*

Zoeken
  Zoeken met  
17.2 °C
NNW 2
 
files 24
22 km.
euro95
diesel
1,801
1,469
 
 
AEX
0,00
292,76
0,00%
FTSE 100
0,00
5351,53
0,00%
DAX
0,00
6339,94
0,00%
Dow
-74,92
12454,83
-0,60%
Dollar
0,005
1,2615
+0,36%
Olie
0,28
106,83
+0,26%
vr 20 jan 2012, 12:22

Guus is terug

AMSTERDAM -  Toen we afgelopen maandagmorgen het kantoor binnenstapten, zat onze huisdobbelaar al achter zijn bureau. Met ‘een bruine kop en frisse blik’. Hij vertelde ons in Griekenland te zijn geweest. “Ik wilde met eigen ogen en oren ‘de man in de straat’ ontmoeten om de situatie goed in te schatten.” Zijn conclusie: prachtig land, vriendelijke mensen, mooie hotels, uitstekende keuken en eersteklas wijnen.

In de gesprekken had hem de veelal uitzichtloze werkloosheid en minimale staatssteun getroffen.

“Luie Grieken? Kom nou! Er is geen werk meer. De bovenklasse heeft zich in veiligheid gebracht, het volk in zorg achterlatend.”

Zijn tekst sluit naadloos aan bij de woorden van de Griekse minister van Energie, George Papaconstantinou: “Dan wordt er gezegd dat die Grieken zo lui zijn. Wat een kolder! Uit Europese cijfers blijkt dat wij tot de hardste werkers van Europa behoren. Dat het mis ging met de Griekse economie komt niet door de arbeidsmoraal, maar door het volledig falen van de instituties.”

We waren erg blij met de terugkomst van Guus. Hij brengt altijd veel levendigheid, heeft een constante stroom ideeën en met zijn Mokumse humor doorbreekt hij vaak de spanning. Maar bovenal heeft hij ‘een goede neus’ voor momentum. Dat bleek alweer direct.

De voorbeursmedia-koppen spraken afgelopen maandag van ‘Griekse schuld ontspoort’ en ‘Afwaarderingen kredietwaardigheid Frankrijk, Italië, Spanje en Portugal’ door Standard&Poor’s. Niet direct beursingrediënten die een ‘vaste’ dag brengen. Maar de AEX sloot 313,23 met een winst van 1,3%.

Door Martin Luther King Day bleven de Amerikaanse computerprogramma’s zonder stroom. Toen we tevreden de schermen uitzetten, zei Junior dat Wall Street voortaan alle katholieke feestdagen vrij mag nemen.

Lachend stapten we in de auto. Inmiddels zijn we 320 doende. Volgens de ‘potloodstreeptrekkers’ is daarmee weerstand 318 doorbroken en kunnen we verder omhoog.

‘Hun mond zal taartjes eten’, luidt een beursspreekwoord. Maurits verzamelde de positieve headlines van deze week. Een greep:

- Moody’s handhaaft triple-A voor Frankrijk
- Van Rompuy: “Permanent noodfonds in juli”
- Frankrijk weet leningen makkelijk te verkopen
- Samsung gaat dit jaar recordbedrag €32,7 miljard investeren
- Recordproductie ijzererts voor Rio Tinto
- Rabo: “AH zet sprint in”
- Duitse regering ziet 2012 zitten
- Vertrouwen Duitse beleggers neemt flink toe
- Airbus groeit ondanks moeilijke omstandigheden
- MKB positief over 2012
- Veel belangstelling voor Spaanse obligaties
- Korte leningen EFSF vinden gretig aftrek
- Recordaantal aanvragen Europese octrooien
- Institutionele beleggers worden positiever
- PC in top3 gastvrije winkelstraten
- IBM positief over vooruitzichten 2012
- Positief Intel verhoogt investeringen

En dan komt er zo’n uitspraak van de Wereldbank: ‘Verlaging verwachting mondiale groei 2012.’

