De Telegraaf
Zoeken
  Zoeken met  
 
14 °C
Z 4
 
files 0
0 km.
euro95
diesel
1,458
1,099
 
 
Slechte week voor Damrak
Met hakken over de sloot heeft de AEX boven de grens van 310 punten de week beëindigd. Het beleggersvertrouwen in de bestendigheid van het... meer...
spacer
spacer
spacer
AEX

Zaterdag in De Financiële Telegraaf:

Spyker overvalt personeel met overheveling productie

AOW-plan kost bouwvakkers 7 mille per jaar

Curatoren voorzien eerste betalingen in de zomer

vr 30 okt 2009, 17:50

Damrak sluit met forse verliezen

door Klaas Steenhuis
AMSTERDAM -  Het Damrak is vrijdag met forse koersverliezen gesloten. Beleggers maakten zich zorgen over het verdere verloop van de economie. Onder meer Aegon, Arcelor Mittal en Air France KLM gingen flink onderuit. De grootste verliezer was echter opnieuw TomTom.

Prof. dr. Klaas Knot, de nieuwe topman op het Ministerie van Financiën, opende vanochtend de handel. Klaas Knot is per 15 augustus 2009 benoemd tot directeur Financiële Markten op het ministerie van Financiën. Ook wordt hij plaatsvervangend Thesaurier-Generaal.

De AEX-index sloot op 302,36 punten, wat een verlies betekende van 7,29 punten ofwel van 2,35%. Eerder op de dag was de stemming stukken beter geweest, waarbij de graadmeter een hoogste notering bereikte van 310,79. De Midkap-index deed minder slecht, maar moest toch 1,36% prijsgeven op 466,81.

In de rest van Europa werd de stemming ook ronduit slecht. De indices van Parijs en Frankfurt daalden rond de 3%. Londen beperkte het verlies tot iets minder dan 2%.

Met de forse koersdalingen werd het herstel van de voorgaande dag geheel tenietgedaan. Over de hele week gezien is de AEX-index meer dan 5% gedaald.

Bij opening van de handel op de laatste dag van deze week zag het er nog redelijk uit. De koersen begonnen licht hoger, als vervolg op het herstel van donderdag. Maar uit Duitsland kwam al snel een tegenvaller: de detailhandelsverkopen zijn in september gedaald met een half procent, waar gerekend was op een stijging.

Bovendien kwamen er aarzelingen over het groeicijfer de voorgaande dag van de Amerikaanse economie. Die was weliswaar fors, maar ook voor een groot deel gedreven door stimuleringsmaatregelen van de overheid, zoals de 'cash for clunkers' regeling.

Wall Street breidde de verliezen na een lagere opening ook fors uit, tot rond de 2% voor de toonaangevende indices. De consumentenbestedingen zijn in de afgelopen maand met 0,5% gedaald. Het vertrouwen van consumenten bleek wel wat te zijn gestegen, maar beleggers hadden meer oog voor het negatieve nieuws dan voor het positieve.

Het lijkt erop dat de beurzen nu eerst nieuwe impulsen nodig hebben om verder te kunnen stijgen, denkt Geoffrie Leloux van Keijser Capital. "Er is twijfel of het ingetreden economisch herstel wel zal doorzetten, omdat het grotendeels te danken is geweest aan overheidsmaatregelen, die niet altijd kunnen doorgaan. Het wachten is op tekenen dat de economie ook zonder die stimulansen aanzwengelt", aldus de handelaar.

Het scenario voor de beurzen in de rest van dit jaar zal iets gematigd moeten worden, denkt Leloux. Hij houdt er rekening mee dat de AEX kortstondig kan terugvallen tot onder de 300 punten, waar een eerste steunpunt ligt bij 295 punten en een volgende bij 280. Toch ligt zelfs die 280 punten volgens hem nog steeds in het sterk stijgende trendkanaal dat de AEX sinds maart heeft gevormd, zodat een dergelijke correctie op bnasis van de technische analyse niet verontrustend hoeft te zijn.

