Het is de uiterst snelle consolidatie op de zorgverzekeringsmarkt, die Abelskamp zorgen baart. Na de samenklontering van Univé en VGZ-IZA-Trias, vormen nu Achmea en Agis een nog grotere partij met 4,7 miljoen verzekerden. De verzekeringsmarkt krijgt daarmee steeds meer kenmerken van een homogene oligopolie (grote jongens die de buit hebben verdeeld, red.). Premies stijgen straks als vanouds jaarlijks met dubbele cijfers, want van de beoogde marktwerking blijft weinig over.
Volgens Abelskamp moeten de werkgevers dit met argusogen volgen. Als de premies straks flink omhoog gaan, betalen ook werkgevers het gelag.
Zij moeten immers de helft van alle zorgkosten ophoesten. De nieuwe machtspositie, waarbij twee verzekeraars bijna negen miljoen klanten hebben, draagt niet bij tot een daling van de zorgkosten.
Topman Maarten Dijkshoorn van Achmeas moederconcern Eureko verwijst de kritische woorden echter naar het rijk der fabelen. Dat er enkele grote spelers over blijven, heeft ook tussen de grootbanken de felle concurrentie nooit verminderd. Bovendien zijn krachtige spelers nodig als je marktwerking wilt hebben aan de aanbodkant van de zorgmarkt. Alleen een sterke verzekeraar kan ziekenhuizen dwingen tot efficiëntie. Op de Europese markt komt Dijkshoorn ook nog wel grotere concurrenten tegen.
Ook DSW-directeur Oomen schetst echter een weinig rooskleurig beeld van de toekomstige zorgmarkt. Verzekerden van de grote combinaties kunnen straks nooit meer allemaal overstappen naar kleinere concurrenten. Om nieuwe verzekerden aan te nemen, hebben wij minimaal een bepaald eigen vermogen nodig. Maar bij de oude ziekenfondsen is dat vermogen beperkt.
Dus kunnen de grote combinaties hun klanten gijzelen en zijn ze vrij om de premies flink te verhogen.
In het nieuwe zorgstelsel, in 2006 en 2007, was het telkens DSW dat als eerste een lage kostendekkende zorgpremie publiceerde. Elk jaar zijn de grote jongens ons gevolgd. Maar noodzakelijk is dat straks niet meer. Als klanten massaal zouden willen overstappen naar Zorg & Zekerheid, De Friesland of DSW, dan zal De Nederlandsche Bank daar een stokje voor steken. Of wij moeten mensen weigeren, of ook onze premie moet fors omhoog om het vermogen op te krikken.
Volgens Dijkshoorn helpt de fusie wel degelijk om de zorgpremies laag te houden. Schaalgrootte is de belangrijkste reden voor de fusie tussen Achmea en Agis. We kunnen straks goedkoper zorg inkopen, gezamenlijk Eurocross, de hulpdienst voor het buitenland, gebruiken en samenwerken bij de ontwikkeling van nieuwe softwaresystemen. De positie ten opzichte van ziekenhuizen is straks een stuk sterker. En dus kan er steviger onderhandeld worden over lage prijzen.
De eigenlijk fusie vindt plaats tussen de Vereniging Achmea en de Vereniging Agis. Vervolgens brengt de nieuwe vereniging de zorgactiviteiten van Agis als aparte unit onder bij het moederconcern Eureko.
Agis is gewaardeerd op zon 400 miljoen, op basis van de cijfers over 2006. De nieuwe vereniging krijgt circa 10 miljoen aandelen Eureko à 40 per stuk.
Het lukt het bestuur van Agis dus alsnog om aan te haken bij een groter geheel, nadat eerder dit jaar het fusieplan met Menzis en Delta Lloyd stuk liep. En dat zonder de eigen merknaam te verliezen, of de eigen organisatie of de hoofdkantoren te moeten opgeven. Dat geldt voor de eerste vijf jaar, specificeert Dijkshoorn.
© 1996-2012 Telegraaf Media Nederland | Landelijke Media B.V., Amsterdam.
Alle rechten voorbehouden.
e-mail: redactie-i@telegraaf.nl
Privacy | Disclaimer
Wilders vraagt weer uitstel debat
Uitvinder afstandsbediening...
Rustig dagje voor LAKS
Rosenthal wil Turkse zanger
Noodtoestand in Italië
'Ontslagen om te grote borsten'
Libanese pelgrims ontvoerd in Syrië
Weer aanhouding fraude supers
Puppy gered uit hete auto
Leden kiezen massaal voor Sap
Knecht vermoordde Terre'Blanche
Arrestaties om drugssmokkel
Nog niets controversieels
Ophef om veiling bloed Reagan
Zonnige perioden
Probleem met asfalt in tunnel Breda
Al-Qaedalid krijgt 6 jaar cel
Van Beek stopt als Kamerlid
Peijs wil 20 miljoen om Hedwige
Belgen starten procedure om polder
Kabinet: door met boerkaverbod
Man met 200 bolletjes gepakt
Van Agt verklapt geheimen
'Geen bewijs liquidatiepoging'
Kaczynski ziet af van protesten...
Geen steun voor polderplan
Al langer problemen Mariahoeve
Verdachte doet gooi naar vrijheid
Python gevangen in R'dam
Verdachten mensenhandel gepakt
Axl valt van podium
Songfestivalflits
Dag Priveflits - Actrice getroffen...
Vergeet de muis
Slechtste Grease ooit
Docent door lint na opmerking over...
Hond bootst sirene na
Will.i.am respectloos met...
Spektakel met Epke Zonderland
Maak van je oude spijkerbroek een...
Sim Only va. € 0,- pm
Relatie.nl Dating
Vakantie Dagdeals
Hete Huisvrouwen
EK '12 arrangementen
Erotische webwinkel
Ik vis pas als
Summersale Knaller!