AEX 2,44 295,20 +0,83% FTSE 100 44,13 5395,66 +0,82% DAX 65,10 6405,04 +1,03% Dow -74,92 12454,83 -0,60% Dollar 0,00 1,2574 0,03% Olie 0,28 106,83 +0,26% |
Scenario’s
Een trendlijn behoort steun of weerstand te bieden, een trading range moet duidelijk de randen van het speelveld aangeven, koerspatronen hebben hun eigen lijnen en kantelpunten waar je in het veld actie mag verwachten. Als belegger en analist bestudeer je de grafieken om in te kunnen schatten wat normaal gesproken de volgende stap van de markt is.
Dit laatste is voor mij een mooie definitie van technische analyse. Dit inschatten doe je op basis van een vaste set spelregels, gebaseerd op historisch marktgedrag. Gekscherend wordt wel beweerd dat een technisch analist in de achteruitkijkspiegel kijkt om de weg naar voren te kunnen bepalen.
Deze set van spelregels is niet zaligmakend. Niet altijd houden de spelers zich er aan, waardoor je dus veelal onverwachte bewegingen ziet. Welnu, valse uitbraken zijn ook onverwachte bewegingen, waar je als belegger rekening mee moet houden. Denken, kijken, analyseren en handelen in termen van waarschijnlijkheden is daarbij de oplossing. Tuig steeds weer scenario’s op die op voorhand omschrijven wanneer in- en uit te stappen.
Inside bar
Als de markt een onverwachte beweging maakt in de vorm van een lijnenbreuk, een verkeerde uitbraak uit een patroon etc. en dit openbaart zich in een zogenaamd Hikkake patroon, dan biedt dit wel degelijk kansen voor de actieve belegger.
Hikkake is Japans voor valstrik of trucage. Straks zal blijken dat op onze charts er sprake is van een false uitbraak uit een Inside Bar.
Een Hikkake is een koerspatroon dat bestaat uit twee bars. Ze komen voor op alle timeframes, logisch, want op elke navigatiehoogte kun je immers geconfronteerd worden met valse uitbraken, niet waar?
De eerste bar van het patroon is een zogenaamde Inside Bar. Dit is een hoog-laag-slot bar die volledig wordt omsloten door de voorliggende bar. De Inside Bar heeft dus een lagere High en een hogere Low dan de voorliggende bar. Kijk even op de afgebeelde daggrafiek van de AEX, waar in het gele spotlicht steeds een Inside Bar wordt uitgelicht. Het gaat hier dus om de hoogste en laagste koersen van de bar, de slotkoers speelt geen rol in het patroon.
Hikkake setup
De tweede bar in het patroon wordt de Setup Bar genoemd. Deze kan in twee variaties verschijnen. De eerste variant, de Bullish Hikkake setup, is een bar met een lagere high en lagere low dan de hiervoor genoemde Inside Bar. Kijk op de grafiek naar de bar in het groene spotlichtje, dat is zo’n Bullish Hikkake Setup Bar. In de voorbeelden is er ook sprake van zogenaamde gaps, die formeel geen onderdeel vormen van het Hikkake patroon, maar wel een aardige duit in het zakje doen als het gaat om een uitbraakbeweging. In de voorbeelden A en B breekt de AEX onder voorgaande steunniveaus, de beren dreigen toe te slaan, maar niets is minder waar, zo blijkt even later.
De tweede variant is de Bearish Hikkake setup, waarbij de Setup Bar een hogere high en hogere low heeft dan de Inside Bar. Bij voorbeeld C op de grafiek staat deze bar in het paarse spotlicht. De AEX breekt in dit geval voorgaande weerstanden, je doet als belegger mee met de stier.
