Venezuela doet handreiking Met nog minder dan zes weken te gaan lijkt de strijd om het Amerikaanse presidentschap van 2012 beslist. In vrijwel alle opiniepeilingen staat Obama voor op Romney, en nog belangrijker, is de trend voor de president positief. Kiezers in belangrijke swing staten zoals Florida, Ohio, Pennnsylvania en Virginia hebben net iets meer vertrouwen in Obama op de belangrijkste thema’s zoals veiligheid, de economie, gezondheidszorg en belastingen.
Maar schijn bedriegt. In feite staat hij Obama er ongeveer hetzelfde voor als vier jaar geleden tegen John McCain, toen hij uiteindelijk won met 52 procent. Maar in 2008 was Obama een historische figuur die zijn Democratische achterban tot het bot toe motiveerde; had Obama bijna tien keer (!) zoveel geld te besteden als McCain; en was Obama persoonlijk razend populair. Drie voordelen die hij in 2012 niet heeft.
De eindstrijd wordt een keuze tussen twee relatief onpopulaire kandidaten, waarbij circa 17 procent van het electoraat het nog niet (zeker) weet. Ervaring leert dat zwevende kiezers in de laatste fase van een campagne vaker de kant van de uitdager dan de zittende machthebber kiezen. Kortom deze campagne kan nog alle kanten op. Zoals ze in Amerika zo mooi zeggen: “ it ain’t over until the fat lady sings”.
© 1996-2013 TMG Landelijke Media B.V., Amsterdam.
Alle rechten voorbehouden.
e-mail: redactie-i@telegraaf.nl
Gebruiksvoorwaarden | Privacy | Cookies | Cookie-voorkeuren | Disclaimer