AEX 0,68 292,76 +0,23% FTSE 100 1,48 5351,53 +0,03% DAX 24,05 6339,94 +0,38% Dow -74,92 12454,83 -0,60% Dollar 0,00 1,2517 -0,03% Olie 0,28 106,83 +0,26% |
ABN Amro had de primeur vorige week. De bank was de eerste financiële instelling die sinds het uitbreken van de crisis in 2007 een zogeheten commercial mortgage-backed securities (cmbs) in de markt wist te plaatsen. De cmbs-markt, waarbij leningen worden afgelost met de opbrengst van huren van kantoorpanden of huizen, had drie jaar op slot gezeten.
Maar een cmbs van vastgoedonderneming Vesteda ter waarde van €350 miljoen, dat 27.000 huizen en appartementen in Nederland als onderpand kent, werd succesvol bij een niet bekendgemaakte professionele belegger geplaatst. Makkelijk was het niet, zo vertelt ABN-bankier Albert van Welderen Rengers.
"We hebben er een halfjaar over gedaan", aldus de man die de deal tot een goed einde bracht. "Dit type obligatie heeft een negatieve associatie door wat er in de VS is gebeurd. Maar het is uiteindelijk gelukt, vooral omdat de kredietwaardigheid goed is. Voor de markt is het heel belangrijk dat de uitwassen (zoals de verpakte rommelhypotheken in de VS, red.) worden ingedamd."
Behalve potentiële beleggers moesten ook de commerciële kredietbeoordelaars als Moody's, S&P en Fitch worden overtuigd om er hun zogeheten triple A-stempel (de hoogste kredietwaardigheid) op te zetten. Omdat de ABN-mensen die dat konden nu voor RBS werken, werd hiervoor Mike Nawas ingehuurd. Hij werkte twintig jaar voor ABN Amro en voor RBS, toen die de zakenbanktak van ABN overnam. Als specialist van gestructureerde producten - zoals de verpakte leningen - begon hij samen met een ex-collega zijn eigen structured finance boutique, het in Londen gevestigde Bishopsfield Capital Partners.
Nawas is om de tafel gaan zitten met de beoordelaars van Fitch, Moody's en S&P. Deze private concerns wordt verweten dat ze tegen betaling hun triple A-beoordeling ten onrechte aan buitengewoon riskante aan Amerikaanse subprimehypotheken (waarbij mensen die zich dat niet konden veroorloven toch een lening kregen) gerelateerde beleggingen hebben gegeven.
Hierdoor zouden investeerders gedacht hebben dat er weinig risico aan hun belegging kleefde, terwijl de wereld nu weet dat dat niet zo was. "Ik dacht dat ze buitengewoon streng zouden zijn", aldus Nawas. "Maar dat viel mee. Natuurlijk waren het stevige gesprekken, maar de cmbs die we voor Vesteda structureerden is een solide product, dat vonden zij ook."
Zoals gezegd is de Vesteda-deal in Nederland de eerste in zijn soort sinds 2007. Verpakte leningen die worden afgelost met betalingen uit woninghypotheken, de zogeheten residential mortgage-backed securities (rmbs), verlaten al langer diverse banken om als belegging te dienen van professionele investeerders als pensioenfondsen en hedge funds. Op die manier zijn de leningen van de balans van de bank, die dan weer nieuwe hypotheken kan afsluiten.
Nederlandse banken lopen voorop, vooral door het goede imago van de hypotheekmarkt. Subprime bestaat hier niet en Nederland kent het kleinste aantal wanbetalers in Europa. Delta Lloyd was de eerste sinds de val van Lehman Brothers die een dergelijk product verkocht, voor €900 miljoen. Gevolgd door Friesland Bank (€560 miljoen). In 2010 was het de beurt aan SNS Bank (€1,4 miljard), NIBC (€750 miljoen) en Rabobank-dochter Obvion (€944 miljoen).
Onlangs maakte Fortis Nederland bekend voor €4 miljard aan rmbs te hebben geplaatst bij een buitenlandse investeerder, waarmee het totaal voor dit jaar voor Fortis op €7 miljard kwam.
En hoewel het om grote bedragen gaat, is het niets vergeleken met de hoogtijdagen van de securitisatie. In 2005, 2006 en 2007 werd er in Europa jaarlijks voor €400 miljard aan verpakte leningen in de markt gezet. Obligaties gebaseerd op hypotheken, huurinkomsten, consumentenkrediet of autofinancieringen. Het vond allemaal betrekkelijk eenvoudig een nieuwe eigenaar.
© 1996-2012 Telegraaf Media Nederland | Landelijke Media B.V., Amsterdam.
Alle rechten voorbehouden.
e-mail: info@dft.nl
Privacy | Disclaimer
| Focus markt op Ierland en VS | |
| Na een wisselende beursweek voor de AEX staat er weer een nieuwe voor de deur. Volgens beleggingsanalist Simon Wiersma van het ING Investment Office gaat ... meer... |
| Kardan | 8,11% | ||
| TomTom | 4,38% | ||
| RoodMicroTec | 2,63% | ||
| Arcadis | 2,34% | ||
| VastNed Retail | 2,13% | ||
| meer... | |||
Loading flash
Zaterdag in De Financiële Telegraaf:
Gras van Qatar blijkt groeimarkt
Euro: gezonde correctie of voorbode meer ellende?
Jong talent geraakt door crisis
| * Top 5 op basis van volume x prijs. Per onderliggende waarde wordt maximaal één Turbo vermeld. |
| AEX | 292,76 | 0,23% | 25-05 | |
| AMX | 475,91 | 0,07% | 25-05 | |
| ASCX | 382,13 | 0,17% | 25-05 | |
| BEL-20 | 2119,44 | 0,28% | 25-05 | |
| FTSE 100 | 5351,53 | 0,03% | 25-05 | |
| CAC-40 | 3047,94 | 0,32% | 25-05 | |
| SMI | 5865,19 | 0,22% | 25-05 | |
| NASDAQ | 2527,05 | -0,17% | 25-05 | |
| meer... | ||||
| Omzet (mln stuks) | 98,3 | |
| Euro/Amerikaanse dollar | 01:01 | 1,2515 |
| Euro/Britse pond | 01:01 | 0,7997 |
| Euro/Japanse yen | 01:01 | 99,6600 |
| Euro/Zwitserse frank | 01:01 | 1,2007 |
| 47 | ||
| 19 | ||
| 25 | ||
| 1 | ||
| 14 | ||
| 1 | ||
| 12 | ||
| meer... | ||
| New York WTI spot | 90,87 | 0,21 | |
| brent crude futr Jun 12 | 106,83 | 0,28 |

Hoeveel betaalt u bij uw huidige bank of online broker? Vergelijk hier uw tarieven met andere brokers en controleer of u niet teveel betaalt.