*

Zoeken
  Zoeken met  
19.2 °C
NNO 3
 
files 29
41 km.
euro95
diesel
1,801
1,469
 
 
do 02 okt 2008, 10:48

D-Day voor Sarah Palin

Jan-Kees Emmer
NEW YORK -  Miljoenen Amerikanen schuiven vanavond naar het puntje van hun stoel om de vicepresidentskandidaten Sarah Palin en Joe Biden in Saint Louis de degens te zien kruisen in hun eerste en enige debat voor de verkiezingen van 4 november.

Sarah Palin Sarah Palin Foto: EPA

Het is de eerste keer dat het Amerikaanse volk zo direct kennis kan maken met Palin, de gewaagde keuze van de Republikein John McCain. Belangrijkste doel van Palin: de kiezer overtuigen dat zij klaar is om McCain te vervangen. De geschiedenis leert dat een op de drie vicepresidenten tussentijds moet inspringen.

Zij heeft het niet gemakkelijk. Met nog een maand te gaan voor de verkiezingen, is de glans van Palin langzaam verbleekt en spreken steeds meer prominente conservatieven openlijk hun zorgen uit over de kwaliteit van de kandidaat.

Ongemakkelijk



"Ik denk dat ze onverbloemd en onomkeerbaar heeft laten blijken dat ze niet klaar is voor het vicepresidentschap", stelt David Frum, een conservatief commentator. "Het volk zoekt naar zekerheid in deze onzekere tijden. Palin doet de mensen alleen maar ongemakkelijker voelen."

Frum doelt op een serie interviews met CBS-nieuwslezeres Katie Couric, waarin ze stotterend het antwoord formuleert dat ze wel degelijk internationale ervaring heeft omdat Alaska naast Rusland ligt. "Als Vladimir Poetin zijn hoofd omdraait, wat ziet hij dan? Juist Alaska", stelde Palin voor nationale televisie. Haar uitspraken worden gelogenstraft door de feiten. Alaska heeft nauwelijks contacten met Rusland. Zo bedroeg de handel met het 'buurland' de afgelopen jaren nog geen 20 miljoen dollar. Een schijntje.

Op een ander moment in het interview kon Palin ondanks aandringen van Couric geen enkele titel van een krant of tijdschrift noemen dat ze leest. "Ik lees een veelheid van kranten. Alles wat ik voorgeschoteld krijg", stamelde Palin. "Ik heb een grote verscheidenheid aan bronnen. Weet je, Alaska ligt niet in het buitenland."

Volgens Frum is Palin een nog slechtere kandidaat dan Dan Quayle, vicepresident onder Bush sr., die legendarisch werd toen hij het woord aardappel niet wist te schrijven. Frum: "Quayle heeft het nooit zo slecht gedaan als Sarah Palin de afgelopen maand."

Holle frase



Toch schrijft nog niet iedereen Palin af. Zo denkt Andrew Halcro, twee jaar geleden tegenstander van Palin bij de gouverneursrace in Alaska, dat Biden het niet gemakkelijk krijgt. "Ik heb meer dan tien keer met Palin gedebatteerd en ze is meesterlijk. Niet wat betreft feiten, cijfertjes of verheffende denkbeelden. Ze is een meester van de holle frase, in het poneren van glimmende algemeenheden. Tegen zoveel charme kan Biden of wie dan ook niet op."

Volgens Halcro vertrouwt Palin volledig op populisme in plaats van op beleid. En daar liggen inderdaad kansen. Biden zit al meer dan dertig jaar in de Senaat die graag met cijfers en feiten strooit. Als hij daar in doorschiet kan het publiek op hem afknappen.


Weekendabonnement
Het EK-abonnement, 6 weken € 20,-!