De Telegraaf
Zoeken
  Zoeken met  
 
5 °C
Z 2
 
files 0
0 km.
euro95
diesel
1,563
1,189
 
 

Columnisten

columnist Robert Webbe
Technisch productspecialist van Belcompany beantwoordt vragen over mobiele telefonie

Wat kan ik precies bereiken met 1 gigabyte data per maand?
Er is geen vuistregel te geven voor bijvoorbeeld zoveel webpagina’s of e-mails.
Meer Columnisten
 
vr 20 nov 2009, 08:00
Gerelateerde artikelen
'Kleine' smartphone van Nokia
De Nokia N97 Mini is de kleinere...
Windows Mobile 7 in maart onthuld
De eerste telefoons met het...
Terug naar de basis met BlackBerry Curve 8520
De BlackBerry is niet meer...
Al je Facebookvrienden in je broekzak
Vodafone heeft deze week haar...
Review iPhone 3GS
Het is geen overstatement om...

Review HD2 van HTC

Windows smartphone met groot scherm

door Gabi Ouwerkerk
AMSTERDAM -  De HD2 van de Taiwanese fabrikant HTC valt op door het 4,3 inch grote scherm. Toch ziet de smartphone er niet lomp of belachelijk groot uit. Hij past zelfs nog steeds in de broekzak. Met 11 mm is het toestel namelijk tamelijk dun. Wel jammer dat de camera aan de achterkant uitsteekt.

De HD2 is een van de eerste smartphones die draait onder het nieuwe Windows Mobile 6.5 besturingssysteem van Microsoft. Een van de belangrijkste vernieuwingen hierin is de ondersteuning van aanraakschermen die op warmte reageren waardoor HTC haar Windows Mobile smartphones niet langer hoeft uit te rusten met een stylus. Die ontbreekt dan ook bij dit toestel.

Bediening

Design

HTC Sense

Contactpersonen

Muziekspeler en camera

iPhone kloon

Synchroniseren

Conclusie

Bediening

Net als de iPhone kan de HD2 geheel met de vingers bediend worden. Dat is zelfs een vereiste want een fysiek toetsenbord ontbreekt. Voor mensen die veel berichten schrijven op hun mobiel kan dat een nadeel zijn, een fysiek toetsenbord werkt dan over het algemeen toch prettiger.

Onder het grote scherm is een vijftal knoppen te vinden. Van links naar rechts zijn dat bellen, thuis, start, terug en ophangen. De thuisknop brengt de gebruiker terug naar het beginscherm en met de startknop kom je in het windows menu. De terugknop is vooral handig tijdens het internetten, terugbladeren gaat via de knop sneller dan via het scherm. Het indrukken van een link met de vingers is namelijk een stuk lastiger dan via een stylus of nagel op aanraakschermen die op druk reageren. Aan de zijkant is verder alleen nog een volumeknop te vinden.

Design

Helaas is HTC er niet in geslaagd de camera geheel in te bouwen in de dunne behuizing. Daardoor steekt deze uit waardoor deze beschadigd kan raken. Ook de ietwat uitstekende 3,5mm ingang voor de koptelefoon is een kleine smet op het design. Naast deze ingang is een micro-usb aansluiting te vinden.

Dat HTC bij de HD2 gebruikmaakt van standaard aansluitingen is prettig. Daardoor kun je je eigen koptelefoon gebruiken en mocht je een keer je oplader vergeten dan is de kans groot dat er iemand een micro-usb kabeltje bij zich heeft.

HTC Sense

Naast het uiterlijk is ook het innerlijk van het toestel belangrijk. Hoewel Microsoft Windows Mobile 6.5 een stuk aantrekkelijker heeft gemaakt dan voorgaande versies, gaat achter de nieuwe iconen nog steeds de saaie lijstjesstructuur schuil. Maar HTC heeft een eigen laag over het OS gelegd: HTC Sense. Deze interface is onder dezelfde naam te vinden op Android toestellen van HTC, al verschillen de interfaces wel.

