Ondervoed kind dood in bed
Druk op Franse minister groeit
Zwakke school moet eerder op orde
Schietpartij in Amsterdam
Egyptenaar koopt skidorp
Ziekenhuis ontruimd na lek
'Geen stoornis Bijenkorfmoeder'
Cel voor oplichtster
'Voorwaardelijk' na dodelijk...
Israëli's en Palestijnen praten
'9 jaar voor ongeval met 4 doden'
Man valt uit achtbaan Zaandam
Tien jaar geëist om overvallen
Dief maakt proefrit met nieuw Saab
Weer explosie in Golf van Mexico
Nederland zet weer Somaliërs uit
Hengelaar vangt duizend vissoorten
IMF biedt Pakistan snel 321 mln...
VVD en CDA: Gedoogsteun SGP
Afghaanse gezinsleden nog vast
Na halve eeuw besluit over aanleg...
Veel meer verkrachtingen in Congo
Tweejarige stopt met roken
Hoge strafeis voor babbeltrucs
Opstelten: 'Vandaag niet verder'
Bouterse had knokkelkoorts
'Puzzelen versnelt dementie'
Deel A2 komend weekeinde dicht
Scholieren doen bijzondere vondst
Pygmee nijlpaardje zet eerste...
VROUW make-over Sabine
Gesloopt door Expeditie Robinson
5 jaar Glamour
Is het Madonna?
Quentin Tarantino is verslaafd
Bastiaan van Schaik onder het mes
Trailer: Shanghai
Trailer: Vreemd Bloed
Trailer: Piranha 3-D
Aandelenmarkten hebben door de geschiedenis heen de neiging om een zeer lange periode van bijna onafgebroken koersstijging af te wisselen met een kortere periode waarin per saldo geen vooruitgang wordt geboekt. Een dergelijke zeer lange periode van koersstijging duurt ongeveer twintig jaar en noem ik voor het gemak een bull-cyclus. De laatste bull-cyclus begon begin jaren 80 en eindigde in 2000. De geschiedenis leert dat na een dergelijke langjarige bull-cyclus een periode van tien jaar of langer volgt waarin per saldo geen vooruitgang wordt geboekt. De aandelenmarkt verkeert dan afwisselend in een fase van enthousiasme waarna de teleurstelling weer toeslaat. Deze op- en neergaande fases volgend op het einde van de bull-cyclus kunnen elk een paar jaar duren. Pas wanneer het oude hoogtepunt van de laatste bull-cyclus wordt verbeterd kan een nieuwe periode van twintig jaar of langer zorgen voor structureel hogere aandelenkoersen.
In de bijgaande grafiek is de kwartaalgrafiek afgebeeld van de S&P 500. De S&P 500 is gebruikt omdat deze een zeer lange historie heeft. Wat opvalt is dat de zijwaartse periode na het einde van een langjarige bull-cyclus tien jaar of langer duurt. In deze perioden zijn er op- en neergaande fasen die per saldo geen vooruitgang boeken. Zo stond de S&P 500 In 1982 op hetzelfde niveau als in 1968, een periode van 14 jaar. Dividenden en inflatie zijn hier niet meegerekend.
![]() |
Ook in de tweede economie in de wereld, Japan, doet het fenomeen van een langjarige bull-cyclus gevolgd door een zijwaartse markt zich voor. Hieronder zijn in de vorm van een tabel de verschillende bull-cycli in de Verenigde Staten en Japan uiteengezet.
![]() |
Japan bevindt zich nu na 18 jaar nog steeds ver onder het hoogtepunt uit 1989.
De Amerikaanse aandelenmarkt bevindt zich na een twintig jaar lange bull-cyclus vanaf het hoogtepunt in 2000 ook in een per saldo zijwaartse markt. In oktober 2007 is het hoogtepunt rond 1550 geëvenaard maar niet verbeterd. Vanaf oktober gaat het bergafwaarts en is de S&P 500 in een nieuwe neergaande fase terechtgekomen. De laatste grafiek maakt dat duidelijk. Kritieke niveaus zijn gebroken en de onderliggende indicator kruist in neerwaartse richting. Dat is voor het eerst sinds het begin van de neergaande fase in 2000. Deze signalen zijn zeldzaam en markeren vaak het begin van een op- of neergaande fase.
![]() |
Conclusie
Binnen het post bull-cyclus scenario is de opgaande fase vanaf 2003 gedraaid naar een nieuwe neergaande fase
Dit betekent dat de topniveaus van 2007 de eerst komende maanden/jaren niet opwaarts doorbroken zullen worden
De markt bevindt zich immers nog in de post bull-cyclus periode van minimaal tien jaar waarin forse op- en neergaande koersbewegingen plaatsvinden die per saldo resulteren in een zijwaarts koersverloop
Een buy & hold beleggingsmethodiek is binnen het post bull-markt scenario niet aantrekkelijk, want zal mogelijk jarenlang niet renderen
Pas wanneer het hoogtepunt uit 2000 worden verbeterd kan de aandelenmarkt beginnen aan een nieuwe bull cyclus van twintig jaar of meer.
Hendrik Jan Davids CMT is technisch analist en partner bij Vlug, Davids & Van Mourik, een onafhankelijk bedrijf dat beleggingsresearch en consultancy verzorgt voor financiele instellingen.
De informatie in deze column is niet bedoeld als individueel beleggingsadvies of als aanbeveling tot het doen van bepaalde beleggingen.
De standpunten en vooruitzichten van Davids geven zijn mening weer in zijn hoedanigheid als Technisch Analist bij Vlug, Davids & van Mourik BV.
Davids belegt niet in individuele aandelen of obligaties.
, comments_amount=3, subsection=Hendrik Jan Davids, link=http://www.dft.nl/goeroes/hendrikjandavids/3230034/Na_de_bull-cyclus_blijft_het_lang_stil.html, date_lastmodified=1202311769, sectionpath=, section=DFT, id=3230034, author=redactie, title=Na de bull-cyclus blijft het lang stil, comments_allowed=0, images=[{id=155689, url=http://www.dft.nl/multimedia/archive/00155/s_p500grafiek1_155689a.png© 1996-2010 Uitgeversmaatschappij De Telegraaf B.V., Amsterdam. Alle rechten voorbehouden.
e-mail: redactie-i@telegraaf.nl
Privacy | Disclaimer
De gratis BlackBerry
6% BTW & Glassubsidie
Hete huisvrouwen
Hypotheekrente daalt
Lastminute vakanties!
€ 3.- gratis Bingo Credits!
Sim only zonder
Yummy: Kim Holland
Extra geld nodig?
Win miljoenen
Super lastminutes
iPhone 4 kopen
Casino
Reisverzekering
Hypotheek nodig?

