De AEX sloot 0,8% hoger op 331,9 punten, een fractie onder de hoogste stand van de dag. De Midkap-index won 0,6% op 507,2 punten.
Hiermee liep de Amsterdamse beurs in de pas met de grote beurzen elders in Europa. Londen won 0,8%, Parijs 1,2%. De beurs van Frankfurt steeg 0,6%.
Wall Street hield vandaag de deuren dicht in verband met Labor Day. Vrijdag wisten de toonaangevende Amerikaanse beurzen met winsten van 0,5% tot 0,7% te sluiten. In Azië was het beeld verdeeld: De Nikkei sloot vanmorgen met 0,6% verlies maar de Kospi-index kreeg er 0,4% bij.
Hoofdeconoom Luc Aben van Van Lanschot Bankiers noemde de positieve stemming op het Damrak ’een beetje vreemd’, gelet op de hoeveelheid slecht nieuws. ”Het begon dit weekend al met slechte cijfers over de Chinese industrie, die duiden op een afnemende productie. Ook werd vandaag nog eens bevestigd dat de Duitse export het moeilijk heeft. Bovendien heeft de Spaanse regio Andalusië ook al in Madrid aangeklopt voor financiële steun."
Volgens Aben is slecht nieuws voor beleggers nu goed nieuws, omdat het de kans op stimuleringsmaatregelen vergroot. "Fed-president Bernanke heeft al aangegeven dat de Amerikaanse arbeidsmarkt te langzaam herstelt. Vrijdag worden de maandelijkse cijfers over de banengroei gepubliceerd. Als die tegenvallen, zet dat de deur naar nieuwe maatregelen van de Fed een stukje verder open."
Aben verwacht dat de beurzen in aanloop naar donderdag wel positief zullen blijven, wanneer de maandelijkse rentevergadering van de ECB plaats vindt. ”De verwachtingen lopen hoog op. Wanneer de maatregelen de markt echter teleurstellen, kan dit een geval worden van buy the rumour, sell the fact."
Pas echt spannend wordt het volgens Aben volgende week, wanneer op 12 september de Nederlandse verkiezingen plaatsvinden en het Duitse constitutionele hof een uitspraak doet over het ESM. Vooral de verkiezingen zullen spannend worden. ”Dan weet de Duitse bondskanselier Merkel of ze een bondgenoot gaat behouden of verliezen."
Bij de hoofdfondsen sprong TomTom omhoog, de fabrikant van navigatiekastjes klom 2,9% op €3,59. Heineken sloot 1,8% hoger op €44,88, Fugro werd 1,3% meer waard op €49,02.
Uitgever Wolters Kluwer steeg eveneens 1,3% op €14,48. Dat de uitgever BSI overneemt, een leverancier van informatie over fiscale en juridische zaken en beleggingen, stemde beleggers positief. Financiële details van de transactie werden niet prijsgegeven.
Olie- en gasmaatschappij RD Shell klom 0,9% op €28,07. Het bedrijf heeft een belang van 30% in een Nigeriaans wingebied verkocht.
Air France KLM noteerde 0,7% in de plus op €4,03. Afgelopen vrijdag sloot het aandeel van het luchtvaartconcern nog met een fors verlies. Beleggers zagen door die daling een aantrekkelijk instapmoment ontstaan. Meer stakingsperikelen bij concurrent Lufthansa spelen mogelijk ook mee bij de koersstijging.
De staalaandelen begonnen de dag zwak in reactie op het Chinese macronieuws over een afnemende groei van de industriële productie. Na even op winst te hebben gestaan, sloot Aperam 0,2% in de min op €10,35. Arcelor Mittal ging onveranderd de dag uit op €11,86.
Behalve Aperam sloot ook TNT Express met een bescheiden verlies, van 0,3% op €8,92. PostNL eindigde op een min van 1,2% op €2,82 en was daarmee de grootste verliezer van de dag. Twee directeuren zullen het bedrijf verlaten, volgens de betrokkenen in goed overleg.
In de Midkap-index sloot tankopslagbedrijf Vopak met de grootste winst, het aandeel ging 2,1% omhoog op €52,05. ASMI presteerde 1,9% beter op €28,53. Producent van zeldzame metalen AMG zakte naar de derde plaats met een koerswinst van 1,7% op €6,01.
TKH noteerde 1,5% lager op €16 en was daarmee de grootste daler van de middelgrote fondsen. Imtech (€20,40) en Mediq (€9,31) werden 0,8% minder waard. Binckbank ging 0,7% onderuit.
Op de lokale markt ging Galapagos 1,7% vooruit op €13,37. Het biotechbedrijf gaat samen met farmaceut Ono op zoek naar medicijnen tegen aandoeningen van het zenuwstelsel. De bedrijven werken al langer samen op andere fronten. Volgens zakenbank KBC is de nieuwe deal 'miljoenen' waard.
© 1996-2013 TMG Landelijke Media B.V., Amsterdam.
Alle rechten voorbehouden.
e-mail: info@dft.nl
Gebruiksvoorwaarden | Privacy | Cookies | Cookie-voorkeuren | Disclaimer
| * Top 5 op basis van volume x prijs. Per onderliggende waarde wordt maximaal één Turbo vermeld. |
| AEX | 364,63 | -0,16% | 24-05 | |
| AMX | 538,39 | -0,14% | 24-05 | |
| ASCX | 444,69 | -0,39% | 24-05 | |
| BEL-20 | 2700,91 | -0,16% | 24-05 | |
| FTSE 100 | 6654,34 | -0,63% | 24-05 | |
| CAC-40 | 3956,79 | -0,26% | 24-05 | |
| SMI | 8168,78 | 0,00% | 24-05 | |
| meer... | ||||
| Euro/Amerikaanse dollar | 16:57 | 1,2931 |
| Euro/Britse pond | 16:57 | 0,8548 |
| Euro/Japanse yen | 16:57 | 131,0600 |
| Euro/Zwitserse frank | 16:57 | 1,2431 |
| New York - WTI spot | 94,15 | -0,10 | |
| ICE UK - Brent Crude | 102,78 | 0,12 |
| Omzet (mln stuks) | 115,6 | |