*

Zoeken
  Zoeken met  
 
-11 °C
O 2
 
files 38
84 km.
euro95
diesel
1,765
1,467
 
 
AEX
-1,27
325,06
-0,39%
FTSE 100
0,00
5892,20
0,00%
DAX
-1,84
6764,83
-0,03%
Dow
-17,10
12845,13
-0,13%
Dollar
-0,002
1,3109
-0,12%
Olie
1,35
115,93
+1,18%
Licht verlies op Damrak
De Amsterdamse beurs is de week begonnen met een licht verlies. Het uitblijven van een akkoord tussen Griekenland en zijn private schuldeisers... meer...
AEX325,06
-1,27-0,39%
AEX
spacer
spacer
spacer
Air France-KLMarrow-4,14%
Randstadarrow-2,69%
PostNLarrow-2,57%
ArcelorMittalarrow-2,36%
INGarrow-2,35%
meer...

Loading flash


Dinsdag in De Financiële Telegraaf:

Doemdenken taboe bij IHC Merwede

Één jaar Aperam: lood om oud ijzer

Bankier vertrouwen eigen producten niet

ma 11 mei 2009, 08:12

BELASTINGDIENST EIST VROEGTIJDIG SUCCESSIERECHT OP BIJ DGA’S

Ondernemer snel belast

door Theo Besteman
AMSTERDAM -  Vermogende directeuren-grootaandeelhouders (dga’s) worden vanaf volgend jaar geprikkeld te emigreren, omdat de Belastingdienst vroegtijdig tonnen tot miljoenen aan successierecht zal opeisen.

Dat stelt belastingadvieskantoor Grant Thornton maandag in de Fiannciële Telegaraf. Met deze voorgestelde wijzigingen in de Successiewet verdwijnt de mogelijkheid voor dga’s om hun bedrijf over te dragen en tot hun overlijden vanuit een andere bv nog jaren van hun verdiende en lager belaste kapitaal te genieten.

Nederland telt ongeveer 300.000 dga’s, ondernemers die veelal met hun partner een bv hebben opgezet en de enige aandeelhouders zijn. ,,Volgens dit voorstel moet deze hele groep, als ze hun bedrijf overdragen, vanaf 2010 direct bij de fiscus gaan aftikken over de meerwaarde van de aandelen’’, stelt Cor Overduin, partner bij Grant Thornton Nederland. Dat betekent een heffing van 25% over het vermogen.

Als dga’s hun bedrijf overdragen, en hun aandelen daarmee ‘vererven’, moeten ze voortaan direct successierecht over de winst uit hun aandelenpakket betalen. De jarenoude praktijk om dat vermogen voor belastingbetaling naar later door te schuiven, wordt daarmee gestopt. ,,Dit voorstel wordt een enorme schok voor al die ondernemers’’, zegt adviseur Overduin. ,,Niemand heeft echt door dat het ministerie van Financiën dit voorstelt. Als de dga enkele miljoenen aan vermogen in zijn bv heeft zitten – en dat is niet ongebruikelijk - dan wordt die straks door de fiscus geprikkeld om het land te verlaten.’’ De exodus aan kapitaal zou veel meer omvatten dan de €40 miljoen aan verwachte opbrengsten.

Met emigratie hopen dga’s op een gunstiger belastingregime. Belastingadviseurs zullen de 300.000 dga’s daar zeker op gaan wijzen, zegt Overduin. Volgens de fiscus worden ondernemers niet gedwongen te vertrekken. De belastingdienst legt bovendien de ondernemer altijd een voorlopige, conserverende aanslag op voor nog verschuldigde inkomstenbelasting. Die belast het verschil tussen de verkrijgingprijs en de werkelijke waarde. Maar in de praktijk zijn er ontsnappingsroutes.

Naar Zwitserland

Overduin: ,,Een dga met €50 miljoen vermogen gaat straks echt naar Zwitserland.’’

Met het wetsvoorstel wil het ministerie een verschil maken tussen papieren bv’s, met afgeroomde winsten die eeuwig werden doorgeschoven en de gewone onderneming.

De staatssecretaris van Financiën, die afgelopen week juist een groot aantal ingrijpende verbeteringen voor deze ondernemers heeft voorgesteld, bevestigt dat bij het ‘vererven’ van de aandelen ,,direct moet worden afgerekend’’ voor de inkomstenbelasting.

Wel bekijkt het ministerie of overgangsmaatregelen nodig zijn, aldus de woordvoerster. Dat geldt ook voor ondernemers die de werkmaatschappij overdragen aan een nieuwe bestuurder en verder van het afgeroomde vermogen in hun zogeheten kasgeld-bv leven. Dga’s klagen al jaren over de oneerlijke behandeling door de Belastingdienst. Om aan die kritiek tegemoet te komen heeft staatssecretaris De Jager een omvangrijk pakket verbeteringen naar de Tweede Kamer gestuurd. Zo mogen dga’s al tijdens hun leven een aandelenpakket doorschuiven en schenken. Daarmee worden oude ontwijkconstructies overbodig.

Voor het vermogen dat de directeuren privé uit hun bv halen, gelden veel gunstiger heffingen. Ook kunnen ze tegen gunstiger tarief aandelen overdragen buiten hun familiekring.

Onder dga’s is het niet altijd een vetpot. De dga die voor zijn bv werkt, moet voor de belasting een loon opgeven dat in de markt gebruikelijk is voor vergelijkbaar werk. Omdat vergelijken vaak onmogelijk was, leidde dit tot heftige conflicten met de fiscus. De staatssecretaris stelt voor deze vergelijking te laten vallen als dit loon per jaar niet hoger is dan €5000.

Eenmalig toestaan

Wanneer ondernemers trouwens een pand in hun bedrijf inbrengen, wil De Jager vanaf 1 januari 2010 ook eenmalig toestaan dat dit zonder heffing van inkomsten- en overdrachtsbelasting gebeurt.

Deze lang verwachte wetsvoorstellen zijn afgelopen dagen door fiscalisten en ondernemersorganisaties in hoofdzaak met instemming ontvangen. Ze zorgen voor minder administratieve lasten en blijken uiteindelijk meestal een financiële meevaller voor de dga op te leveren.


Weekendabonnement
Proefabonnement?

Optiebelegger?
Maak nu 14 dagen gratis kennis met de DFT Beleggers Tools


Griekenland gaat in de komende maanden failliet.






Verstuur
AEX325,06arrow-0,39% 06-02
AMX530,78arrow0,18% 06-02
ASCX413,09arrow0,43% 06-02
BEL-202288,35arrow-0,70% 06-02
FTSE 1005892,20arrow0,00% 06-02
CAC-403405,27arrow-0,66% 06-02
SMI6147,03arrow-0,10% 06-02
NASDAQ2528,30arrow-0,03% 06-02
meer...

Loading flash

Omzet (mln stuks)95,3
1.16
1.81
12.07%
0.07
0.10
12.96%
24.50
31.51
11.78%
7.12
9.74
12.47%
9.55
12.98
12.40%
Please Wait ...
loading ...

Hoeveel betaalt u bij uw huidige bank of online broker? Vergelijk hier uw tarieven met andere brokers en controleer of u niet teveel betaalt.

In welke beleggingsvormen handelt u?