Bij de AEX-aandelen waren ditmaal vrijwel uitsluitend verliezers te noteren. TomTom stond opnieuw zwaar onder druk, en sloot met een verlies van 10,4% op €6,51. Het navigatie-aandeel kreeg ditmaal een adviesverlaging van zakenbank UBS. Eerder deze week kelderde TomTom ook al na een bericht over in aantocht zijnde concurrentie van Google.

Bij de financiële waarden was het ook weer somberheid troef, na één dag van opleving. Voor Aegon liep de schade op tot 6,1% op €4,88 en ING liet 2,6% liggen op €8,94.

Ook enkele zwaargewichten moesten een forse stap terug doen. Royal Dutch Shell leverde 2,7% in op €20,21, Arcelor zakte zelfs 5,1% tot €22,98.

Air France-KLM, dat aanvankelijk tot de favorieten behoorde, moest uiteindelijk genoegen moest nemen met een koersdaling van 4,8% op €10,46.

De defensieve aandelen fungeerden enigszins als vluchthaven. Heineken boekte hierdoor nog een koerswinstje van 0,4% op €30,12. Verder sloten KPN, TNT, Corio en Wereldhave slechts rond de 0,5% lager.

Midkapfonds BinckBank boekte een koerswinst van 1,9% op €13,50 dankzij fraaie kwartaalcijfers. De bank zag het aantal rekeninghouders flink groeien. Petercam noemde de resultaten over de hele linie 'schitterend' en kondigde aan de verwachtingen voor het aandeel naar boven bij te zullen gaan stellen. Ook Theodoor Gilissen Bankiers noemde de cijfers mooi en verhoogde het koersdoel naar €17.

Wessanen deed het nog beter en ging 6,8% omhoog naar €3,74. Vermogensbeheerder Financière de l'Echiquier heeft een belang van 5,19 procent genomen in het voedingsmiddelenconcern.

Goed in de markt lagen verder Vopak, dat 1,2% hoger werd gewaardeerd, en Prologis, dat 1,5% pluste.

Aan de andere kant was USG People uit de gratie met een 4,7% lager slot, terwijl SNS Reaal 3,4% moest inleveren. AMG bouwde de grote winst van donderdag eerst nog flink uit, maar zakte later naar een verlies van 6%.

AScX-vastgoedbedrijf Nieuwe Steen kwam met beter dan verwachte resultaten, maar het aandeel ging toch 3,2% omlaag.

Lokaal fonds Besi kon zich herstellen van de klap die de voorgaande dag werd uitgedeeld en noteerde 3,1% hoger.

Plaats op:      Facebook    Plaats op eKudos    Plaats op MSN reporter    Plaats op Delicious    Plaats op Twitter

AEX 310,03 arrow -1,05%  18:03
AMX 495,56 arrow -0,66%  18:02
ASCX 444,76 arrow -1,08%  18:02
BEL-20 2.483,46 arrow -0,09%  18:03
FTSE 100 5.251,41 arrow -0,31%  17:35
CAC-40 3.729,36 arrow -0,82%  18:03
DAX 5.663,15 arrow -0,68%  17:45
SMI 6.277,46 arrow -0,15%  17:31
DOW JONES 10.318,16 arrow -0,14%  22:04
NASDAQ 2.146,04 arrow -0,50%  23:15
NIKKEI 9.497,68 arrow -0,54%  09:00
meer...
Omzet (mln stuks) 0,0
Euro/Amerikaanse dollar 21:59 1,4860
Euro/Britse pond 23:04 0,9001
Euro/Japanse yen 21:59 132,2822
Euro/Zwitserse frank 23:00 1,5122
meer...
brent crude cash 76,50 arrow -0,17
nymex wti 77,00 arrow 0,00
meer...
Please Wait ...
loading ...