*

Zoeken
  Zoeken met  
 
-2 °C
NO 2
 
files 174
298 km.
euro95
diesel
1,768
1,476
 
 
di 06 jul 2010, 11:15

'Gezondheid bedorven door toerisme'

MAASTRICHT -  De opkomst van het toerisme op het Griekse eiland Kreta heeft de gezondheid van de inwoners bedorven.

Foto: ONBEKEND

Op het eiland zijn voor de toeristen steeds meer grote supermarkten gebouwd, waar veel ongezonder voedsel te koop is dan de Kretenzers eerder aten. Tegenwoordig komen kanker, vetzucht en hart- en vaatziekten op Kreta bijna net zo vaak voor als elders, terwijl Kretenzers in de jaren zestig nog een opvallend gezond volk waren.

Dat heeft medicus Constantine Vardavas van de Universiteit Maastricht uitgezocht in opdracht van de prefectuur van Kreta. De toename van welvaartsziekten onder Kretenzers was de afgelopen tien jaar zo opvallend, dat de Griekse overheid wilde weten of die mogelijk door milieuvervuiling of andere invloeden van buitenaf kon komen. Vardavas, zelf afkomstig van Kreta, concludeert dat haar landgenoten ver verwijderd zijn geraakt van hun gezonde leefstijl met veel groenten en fruit, veel olijfolie en nauwelijks rood vlees.

Ook in vergelijking met andere Grieken waren de Kretenzers opvallend gezond. „Ze aten alleen wat ze op een eigen stukje land teelden. En dat was hard werken”, zegt Vardavas. Bovendien schreef hun geloof hun bijna tweehonderd vastendagen per jaar voor, zonder vlees, vis en melkproducten. Daardoor bleven ze heel gezond, hoewel de Kretenzers toen en nu nog stevig roken. „Hun dieet beschermde hen tegen de bekende rokersziekten.”

Vardavas onderzocht 662 boeren tussen 18 en 79 jaar. Zij waren veel meer vlees en minder groente en fruit gaan eten, omdat ze ontdekten dat kopen in de supermarkt veel makkelijker was dan op het land werken. Bovendien zijn de meeste Kretenzers nu gemotoriseerd. Zelfs de schaapherders, de allergezondste bewoners, gaan nu op de motor naar hun kudde, aldus de onderzoekster.

Vardavas heeft de Griekse overheid geadviseerd gezondheidsvoorlichting in te voeren op scholen. Leraren moeten het goede voorbeeld gaan geven. „We hopen de Grieken ervan te kunnen overtuigen dat ze moeten terugkeren naar het mediterrane dieet, de levensstijl van de gouden gezondheid.”


Weekendabonnement
Weekendabonnement?
Met bloemen geef je gevoel. Geef mee en win!


Logospel De Telegraaf