De Aziatische beurzen volgen de slechte tijdingen in Amerika door ook scherp lager te koersen. De Nikkei verliest tot en met vanochtend al 5,3 procent voor het jaar en de Hang Seng 3,6 procent. Ook in Europa wordt de in Amerika ingezette negatieve trend opgevolgd, hoewel de verliezen iets minder fors zijn uitgevallen. De DAX verliest in de eerste drie dagen 3,2 procent, de CAC 3 procent, de AEX 2,97 procent en de FTSE maar 1,67 procent. Beleggers hebben in de eerste handelsdagen van 2008 een risico aversie houding aangenomen en zijn bevreesd wat de nabije toekomst hen zal brengen. Weinigen durven de markt te betreden.
Het begon allemaal vorige week woensdag met de publicatie van de Amerikaanse inkoopmanagerindex van de verwerkende industrie over december, ISM Manufacturing Index, die uitviel op 47,7, de meest slechte uitkomst sinds april van 2003. Een uitkomst van onder de 50 duidt op contractie of krimp van de activiteiten in de Amerikaanse verwerkende industrie. Een uitkomst van onder de 45 is een bewijs van recessie volgens marktvolgers. Tegelijkertijd met deze uitkomst handelden de olie- en goudprijs op historische recordhoogtepunten. De olieprijs bereikte de $ 100 per vat en de goudprijs $ 850 per troy ounce.
De combinatie van deze twee zaken leverde de markt het bewijs van stagnerende economische activiteiten met het fors hoge grondstoffenprijzen. Oftewel actuele stagflatie want ook andere grondstoffen noteren grote hoogten. Inflatie steekt de kop op wat de consument absoluut zal raken. Een natuurlijke reactie zou het verhogen van de rente door de Centrale Bank moeten zijn. Maar daar kan onder de huidige omstandigheden absoluut geen sprake van zijn. Een periode van stagflatie werkt slecht uit voor aandelenmarkten. De Fed wordt met de dag meer geforceerd om de rente verder en meer te verlagen.
Uit de vorige week woensdag gepubliceerde Fed notulen van de decembervergadering stelden de beleidsmakers zelf al exceptioneel alert te zijn op de huidige ontwikkelingen. De markt maakte hieruit vorige week op dat de Fed achter de feiten aanloopt, behind the curve , met het verder verlagen van de rente. De huidige Fed fund rate bedraagt 4,25 procent en zou volgens marktkenners snel tot onder 3 procent moeten worden verlaagd. Na afgelopen woensdag werd de roep in de markt groter om een renteverlaging met 50 basispunten door de Fed. De markt denkt dat snelle en agressieve verdere rentedalingen van de Fed een onvermijdelijke recessie nog af kan wenden.
Maar toen kwamen de arbeidsdata over december afgelopen vrijdag uit. Er zijn slechts 18.000 nieuwe banen gecreëerd gedurende december, het laagste aantal sinds augustus 2003. Een ultiem slecht cijfer en het bewijs dat de huizenmarkt- en kredietmarktcrisis zich in de brede economie hebben doorgewerkt. De werkloosheid is het meest gestegen in zo een korte tijd, van 4,7 procent van de beroepsbevolking over november tot 5 procent over december. Als we de door de overheid gecreëerde banen over december buiten beschouwing laten dan was er zelfs sprake van een krimp in werkgelegenheid gedurende december. Een bewijs van recessie wordt geleverd als de wekelijkse Jobless Claims, eerste aanvragen voor een werkloosheidsuitkering, zich vier weken achterelkaar gemiddeld boven de 380.000 begeven. Deze data worden dan ook weer belangrijker.
De reactie op de rentemarkt loog er niet om. De tweejarige kapitaalmarktrente daalde in 10 seconden met 14 basispunten van 2,82 tot 2,68 procent om de dag af te sluiten op 2,74 procent. In de eerste drie handelsdagen van het nieuwe jaar is de twee jarige Amerikaanse kapitaalmarktrente al met 31 basispunten gedaald. Traditioneel historisch noteert de tweejarige het meest dicht bij de Federal Fund rate. Zoals bekend noteert deze nu nog 4,25 procent. De markt eist dus acute actie van de Fed.
Een ander punt van zorg is de opgelopen volatiliteit in de eerste drie handelsdagen van het jaar. De VIX of volatiliteitindex, is in de eerste drie dagen gestegen met 15 procent tot vlak onder de 24. Dit betekent dat de koersuitslagen ook weer beduidend zullen toenemen de komende weken. Oplopende VIX standen indiceren vaak grotere negatieve uitslagen.
Al met al een zeer slecht begin van het nieuwe handelsjaar met een somber uitzicht voor de nabije toekomst. Er zijn weinig positieve zaken te melden. Veel beleggers mijden het risico en durven hierdoor ook weinig te doen. van de traditionele instroom van vers nieuw geld aan het beging van een nieuw jaar is tot op dit moment ook nog geen enkele sprake. Voorzichtig aan dus.
Rob Koenders is directeur van Harmony Vermogensbeheer
© 1996-2012 Telegraaf Media Nederland | Landelijke Media B.V., Amsterdam.
Alle rechten voorbehouden.
e-mail: redactie-i@telegraaf.nl
Privacy | Disclaimer
Zonnige perioden
Probleem met asfalt in tunnel Breda
Al-Qaedalid krijgt 6 jaar cel
Van Beek stopt als Kamerlid
Peijs wil 20 miljoen om Hedwige
Belgen starten procedure om polder
Kabinet: door met boerkaverbod
Man met 200 bolletjes gepakt
Van Agt verklapt geheimen
'Geen bewijs liquidatiepoging'
Kaczynski ziet af van protesten...
Geen steun voor polderplan
Al langer problemen Mariahoeve
Verdachte doet gooi naar vrijheid
Python gevangen in R'dam
Verdachten mensenhandel gepakt
Sarkozy jogt in Marokko
Gewond bij kogelstoten
Restanten van fort gevonden
'Ellende niet te overzien'
Zijlstra: niet meer leningen
Kamervragen over controle GGZ
Gezin dode baby kreeg hulp
Na verkiezingen besluit over ESM
Kritiek op Obama 'verboden'
Topman Vestia langer vast
Geen vrijspraak Wilders-rap
Vrouw dood na drinken azijn
In juni andere zedenverdachten
Man bekent verkrachting
Axl valt van podium
Songfestivalflits
Dag Priveflits - Actrice getroffen...
Vergeet de muis
Slechtste Grease ooit
Docent door lint na opmerking over...
Hond bootst sirene na
Will.i.am respectloos met...
Spektakel met Epke Zonderland
Maak van je oude spijkerbroek een...
Sim Only va. € 0,- pm
Relatie.nl Dating
Vakantie Dagdeals
Hete Huisvrouwen
EK '12 arrangementen
Erotische webwinkel
Ik vis pas als
Summersale Knaller!