Een korte termijn eerste voorzichtige herstelbeweging tot eerstens het 520-522 niveau zou in de komende dagen verwacht mogen worden. Maar kan het negatieve sentiment worden gekeerd Durven koopjesjagers zich al te melden op het Damrak. Het feit wil dat wij in Amsterdam in de afgelopen acht dagen veel harder zijn gedaald terwijl de schade op andere beurzen minder groot is uitgevallen.
Als deze beurzen, met name de DAX, nu de feitelijke daling in gaan zetten dan wordt het voor de AEX bijzonder lastig om een eerste voorzichtige herstelbeweging te realiseren. De Dow Jones is gisteren voor het eerst sinds begin augustus weer onder de psychologisch belangrijke 13.000 punten gedoken. De meeste aandelen stonden het grootste gedeelte van de dag in de plus maar de winsten werden in de laatste 40 minuten van de handel totaal uitgewist en forse verliezen traden op doordat de zenuwen weer toesloegen bij beleggers over de subprime ellende.
De economische groei vertraagt beduidend in Amerika en de angst over teruglopende bestedingen door consumenten deed beleggers uit de sterkste populaire winnaars van de afgelopen periode stappen. Zo werden aandelen als Apple 7 procent lager neergezet, daalde Microsoft voor de zesde achtereenvolgende dag en liep het verlies voor internet zoekmachine Google in vier handelsdagen op tot 15 procent. Een eventuele herstelbeweging op Wall Street zou volgens marktvolgers geleid kunnen worden door aandelen in de banken-, broker- en warenhuizensector want die noteren tegen de goedkoopste koerswinst verhoudingen in 12 jaar.
Ook op de Amsterdamse beurs zijn vele koopjes te vinden. Speciaal de financiële sector staan aandelen op extreem aantrekkelijke koers/winst verhoudingen met een zeer attractief dividend. Fortis noteert 6,2 keer de verwachte winst bij een dividendrendement van bijna 7 procent. Belachelijk dat dit aandeel gisteren zelfs even de euro 17,07 noteerde. In een half uur tijd werd de koers opgedreven tot euro 17,86, waarmee ik wil aangeven dat hedge funds de macht in het aandeel hebben overgenomen. Het heeft niets meer met beleggen te maken, het aandeel wordt gebruikt als instrument om zo snel als mogelijk geld te maken. Het heeft niets met de bedrijfsvoering van Fortis te doen.
Ik wil er hier nogmaals voor pleiten dat de toezichthouder iets gaat doen aan de spelregels voor het short kunnen gaan op de Amsterdamse beurs. De AEX lijkt door zijn geringe liquiditeit, ten opzichte van andere beurzen, en de aanwezigheid van enkele zwaargewichten in de index makkelijker te beïnvloeden en hierdoor te bespelen. Een overweging zou zijn om de vergoeding voor het lenen van aandelen fors te verhogen waardoor het een stuk minder aantrekkelijk wordt om short te gaan. Wat meer transparantie in de shortposities lijkt al een hele verbetering, maar dit is in Nederland niet het geval. In Amerika kent men dit wel. Een meldingsplicht van shortposities (en publicatie) bij de toezichthouder lijkt een mogelijke oplossing.
De AEX zal vandaag lager openen in reactie op de fors lagere standen op Wall Street en op de Aziatische beurzen. Het sentiment blijft negatief en de trend is neerwaarts gericht. Een eerste korte termijn herstelbeweging in de downtrend kan echter plaatshebben.
Rob Koenders is directeur van Harmony Vermogensbeheer
© 1996-2012 Telegraaf Media Nederland | Landelijke Media B.V., Amsterdam.
Alle rechten voorbehouden.
e-mail: redactie-i@telegraaf.nl
Privacy | Disclaimer
Aanpak kraker 'onprofessioneel'
Nieuwe coalitie Sint Maarten
Moeders klagen bij LAKS
President Mali gewond
Meisje zonder neus vooruit
Dubai heeft de langste
Lichte straf homo-opname
Bejaarde rijdt vrouw aan
Legerleider Sri Lanka vrij
'Economie Afghanistan beter'
Tentenkamp groeit verder
'Relschoppers geen vaste fans'
'Hallo, met de minister'
Onderzoek naar rechter
Giftige slangen in beslag genomen
Protestpartij wint in Italië
Vervoerders sturen brandbrief
Toeristen Pinksteren stabiel
Afghanen vanaf 2013 aan roer
Motoragent hard onderuit
'Politie schiet niet vaker'
SP uit raad Leeuwarden
Kabinet negeert eis Wilders
Beeld in Dordrecht gestolen
Zonnige perioden
Extra aanklacht Anita C.
Dode bij botsing Oosterhout
Kinderen van balkon gegooid
Nieuw trein R'dam-Polen
Nigeria verijdelt aanslag
Maher verkiest Oranje
Stirling Moss-parade tijdens Mille...
Spitsuur in de straat
Baby Pinguin ontmoet mens
Belastingbetaler betaalt...
Priveflits - Micky in de stress
Comeback van 'fresh prince'
De Jager in krappe RS 2000
Kustwacht vindt kilo's drijvende...
Versteende duif
Sim Only va. € 0,- pm
Relatie.nl Dating
Vakantie Dagdeals
Hete Huisvrouwen
EK '12 arrangementen
Erotische webwinkel
Ik vis pas als
Summersale Knaller!