*

Zoeken
  Zoeken met  
20.4 °C
N 4
 
files 24
25 km.
euro95
diesel
1,805
1,478
 
 
vr 10 aug 2007, 09:18

Angst regeert

door onze redactie
Onzekerheid heeft de markt sinds gisteren weer volledig in haar greep. De aankondiging van BNP Paribas gisterochtend vlak voor negen uur om drie van haar investeringsfondsen te bevriezen omdat men het niet op de juiste waarde kon waarderen

Gisterenochtend schreef ik nog dat de markt terug zou moeten keren naar de fundamenten en rationaliteit. De ontwikkelingen van gisteren doet rationaliteit vervagen en de niemand meer over fundamenten praten.

BNP kon de zogenaamde Net Asset Value niet bepalen van drie van haar investeringsfondsen en heeft deze dan ook bevroren. Deze fondsen houden zich bezig met zogenaamde asset-backed leningen die bijvoorbeeld hypotheken als onderpand hebben. De subprime crisis maakt het moeilijk om tot een juiste waardering te kunnen komen van deze asset-backed leningen. Beleggers in deze fondsen kunnen er dan ook niet meer uit. De markt werd acuut bevangen door angst dat er meerdere van dit soort fondsen zijn en dat er dus ook meerdere banken nog met dergelijke mededelingen zouden moeten komen.

De subprime crisis in Amerika heeft tot grote terughoudendheid geleid bij banken bij kredietverlening. De aankondiging van BNP gisterenochtend leidde tot een acute liquiditeitscrisis op de Europese markt waardoor de daggeldrente explodeerde tot 4,7 procent. Dit leidde tot de noodingreep van de ECB om 94,8 miljard aan liquiditeiten beschikbaar te stellen tegen een rente van 4 procent. De ECB onderneemt alleen in super noodgevallen dergelijke stappen, voor het laatst op 11 september 2001, vlak na de terreuraanslagen op Amerika. De bedoeling was om de zaak te stabiliseren, maar de noodingreep van de ECB wakkerde juist de nervositeit onder beleggers aan.

De Europese effectenmarkten in rep en roer, alle 18 West-Europese aandelenbeurzen moesten fors inleveren. De vlucht naar kwaliteit zet de rente zwaar onder druk, de 10-jarige Europese benchmark rente is gedaald tot 4,39 procent. Dit terwijl de daggeldrente gisteren explodeerde naar 4,7 procent. Een aparte ontwikkeling.

Wall Street deed er nog een schepje bovenop gisterenavond en daalde in het grootste volume sinds juli 2003, er verwisselden 2,8 miljard aandelen van eigenaar. Alle drie de belangrijke indices daalden tussen de 2 en 3 procent, de Dow Jones met 2,83 procent.

Azië volgde vannacht en denderde ook naar beneden.

Het ziet er daarom dan ook zeer slecht uit voor in ieder geval de ochtend op de Europese beurzen. De 200 daags voortschrijdend gemiddelde, die de grens markeert tussen de lange termijn opgaande en neergaande trend, bevindt zich op ongeveer de 515.

Het wordt een zware en moeilijke handelsdag.

Rob Koenders is directeur van Harmony Vermogensbeheer


SNELNIEUWS

Maandag 21 mei

Meest gelezen

Telegraaf | Buitenland | Binnenland | Prive | Digitaal | Telesport | OverGeld | Vrouw | DFT | Film en Uitgaan | MijnBedrijf | Reiskrant | Autovisie | Varen |
header image