*

Zoeken
  Zoeken met  
17.9 °C
N 3
 
files 11
12 km.
euro95
diesel
1,805
1,478
 
 
wo 19 sep 2007, 09:12

Beurzen reageren euforisch op Fed

door onze redactie
Wall Street reageerde ongekend euforisch op de onverwachte grote rentedaling van de Fed met 50 basispunten tot 4

De Fed gaf meer dan Wall Street verwachtte. Naar mijn mening is de reactie op de beurs hierop erg overdreven. Beleggers moeten niet denken dat alle problemen nu in één keer over zijn, dat zou een vergissing zijn. De krediet en huizenmarkt crisis zijn significant en wijdverspreid en zijn niet met deze enkele stap over. Maar de markt heeft in de praktijk altijd gelijk, dus als de gisteren herstartte rally standhoudt en zelfs wordt vervolgd, gaan we, hoe apart dat ook klinkt, op voor een nieuwe all time high standen van de Dow Jones en S&P500 van boven de respectievelijk 14.000 en 1553 neergezet afgelopen 19 juli.

De AEX zal vandaag scherp hoger uit de startblokken komen in reactie op de ontwikkelingen in Amerika en Azië waar de Japanse Nikkei zelfs 3,5 procent in waarde is gestegen. De stijging in Japan werd versterkt doordat de Bank of Japan de rente onveranderd liet. Zoals door mij hier al een aantal keren gesteld zal een slot van de AEX boven de 532 alle seinen weer op groen zetten. Op moment van schrijven ziet het er naar uit dat we dit zullen doen vandaag. De AEX kan dan in korte tijd onder aanvoering van sterk herstellende koersen van de financiële waarden opgaan voor de 560. Ik moet eerlijk bekennen dat ik sceptisch ben en vol ongeloof, maar ja de markt heeft altijd gelijk.

Het agressieve rentebesluit van de Fed, de eerste verlaging sinds juni 2003, heeft veel beleggers verrast. Een onderzoek van Bloomberg onder 157 economen wees uit dat maar liefst 134 hiervan een rentedaling met 25 basispunten verwachten als begin van een serie aan rentedalingen en slechts 23 economen een rentedaling met 50 basispunten. Beleggers waren verdeeld over de actie door de Fed. Iedereen verwachte een rentedaling met 25 basispunten en de helft van hen een rentedaling met 50 basispunten op basis van de Fed fund futures.

Veel economen stellen dat de door de Fed doorgevoerde rentedaling met 50 basispunten de inflatie weer zal worden aangewakkerd. Ook stellen deze economen dat de stap kan worden uitgelegd als het toegeven aan de druk van de speculanten uit de markt. De prijzen van diverse grondstoffen zijn verder gestegen in reactie op de rentestap van de Fed. De olieprijs noteert een nieuw all time high record van ruim $ 82 per vat, de goudprijs is gestegen tot een recordhoogte in 23 jaar van boven de $ 730 per ounce en ook andere grondstoffenprijzen stijgen enorm in reactie.

De koers van de dollar is scherp gedaald in reactie op het rentebesluit van de Fed. De bodem is weggeslagen versus de euro, op het moment noteren we $ 1,3978 voor 1 euro, niet echt ondersteunend voor een zeer dollargevoelig Amsterdam. De problemen in Amerika moeten wel bijzonder groot zijn dat de Fed de rente met 50 basispunten heeft verlaagd en zodoende de laatste steun aan de dollar volledig heeft doen wegvagen. De dollar is in de afgelopen twintig jaar al met meer dan zestig procent gedaald versus de euro en zijn voorgangers. De actie door de Fed is ook min of meer toegeven aan speculanten, want de overgrote meerderheid van de speculanten zit short dollar versus de euro en profiteert hier dan ook van.

De reactie op de rentemarkt is beperkt gebleven. Het rendement op de 10-jarige Amerikaanse benchmark kapitaalmarkt rente is slechts met 5 basispunten gestegen tot 4,50 procent van 4,45 procent een dag eerder. De 2 jarige kapitaalmarktrente is zelfs gedaald tot 3,98 procent van 4,06 procent een dag eerder in anticipatie op verdere dalende Federal Fund Rates op de nog 2 komende Fed vergaderingen van dit jaar. Historisch gezien noteert de 2 jarige rente het dichtst bij de Federal Funds Rate.

Het zijn zeer aparte en bijzonder moeilijk te voorspellen tijden

Rob Koenders is directeur van Harmony Vermogensbeheer


SNELNIEUWS

Maandag 21 mei

Meest gelezen

Telegraaf | Buitenland | Binnenland | Prive | Digitaal | Telesport | OverGeld | Vrouw | DFT | Film en Uitgaan | MijnBedrijf | Reiskrant | Autovisie | Varen |
header image