie-i@telegraaf.nl
Privacy | Disclaimer
Sim Only € 0 | KPN
Relatie.nl Dating
Vakantie Dagdeals
Hete Huisvrouwen
EK '12 arrangementen
Erotische webwinkel
Ik vis pas als
Summersale Knaller!