Ze hebben in alle stilte de zoekmachine Cuil, spreek uit cool, gebouwd. De zoekmachine is vandaag van start gegaan
De ontwikkelaars van Cuil zeggen dat hun dienst verder gaat dan de gangbare zoektechnieken die zich richten op weblinks en zoekpatronen van gebruikers. In plaats daarvan analyseert het de context van elke pagina en de gedachten achter de zoekaanvraag van iedere gebruiker.
Ook de manier waarop de resultaten worden gepresenteerd is anders. In plaats van een verticale lijst met weblinks, kiest Cuil voor een tijdschriftachtige uitstraling. De resultaten worden met foto’s horizontaal gepresenteerd inclusief zogenoemde ‘sidebars’ waarop geklikt kan worden voor meer informatie over onderwerpen die gerelateerd zijn aan de originele zoekopdracht. .
De zoekindex van Cuil omspant 120 miljard webpagina’s. Dat is volgens Anna Patterson, een van de oprichters van Cuil, driemaal zoveel als de index van Google. Of Patterson het bij het rechte eind heeft is moeilijk te verifiëren omdat Google sinds drie jaar niet meer openbaar maakt hoeveel pagina’s het geindexeerd heeft. Drie jaar terug stond de teller op 8,2 miljard. Op de officiële Google-blog schrijven twee werknemers dat Google 1 biljoen pagina's indexeert, wat betekent dat het de grootste zoekmachine zou blijven.
Een klein testje tussen Cuil en Google laat tevens zien dat Google vooralsnog meer resultaten oplevert. Zo geeft de zoekterm 'komkommer' via cuil.com 105.964 resultaten, terwijl google.com 423.000 resultaten laat zien. De eerste pagina van Cuil geeft voornamelijk pagina's met recepten, terwijl Google als eerste met online-encyclopedie wikipedia, enkele filmpjes en foto's komt.
Van de achternaam van premier Jan-Peter Balkenende komt Cuil met 200.000 resultaten en Google met 2,3 miljard. Wel heeft Cuil een apart kader waar categorieën staan die verwant zijn aan Balkenende, zoals 'politici' en 'kabinet', maar ook minder duidelijk verwante categorieën als 'mensen uit Noord-Brabant' en 'Nederlandse televisiezenders' waar alleen drie RTL-zenders worden genoemd.
Oprichter Patterson is de architect achter Google’s omvangrijke TeraGoogle index. Ze heeft Cuil opgericht samen met haar man Tom Costello, die eerder een prototype ontwikkelde van Web Fountain, het analytische zoekprogramma van IBM. Ook hun twee voormalige Google collega’s Russell Power en Louis Monier maken deel uit van het team. Monier leidde eerste het herontwerp van de zoekdienst van eBay en stond aan het hoofd van de technologieteams van AltaVista en Babelfish.

© 1996-2012 Telegraaf Media Nederland | Landelijke Media B.V., Amsterdam.
Alle rechten voorbehouden.
e-mail: redactie-i@telegraaf.nl
Privacy | Disclaimer