*

Zoeken
  Zoeken met  
 
7 °C
W 3
 
files 231
321 km.
euro95
diesel
1,801
1,499
 
 
AEX
0,00
326,77
0,00%
FTSE 100
0,00
5916,55
0,00%
DAX
0,00
6843,87
0,00%
Dow
-27,02
12938,67
-0,21%
Dollar
0,003
1,3280
+0,24%
Olie
1,24
122,90
+1,02%
'Vlak tot licht verlies AEX'
De Amsterdamse beurs zal donderdag vlak tot licht lager openen. Ook de andere beurzen in Europa zullen met kleine verliezen beginnen. meer...
AEX326,77
+0,00+0,00%
AEX
spacer
spacer
spacer

Loading flash


Donderdag in De Financiële Telegraaf:

Beerput open na faillissement van Redema

Korting op pensioenen zorgt voor nivellering

Kaarten rond TNT nog lang niet geschud

ma 11 okt 2010, 08:35

Silicon Valley herrijst uit as

door Theo Besteman
AMSTERDAM -  Om half acht ’s ochtends al files op de vijfbaanswegen in Silicon Valley, zuidelijk gelegen in de Bay Area bij San Francisco. „Het verkeer is weer verschrikkelijk. Economisch gezien een goed teken”, zegt Frank Slootman, directeur van dataopslagbedrijf Data Domain. ,,Hiervoor waren alle dotcom-bedrijven vertrokken, nu lukt het ons al kwartalen niet om voldoende personeel te vinden. De Valley boomt .”

Nederlander Slootman maakte faam met opslag van bedrijfsgegevens op discs. Data Domain werd opgekocht door EMC. Zo’n 90% van de grote bedrijven stalde data nog op de grote elektromagnetische tapes. Tape sucks , move on werd zijn strijdkreet – tape is traag en duur. In korte tijd ging EMC naar $16,8 miljard omzet. ,,De laatste vier kwartalen”, aldus de Nederlander in zijn kantoor in Santa Clara, ,,zijn we telkens met 130% gegroeid. Extreem, als je al zo groot bent.” De tape sucks company , zoals Amerikanen het noemen, heeft klanten als SNS Bank, Rabobank en Lage Landen. ,,Zulke groei lukt alleen als de hele sector achter een technische doorbraak is gaan staan.”

Het regent inmiddel technische vernieuwingen, na het uiteenspatten van de internetzeepbel en de terugval begin 2009. Het zijn op de brede levensader 101 nog geen files zoals rond Los Angeles en New York, maar forenzen staan regelmatig vast. Silicon Valley pompt miljarden in technologiebedrijven, van ict, groene technologie tot biotech. De eigen beursindex met belangrijkste bedrijven, de Silicon Valley-150, boekte afgelopen jaar 9,5% winst.

Gerard Spin van Parking Ware uit Gieterveen ontwikkelde nummerplaatherkenning en beveiligt daarmee parkeerplaatsen op Schiphol. Maar Nederland wordt te klein. Dagenlang loopt Spin in de Valley deuren plat bij durfkapitalisten. Subsidies tellen hier niet, de venture capitalists zorgen voor startkapitaal. Met Spin vliegen tientallen ondernemers naar San Francisco om van het opkomende tij in Silicon Valley te profiteren.

Silicon Valley komt van ver. „Europa en Azië hadden de VS ingehaald als het gaat om gadgets en mobiele telefoons,” zegt Matthew Glotzbach van Google in Mountain View. Maar de Valley is terug, concludeert de directeur productbeheer bij Google Enterprise.

Silicon Valley was al de bakermat van de pc, microchip, internet en mobiel netwerken. Nu mobieltjes en notebooks dankzij 3G-verbindingen overal bij systemen kunnen, versnellen rappere 4G- en LTE/5G-netwerken de mogelijkheden. ,,De combinatie van beste techniek, enorme kennis, creativiteit en investeringskracht zijn uniek, China noch India bezit die.”

De nieuwe topman van telecombedrijf Nokia, die de falende Olli Pekka Kalasvuo aan de kant zette na omzetverlies aan Apple’s iPad en Google’s Android, zei bij zijn aantreden: „De vernieuwing begint eerst in Noord-Amerika.” Eind juni nam daarom de Russische president Medvedev poolshoogte. Hij wil Silicon Valley kopiëren.

Flipboard

De groei is echter fragiel. Cisco-topman John Chambers waarschuwde begin augustus onverwacht voor ’ongewone onzekerheid’ van de economie. Toch laten starters zich niet stoppen. In een voormalige winkel aan 818 Emerson Street in Palo Alto werkt de Nederlander Arthur van Hoff aan Flipboard, een mengeling van sociale media, artikelen uit glossy bladen en nieuwslinks. De voormalige ’tovenaar’ met Java-software, en bewonderd door de it-gemeenschap, maakt Flipboard met oprichter Mike McCure tot een van de meest gebruikte iPad-toepassingen. Van Hoff richtte zelf zes bedrijven op en verkocht die meestal met miljoenen winst.

„Er verandert veel. Iedereen kijkt nog naar internet, maar internet is verouderd. We staan voor grote vernieuwingen. Ik zie geen andere plek in de wereld”, zegt Van Hoff, „waar dat zo snel en met zoveel energie wordt opgepikt als in Silicon Valley.”


Weekendabonnement
Proefabonnement?

Optiebelegger?
Maak nu 14 dagen gratis kennis met de DFT Beleggers Tools


DFT Poll: De opmars van de olieprijs zet een rem op de koersen






Verstuur
AEX326,77arrow0,00% 22-02
AMX534,14arrow0,00% 22-02
ASCX418,15arrow0,00% 22-02
BEL-202258,97arrow0,00% 22-02
FTSE 1005916,55arrow0,00% 22-02
CAC-403447,37arrow0,00% 22-02
SMI6192,42arrow0,00% 22-02
NASDAQ2579,78arrow-0,40% 22-02
meer...

Loading flash

Omzet (mln stuks)116,6
17.79
26.66
13.50%
16.88
19.78
10.74%
0.08
0.10
11.46%
7.90
9.74
11.31%
10.41
12.98
11.43%
Please Wait ...
loading ...

Hoeveel betaalt u bij uw huidige bank of online broker? Vergelijk hier uw tarieven met andere brokers en controleer of u niet teveel betaalt.

In welke beleggingsvormen handelt u?