*

Zoeken
  Zoeken met  
19.2 °C
NNO 3
 
files 30
36 km.
euro95
diesel
1,801
1,469
 
 
vr 18 mrt 2011, 10:37

Japanse kernramp nu niveau 5

TOKIO -  Het Japans atoomagentschap heeft het alarmniveau voor de ramp in kerncentrale Fukushima I verhoogd van vier naar vijf. Dat meldde de VN-atoomwaakhond IAEA vrijdag.

Alarmniveau Japanse kerncentrale verhoogd

De beschadigde reactoren bij Fukushima De beschadigde reactoren bij Fukushima Foto: EPA

De zogeheten INES-schaal voor nucleaire rampen loopt van een tot en met zeven. Het ongeluk in de Amerikaanse kerncentrale Three Mile Island had eenzelfde niveau als de ramp in Japan. Tsjernobyl in 1986 valt in schaal zeven. Eerder stelde het Franse ASN dat Fukushima I zelfs in schaal zes thuis hoort.

Het IAEA heeft aangekondigd zo snel mogelijk een team naar de Japanse kerncentrale te sturen om de straling daar te meten. Vrijdag zouden dan in en rond de hoofdstad Tokio metingen kunnen worden verricht, later zou dat in de buurt van de centrale moeten gebeuren.

Het oplossen van de problemen in Fukushima I is een race tegen de klok, aldus het hoofd van het IAEA, Yukia Amano.

Vooruitgang erg traag

De grootste zorg is een bassin met brandstofstaven van reactor nummer 4, omdat daar vrijwel niets meer van bekend is, aldus een wetenschapper van het Internationaal Atoomenergieagentschap (IAEA), Andrew Graham. De reactoren 1, 2 en 3 zouden relatief stabiel zijn, terwijl de temperaturen in nummer 5 en 6 blijven stijgen. De koeling en noodvoorzieningen begaven het als gevolg van de aardbeving een week geleden.

De vooruitgang in de strijd tegen een mogelijk rampzalige ontlading van radioactieve stoffen verloopt uiterst traag. Japanse ingenieurs stelden vrijdag dat het 'begraven' van de reactoren in beton misschien de enige werkbare oplossing is. Dat is de noodoplossing die bij de grote nucleaire ramp in Tsjernobyl in 1986 in de Sovjet-Unie werd toegepast.

De betrokkenen zouden inmiddels vrezen dat het besproeien van de kernreactoren met behulp van waterkanonnen en helikopters geen zin lijkt te hebben. Het hoofd van het IAEA, Yukia Amano, is vrijdag in Japan aangekomen om de toestand in ogenschouw te nemen en te zien wat het IAEA kan doen om te helpen. Hij gaat daarna snel terug naar het hoofdkwartier in Wenen om met het bestuur te overleggen.

”Informatie Rode Kruis over Japan”


Weekendabonnement
Het EK-abonnement, 6 weken € 20,-!