*

Zoeken
  Zoeken met  
20.7 °C
N 3
 
files 101
114 km.
euro95
diesel
1,799
1,476
 
 
do 29 mei 2008, 09:01

AEX toont veerkracht

door onze redactie
De AEX boekte gisteren een spectaculair herstel met maar liefst 1

De AEX werd aangejaagd door een voor de tweede achtereenvolgende dag flink lagere olieprijs in combinatie met de veel beter dan verwachte orders duurzame goederen (ex transportmiddelen) over de maand april die erop duiden dat de Amerikaanse economie absoluut niet in recessie verkeert.

De olieprijs dipte gedurende de dag tot $126,50 wat beleggers op de Europese beurzen de recent afgestrafte aandelen weer deed oppakken. Echter in de loop van de middag werd de olieprijs toch weer sterk gelift tot een slot van zelfs ruim $131 gisterenavond. De belangen voor een hogere olieprijs van grove speculanten, hedge funds en vooral ook zakenbanken zijn op dit moment nog steeds veel te groot om de koers zwarte goud al te laten zakken. Gisteren was het bijvoorbeeld de zeer gerenommeerde zakenbank Morgan Stanley die de scherpe daling deed keren in een weer scherpe stijging.

Morgan Stanley vond het nodig om in de markt te ventileren dat de Noordzee Brent olie makkelijk de $150 per barrel zou kunnen gaan bereiken. Ik heb geen feitelijke onderbouwing van deze uitspraak kunnen vinden zodat ook deze bewering er weer één is om enkel en alleen de olieprijs maar verder naar boven te praten. Puur uit eigen belang waarschijnlijk. De Europese beurzen werden gelift door de scherpe daling van de olieprijs gisteren gedurende de dag, Wall Street werd gisteren juist gelift door de energiesector bedrijven die beduidend in waarde stegen door de weer herstelde olieprijs tot $131. Hoe raar kan het lopen!

Het Witte Huis waarschuwt ondertussen vanochtend voor enorm grote schade voor de ontwikkeling van het Bruto Binnenlands Product, maar liefst 1,5 procent van het GDP, als de olieprijs gedurende langere tijd op de huidige niveaus en hoger zal blijven noteren. Eindelijk een zinvol bericht van de regering Bush om de partijen die de olieprijs tot de huidige hoogte hebben opgestuwd op hun verantwoordelijkheid te wijzen. Het lijkt het Witte Huis ernst om de ongebreidelde speculatiedrift in te dammen. Men berokkent veel schade door haar korte termijn winstbejag. Saudi Arabië stelde gisteren dat vraag en aanbod voor de olieprijs op dit moment rond de $65 tot $70 bij elkaar komen.

De AEX heeft zich door de sterke opgang van gisteren weer vrij eenvoudig boven weerstand en eerder dikke steun van 480 weten uit te werken. Als we er vandaag in slagen om ons boven dit 480 niveau te handhaven, komt automatisch het 200 daags voortschrijdend gemiddelde weer in beeld wat zich op dit moment rond het 489 niveau begeeft. Het liefst zie ik één à twee dagen consolidatie onder in de 480 zone om dan begin volgende week voor de tweede aanval in korte tijd op het 200 daags te gaan. De scherpe opgang van gisteren tot weer boven het 480 niveau doet de korte termijn verkoopdruk verder opdrogen.

De orders duurzame goederen over april, ex transportmiddelen, autos en vliegtuigen, vanuit Amerika vielen gisteren met een stijging met 2,5 procent veel hoger uit dan verwacht. Dit zijn absoluut geen cijfers die op recessie duiden. We moeten tot juli van het vorige jaar terug om een dergelijke sterke uitkomst te hebben kunnen noteren. De Japanse Nikkei laat zich vanochtend sterk stimuleren door dit cijfer, geen recessie in Amerika indiceert betere export. De Nikkei stijgt mede hierdoor met maar liefst 3 procent. De Europese beurzen zullen zich aan de ontwikkeling van de Nikkei kunnen optrekken en zullen hierdoor hoger aan de dag beginnen.

Alle aandacht van de markt zal vandaag gaan naar de publicatie van het Amerikaanse GDP cijfer, Bruto Binnenlands Product. Vanmiddag half drie wordt de tweede raming over het eerste kwartaal op jaarbasis bekendgemaakt, verwacht op een stijging met 1,0 procent ten opzicht van de eerste raming van einde april die een stijging liet zien met 0,6 procent. Het wordt een spannende middag!

Rob Koenders is directeur van Harmony Vermogensbeheer


SNELNIEUWS

Dinsdag 22 mei

Meest gelezen

Telegraaf | Buitenland | Binnenland | Prive | Digitaal | Telesport | OverGeld | Vrouw | DFT | Film en Uitgaan | MijnBedrijf | Reiskrant | Autovisie | Varen |
header image