Sense op de HD2 biedt uitgebreide mogelijkheden om het startscherm te personaliseren. De gebruiker kan tijd, weer en agenda duidelijk in beeld brengen plus drie snelkoppelingen naar keuze. Dat kunnen zowel programma’s, contactpersonen als bladwijzers zijn. Met een veeg naar boven verkleint de gebruiker bovendien datum en tijd waardoor er ruimte is voor negen snelkoppelingen naar keuze. Onderaan het scherm bevindt zich nog een balk met daarop koppelingen naar diverse functies waaronder contactpersonen, mail, muziek en camera.

Contactpersonen

Favoriete contactpersonen kunnen met foto in beeld gebracht worden. Het grote scherm biedt plaats aan 9 personen, maar door naar boven te vegen is er plaats voor nog eens 6. De overige contactpersonen zijn onder het kopje meer te vinden. Handig is dat alle communicatie-uitingen met een persoon bij elkaar staan, waardoor je direct kunt zien wanneer het laatste telefoontje met die persoon is gevoerd, welk sms contact er is geweest en of hij of zij al antwoord heef gegeven op de verstuurde e-mail. Ook Facebook updates kunnen automatisch binnengehaald worden.

Muziekspeler en camera

De HD2 heeft een 5 megapixelcamera aan boord met flits die redelijke kiekjes oplevert. Geen fotografenkwaliteit maar voor snapshots voldoet het prima. De muziekspeler is eenvoudig in gebruik en in combinatie met de hoofdtelefoon is de kwaliteit prima. Zonder koptelefoon is het geluid erg blikkerig en niet om aan te horen. Gebruikers die muziek op de HD2 willen zetten moeten wel eerst een microSD geheugenkaartje in het toestel plaatsen. Met 512MB is het interne geheugen namelijk zeer beperkt.

iPhone kloon

Aan de muziekapplicatie is te zien dat ze bij HTC de iPhone goed hebben bestudeerd. In landschapsmodus verschijnen de albums van de gebruiker in beeld op een manier die erg veel lijkt op die in iTunes. Bij het instellen van de tijd verschijnen scrollwielen in beeld die we ook kennen van de populaire telefoon van Apple. De weerapplicatie in Sense is wel typisch HTC met bewegende druppels, wolken en de zon die even veranderlijk zijn als het weer.

Synchroniseren

De telefoon is dankzij het Windows Mobile OS heel eenvoudig en soepel te synchroniseren met een Windows pc. Ook handig is de gratis MyPhone dienst van Microsoft die automatisch een online back-up maakt van de telefooninhoud. Een minpuntje waar HTC overigens weinig aan kan veranderen is het tegenvallende aanbod in de Windows Marketplace, Microsoft’s eigen applicatiewinkeltje. In het Nederlandstalige gedeelte zijn nog geen twintig programmaatjes te vinden.

Conclusie

Windows Mobile heeft flink wat terrein verloren in de smartphonemarkt. Met name het gebrek aan ondersteuning voor aanraakschermen zonder stylus en multitouch plus de traagheid van het systeem zaten het gebruiksgemak in de weg. HTC is er met de HD2 in geslaagd deze belemmeringen voor het grootste gedeelte op te lossen. Dankzij een snelle 1 GHz processor werkt de HD2 stukken sneller dan eerdere smartphones van HTC. Het is de Taiwanezen zelfs gelukt om de gebruiker in de Opera browser, de foto applicatie en Google Maps met de vingers te laten inzoomen, terwijl Windows Mobile geen multitouch ondersteunt.

De HD2 is dan ook een prima smartphone voor mensen die een groot scherm op prijs stellen. Met een beelddiagonaal van 4,3 inch is het het grootste smartphone scherm op dit moment. Ter vergelijking: het scherm van de iPhone is 3.5 inch.

De HD2 is verkrijgbaar voor €599 (zonder winkelsubsidie). Ook de eerder dit jaar verschenen Omnia II van Samsung met een 3,7 inch aanraakscherm en de binnenkort te verschijnen Xperia X2 van Sony Ericsson met 3,2 inch aanraakscherm draaien onder Windows Mobile 6.5.

Plaats op:      Facebook    Plaats op eKudos    Plaats op MSN reporter    Plaats op Delicious    Plaats op Twitter