"Moeten ook weer zo nodig hun maandstrook rechtvaardigen”, zei Hans. “Lithoos 32,66!”, roept Marjan. De chipmaker uit Veldhoven, wereldmarktleider, is het MINpunt van de week.

De verwachtingen waren hooggespannen. Een schier onmogelijke taak voor ASML om positief te verrassen. Maar ze deden het toch. Ze zien hun orderboek volstromen. In het vierde kwartaal overtrof het zijn eigen prognose en in het huidige kwartaal zal de portefeuille nog dikker worden.

Onder 6233 Nederlandse en Amerikaanse werknemers kan roerganger Eric Meurice €84miljoen aan bonussen verdelen. En dat in een crisisjaar! Vervolgens sluiten we op de cijferdag 32,50 -3,3%.

De koers ‘pieste weg’ tijdens de conference call. ‘Roergangers zouden zich voorzichtiger hebben opgesteld over vooruitzichten DRAM-markt, die betrekking heeft op chips voor tijdelijk werkgeheugen in computers. Voorzichtigheid zou te maken hebben met opkomst tabletmarkt, die in mindere mate gebruik maakt van dat geheugen.’

En daar ‘kachel’ je dan op onderuit na een tussentijdse 34,68 hoog. “Koopkans!”, riepen we, maar voorlopig stagneert de notering van deze favoriet. Vanwege het relatief lage dividendrendement (verhoging naar 0,46 per aandeel = 1,4%) komen ‘lange callen’ ook in aanmerking voor de portefeuilles. De call looptijd december 2015 uitoefenprijs 32 kun je voor 7,65 kopen.

‘Op de plank laten rijpen’ en met een stroplos schade beperken bij beursmisère. Bij een bakkie bespreken we het pleiten van de VEB voor realistische rendementsheffing. Volgens de uitstekende directeur, Jan Maarten Slagter, moet het fictieve rendement van 4% dat de Belastingdienst sinds 2001 hanteert als vermogensrendementsheffing van tafel.

In plaats daarvan ‘een voortschrijdend tienjaarsgemiddelde van een mandje beleggingen’ of bijv. tienjarige Nederlandse staatsobligaties. Hij krijgt de handen op elkaar. Armina moet rennen als ze twijfels uit over de revanche die ‘ons aller Ajax’ aanstaande zondag in Alkmaar gaat behalen.

“Blijf bij je wiskunde. Viergever maakte hands en we zijn bestolen van een penalty!”, roepen we haar na.

Sem van Berkel is aandeelhouder, directeur vermogensbeheer bij www.sem.nl (zie ook www.semsadvies.nl) en ambassadeur bij Alex Vermogensbank.


Weekendabonnement
Proefabonnement?

Optiebelegger?
Maak nu 14 dagen gratis kennis met de DFT Beleggers Tools


Sem van Berkel

Sem van Berkel Sem van Berkel is al sinds de oprichting in 1978 betrokken bij de Amsterdamse Optiebeurs als handelaar, market maker, bankdirecteur en vermogensbeheerder.

Peiling: Net als het Duitse volk snap ik niets meer van de eurocrisis.






Verstuur
AEX292,76arrow0,00% 25-05
AMX475,91arrow0,00% 25-05
ASCX382,13arrow0,00% 25-05
BEL-202119,44arrow0,00% 25-05
FTSE 1005351,53arrow0,00% 25-05
CAC-403047,94arrow0,00% 25-05
SMI5865,19arrow0,22% 25-05
NASDAQ2527,05arrow-0,17% 25-05
meer...
Omzet (mln stuks)98,3
36.58
48.78
12.18%
45.51
86.89
16.28%
39.33
37.24
8.41%
14.31
14.31
9.00%
25.18
51.46
17.08%
Please Wait ...
loading ...

Hoeveel betaalt u bij uw huidige bank of online broker? Vergelijk hier uw tarieven met andere brokers en controleer of u niet teveel betaalt.

In welke beleggingsvormen handelt u?