Ook de nog steeds aanhoudende Amerikaanse huizenmarktcrisis en sluimerende kredietcrisis hebben even geen negatieve impact meer op de handel. De markt stijgt onverdroten verder in een klimaat van bezorgdheid en angst.
De AEX bevindt zich aan het begin van de laatste handelsweek van het derde kwartaal een comfortabele 2,3 procent boven de 532 uitbraak. Er bevinden zich geen technische grote hobbels meer om verder door te stijgen naar het voorlopige hoogtepunt van dit jaar van 564. Toch verwacht ik dat we deze week eerst een kleine pullback beweging zullen ondergaan die als springplank moet gaan dienen voor een mogelijke verdere stijging in het laatste kwartaal van het jaar.
Het meest waarschijnlijk is dat we zullen willen wachten op de derde kwartaalcijfers die vanaf ongeveer de tweede week van oktober zullen binnenkomen. Uit deze kwartaalresultaten moet blijken hoe de zeer turbulente afgelopen periode is verwerkt. Wie moet de verliezen melden, of zijn ze er gewoon niet Een zijwaartse beweging tot aan de derde kwartaalresultaten zou iedereen even tot rust kunnen laten komen na zulke turbulente tijden.
De stieren hebben de beren weer teruggedreven in hun holen. De onverwacht agressieve rentedaling van de Fed heeft zijn uitwerking niet gemist op de wereldwijde aandelenbeurzen. Wall Street kreeg afgelopen week exact waar het 't meest naar verlangde, een verlaging van de Federal Funds Rate met 50 basispunten en het uitzicht op verdere rentedalingen. Beleggers geloven dat de agressieve maatregelen van de Fed de huidige crises zullen inperken waardoor de economie niet in een recessie zal afglijden.
De focus van de markt moet langzaam weer terug te keren naar de fundamenten van de markt. Sterke en beter dan verwachte derde kwartaalresultaten kunnen voor een sterk vierde kwartaal gaan zorgen.
De handel in Amerikaans schatkistpapier duidt erop dat obligatie-investeerders verwachten dat de Fed de rente voor einde van dit jaar verder zal verlagen. Het rendement op de 2 jarige kapitaalmarktrente is bijna driekwart procent lager dan de Federal Funds Rate van op dit moment 4,75 procent. In alle drie de gevallen dat een dergelijk verschil optrad in de laatste 20 jaar hebben de beleidsmakers van de Fed de rente verlaagd.
Deze week een groot aantal belangrijke economische data. Vandaag geen economische data. Morgen het belangrijke Consumer Confidence, consumentenvertrouwen, over de maand september door de Conference Board en de Existing Home Sales, de verkoop bestaande huizen. Woensdag de Durable Goods Orders, orders duurzame goederen, over augustus en de olievoorraden. Donderdag het definitieve GDP cijfer over het tweede kwartaal, de Jobless Claims en de New Home Sales, de verkoop nieuwe huizen.
Vrijdag wordt de topdag qua economische data met de Personal Income and Outlays, het persoonlijke inkomen en consumentenbestedingen met daaruit de zeer belangrijke component, de PCE deflator. Deze Personal Consumption Expenditures index is de door de Fed meest gewaarde inflatie index. De core PCE moet uitkomen in de comfort zone van de Fed tussen de 1 en 2 procent. Juist in deze inflatiegevoelige tijden een zeer belangrijke indicator. Verder vrijdag nog de NAPM Chicago over september, de inkoopmanagersindex uit de regio Chicago, de Construction Spending over augustus, de bouwuitgaven en het consumer sentiment over september.
De laatste week van september is ook een week waarin we eventuele winst- of omzetwaarschuwingen zouden kunnen verwachten van bedrijven die deze tijdingen aan de markt moeten laten weten. De subprime verliezen of krappe kredietmarkten moeten ergens naar buiten komen, volgens mij.
Aan het einde van de week kan er sprake zijn van Window Dressing in aanloop naar het einde van het derde kwartaal. De volatiliteitsindex VIX is gedaald tot 19,0 afgelopen vrijdag, wat betekent dat we iets minder grote koersuitslagen zullen hebben in de komende periode.
Rob Koenders is directeur van Harmony Vermogensbeheer
© 1996-2012 Telegraaf Media Nederland | Landelijke Media B.V., Amsterdam.
Alle rechten voorbehouden.
e-mail: redactie-i@telegraaf.nl
Privacy | Disclaimer
Lichte straf homo-opname
Bejaarde rijdt vrouw aan
Legerleider Sri Lanka vrij
'Economie Afghanistan beter'
Tentenkamp groeit verder
'Relschoppers geen vaste fans'
'Hallo, met de minister'
Onderzoek naar rechter
Giftige slangen in beslag genomen
Protestpartij wint in Italië
Vervoerders sturen brandbrief
Toeristen Pinksteren stabiel
Afghanen vanaf 2013 aan roer
Motoragent hard onderuit
'Politie schiet niet vaker'
SP uit raad Leeuwarden
Kabinet negeert eis Wilders
Beeld in Dordrecht gestolen
Zonnige perioden
Extra aanklacht Anita C.
Dode bij botsing Oosterhout
Kinderen van balkon gegooid
Nieuw trein R'dam-Polen
Nigeria verijdelt aanslag
Twee etages ontruimd na brand
Oprichter Sea Shepherd vrij
Vrouw vast in zaak Leeuwe
Losse handen bij doodrijder
Commissie GL baalt van kritiek
Zorgen over filminstituut EYE
Maher verkiest Oranje
Stirling Moss-parade tijdens Mille...
Spitsuur in de straat
Baby Pinguin ontmoet mens
Belastingbetaler betaalt...
Priveflits - Micky in de stress
Comeback van 'fresh prince'
De Jager in krappe RS 2000
Kustwacht vindt kilo's drijvende...
Versteende duif
Sim Only va. € 0,- pm
Relatie.nl Dating
Vakantie Dagdeals
Hete Huisvrouwen
EK '12 arrangementen
Erotische webwinkel
Ik vis pas als
Summersale Knaller!