Ommekeer
De hiervoor omschreven setups vormen het Hikkake patroon, ofwel in een positieve, danwel in een negatieve versie. Maar de ommekeer moet daarna komen. De verrassing van de markt om na de Setup Bar toch lekker de andere kant op te bewegen moet zich openbaren binnen drie bars na de Inside Bar, zo luidt formeel de regel. Visueel onderzoek leert dat vier bars ook goed is. Met andere woorden, als de koers binnen vier bars boven de high of onder de low van de Inside Bar uitbreekt, is de ommekeer een feit en zal de koers normaal gesproken een significante beweging starten. Op de AEX grafiek heb ik de bevestiging van de ommekeer aangegeven met een K (koopsignaal) of V (verkoopsignaal).
Leren en loeren
Wat hebben we nu geleerd van het Hikkake patroon? Dat er altijd een kans is dat beer of stier faalt en zich rap laat afdrogen door de tegenpartij. Dit laatste is geen nieuws, maar het is wel interessant dat een Inside Bar en Setup Bar, tesamen het Hikkake patroon, ons waarschuwt voor een valse uitbraak. Ik ben voortaan op mijn hoede na een Hikkake, u ook?
Nico Bakker (www.nicoprbakker.nl) is directeur/eigenaar van BTAC Visuele Analyse en als zelfstandig consultant gelieerd aan The Royal Bank of Scotland(www.rbs.nl/markets ).
De informatie in deze publicatie is niet bedoeld als individueel beleggingsadvies of als een individuele aanbeveling tot het doen van bepaalde beleggingen. Iedere belegging die u overweegt, dient u te toetsen aan uw persoonlijk beleggersprofiel of te bespreken met uw beleggingsadviseur. De waarde van uw beleggingen kan fluctueren. In het verleden behaalde resultaten bieden geen garantie voor de toekomst. De standpunten en vooruitzichten van Bakker geven zijn technische mening weer over het betreffende item in zijn hoedanigheid als technisch analist en consultant. Zijn beloning staat/stond/zal niet direct of indirect in relatie (staan) met zijn specifieke aanbevelingen of standpunten in deze publicatie.
© 1996-2012 Telegraaf Media Nederland | Landelijke Media B.V., Amsterdam.
Alle rechten voorbehouden.
e-mail: info@dft.nl
Privacy | Disclaimer
Nico Bakker (1957) is directeur/eigenaar van BTAC Visuele Analyse en als
zelfstandig consultant gelieerd aan The Royal Bank of Scotland.
| RBS AEX TL 286 | 17,65% | |
| RBS ING TL 3.7 | 2,76% | |
| RBS SILVE TL 22.8 | 4,7% | |
| RBS GOLD TS 1611 | -18,37% | |
| RBS EUUSD TS 1.884 | -1,61% | |
| * Top 5 op basis van volume x prijs. Per onderliggende waarde wordt maximaal één Turbo vermeld. | ||
| AEX | 295,40 | 0,90% | 10:06 | |
| AMX | 480,28 | 0,92% | 10:06 | |
| ASCX | 382,63 | 0,13% | 10:06 | |
| BEL-20 | 2132,24 | 0,60% | 10:05 | |
| FTSE 100 | 5396,95 | 0,85% | 09:50 | |
| CAC-40 | 3069,83 | 0,72% | 10:06 | |
| SMI | 5865,19 | 0,22% | 25-05 | |
| NASDAQ | 2527,05 | -0,17% | 25-05 | |
| meer... | ||||
| Omzet (mln stuks) | 11,4 | |
| Euro/Amerikaanse dollar | 10:05 | 1,2582 |
| Euro/Britse pond | 10:06 | 0,8018 |
| Euro/Japanse yen | 10:06 | 99,8610 |
| Euro/Zwitserse frank | 10:05 | 1,2028 |
| 29 | ||
| 5 | ||
| 2 | ||
| 4 | ||
| 15 | ||
| 25 | ||
| 55 | ||
| meer... | ||
| New York WTI spot | 90,87 | 0,21 | |
| brent crude futr Jun 12 | 106,83 | 0,28 |

Hoeveel betaalt u bij uw huidige bank of online broker? Vergelijk hier uw tarieven met andere brokers en controleer of u niet teveel betaalt.