*

Zoeken
  Zoeken met  
20.4 °C
N 4
 
files 298
333 km.
euro95
diesel
1,805
1,478
 
 
di 13 mrt 2007, 09:10

Voorzichtig enthousiasme weer getemperd

door onze redactie
Het zag er aanvankelijk goed uit gisteren. De AEX werd in de ochtend fors opgestuwd tot een hoogtepunt van 494

Wall Street wist zich gisteren in de loop van de dag te herstellen door de vele aankondigingen van fusies en overnames. het ging om een bedrag van ruim $ 31 miljard op één dag. Verder was er de beduidend lagere olieprijs. Private equity en het rijke bedrijfsleven blijven onverminderd doorgaan in hun zoektocht naar laag en aantrekkelijk gewaardeerde bedrijven of ondergewaardeerde onderdelen hiervan. Het positieve signaal hieruit wordt vooralsnog hoger ingeschaald door de markt dan de problemen op de Amerikaanse subprime hypothekenmarkt.

Maar de grote angst onder beleggers is welke invloed hebben de problemen bij de Amerikaanse subprime hypotheekverstrekkers op de prime hypotheekverstrekkers, die de hypotheken verstrekken aan gegoede debiteuren, of de andere grote kapitaalverstrekkers; wat is het zogenaamde spill-over effect. Tot nu toe wordt het probleem bij de subprime hypotheekverstrekkers als beheersbaar omschreven, vorige week nog door Minister van Financiën Hank Paulson, maar de markt is bang dat de grote winstgevendheid van de belangrijke financiële sector, de echt grote namen, onder druk kan komen door grotere reserveringen voor dubieuze debiteuren. Er moet snel duidelijkheid komen of er inderdaad sprake is van een spill-over effect en over welke bedragen we dan praten.

Beleggers zullen dan ook de komende dagen gereserveerd blijven handelen wat zich het best laat omschrijven als één voet op het gas en één voet op de rem. De markt wil graag consolideren en proberen weer voorzichtig naar boven te kijken. De felle kortstondige neerwaartse beweging gisteren vlak na de middag illustreert echter dat de markt nog bijzonder fragiel is en dat de volatiliteit de komende dagen aan zou kunnen houden. Toch is de VIX gisteren gedaald tot 13,99. De Dow Jones sloot, na de verbeterde stemming, boven het 12.300 niveau wat op meer rust zou moeten duiden.

De markt zou op dit moment in de tijd het best gebaat zijn bij twee of drie neutrale handelsdagen waarin er niet zoveel gebeurt, we dicht bij huis blijven en niet zo fel reageren op allerlei zaken. Beleggers moeten veerkracht tonen en het voorzichtig verbeterende sentiment in de tijd laten uitwerken. Gistermorgen dacht ik dat de grootste kou uit de lucht was door het weekslot van de AEX boven de 490 maar beleggers twijfelen nu weer over het verdere verloop van de richting van de markt waardoor het aankijken en afwachten wordt.

De komende dagen kunnen bewegelijk blijven vooral ook door de mogelijke reacties op belangrijke economische data zoals vanmiddag half twee de Amerikaanse Retail Sales of detailhandelsverkopen over februari verwacht te zijn gestegen met 0,3 procent. Inderdaad één uur eerder dan gebruikelijk maar dat komt doordat afgelopen weekeinde Amerika al de zomertijd heeft doorgevoerd waardoor het tweeweken lang één uur eerder opent en alles één uur eerder zich afspeelt. Europa volgt op 25 maart met de zomertijd waarna we weer in gewone omstandigheden terugkeren. Aan het einde van de week volgen op donderdag de belangrijke PPI of producenten prijs index en op vrijdag de CPI of consumenten prijs index.

Bovendien is het aanstaande vrijdag expiratie wat normaliter toch al tot een hogere volatiliteit kan leiden. Op de AEX een gewone, iets drukker dan normale expiratie maar in Amerika is het vrijdag quadrupple-witching day, een kwartaal gebeurtenis waarop aandelen futures, aandelen opties, aandelen index futures en aandelen index opties allemaal tegelijk voor de maart looptijd expireren.

Morgen geen column van mijn hand, donderdag ben ik er weer.

Rob Koenders is directeur van Harmony Vermogensbeheer


SNELNIEUWS

Maandag 21 mei

Meest gelezen

Telegraaf | Buitenland | Binnenland | Prive | Digitaal | Telesport | OverGeld | Vrouw | DFT | Film en Uitgaan | MijnBedrijf | Reiskrant | Autovisie | Varen |
header image