*

Zoeken
  Zoeken met  
22.9 °C
NNO 3
 
files 37
40 km.
euro95
diesel
1,801
1,469
 
 
do 14 jan 2010, 14:07

Hoop vervliegt in Haïti

PORT-AU-PRINCE/WASHINGTON -  De zware aardbeving heeft in Haïti niet alleen een groot aantal levens en gebouwen verwoest, maar ook een einde gemaakt aan het prille herstel van het land. De Haïtianen zijn weer terug bij af, na jarenlange investeringen in de economie, de gezondheidszorg en de overheid.

De totaal verwoeste kathedraal de Notre Dame in Porte au Prince. De totaal verwoeste kathedraal de Notre Dame in Porte au Prince. Foto: EFP

De afgelopen decennia is niets Haïti bespaard gebleven: wanbeleid, gewelddadige onlusten en vetes tussen drugsbendes, welig tierende criminaliteit en natuurrampen zoals overstromingen en wervelstormen maakten van de ooit welvarende Franse kolonie het armenhuis van Noord- en Latijns-Amerika.

Maar de recente geschiedenis bood Haïti weer een klein beetje hoop. De economie groeide een klein beetje en een grote hotelketen was van plan te gaan investeren. Ook kende de textielindustrie een klein herstel. „Er was zo veel hoop voor de toekomst van Haïti, anders dan in voorgaande jaren. En moeder natuur heeft die hoop de grond ingeboord”, aldus Hillary Clinton, de minister van Buitenlandse Zaken van de Verenigde Staten.

Zij en haar man, oud-president Bill Clinton, zijn goed bekend met Haïti. Bill Clinton is speciaal gezant voor het land. „Ik geloof dat Haïti voor de aardbeving dichter bij een veilige toekomst was dan ooit. En ondanks deze tragedie geloof ik dat Haïti dat nog steeds kan bereiken”, aldus de oud-president.

Ook Bob Perito, een expert van het Amerikaanse Instituut voor Vrede ,zag voor de aardbeving tekenen van verandering. „Het is niet alleen een niet eerder vertoonde ramp, maar heeft ook abrupt het momentum dat Haïti had, verstoord. Mensen voelden dat het beter ging.”

Dat kwam volgens hem onder meer door de investeringen die volgden op een reeks stormen die het land in september 2008 teisterden. „Als gevolg daarvan heeft de VN de internationale gemeenschap gemotiveerd om veel geld te geven”, aldus Perito, die benadrukte dat een enthousiast begin was gemaakt aan de wederopbouw van het armste land van het Westelijk halfrond.

Het herstel van Haïti na de aardbeving is mede afhankelijk van de schade aan de haven, aldus Phil Nieburg, een expert bij het Center for Strategic International Studies in Washington. „Als de haven verwoest is, dan zullen er de komende maanden geen schepen geladen en gelost kunnen worden”, stelt hij.

Robert Maguire, Haïti-specialist bij de Trinity Universiteit in Washington, vreest ook voor de toekomst van het land. De hoofdstad Port-au-Prince barstte al voor de beving uit zijn voegen door de grote hoeveelheid inwoners. Hij is bang dat veel daklozen ook nu naar de stad zullen trekken.

In Haïti wonen meer dan negen miljoen mensen, van wie twee miljoen in de hoofdstad. Ongeveer 80 procent van de Haïtianen moet rondkomen met minder dan 2 Amerikaanse dollar per dag; de helft heeft zelfs minder dan een dollar dagelijks ter beschikking.


Weekendabonnement
Het EK-abonnement, 6 weken € 20,-!