*

Zoeken
  Zoeken met  
17.2 °C
NNW 2
 
files 43
31 km.
euro95
diesel
1,801
1,469
 
 
vr 21 okt 2011, 12:18

'Flying bottlers' trekken van chateau naar chateau

Kaaskoppen tussen Franse wijnboeren

door Eveline Bijlsma
GOUDARGUES -  De Nederlandse Gijsbert van den Ordel en zijn dochter Nicole rijden met de meest geavanceerde bottelwagen van Zuid-Frankrijk wijndomeinen en chateaus af. Nu verwerken de ’Flying Bottlers’ nog alleen Franse wijnen, maar het liefst zouden ze met hun ’camion’ ook door Noord Spanje trekken. „Dat Franse wijnboeren niet met kaaskoppen willen werken, kunnen wij uit de vele aanvragen niet afleiden.”

Gijsbert en dochter Nicole voelen zich helemaal thuis tussen de Franse flessen, zowel de lege als de volle. EIGEN FOTO Gijsbert en dochter Nicole voelen zich helemaal thuis tussen de Franse flessen, zowel de lege als de volle. EIGEN FOTO

Het verlengsnoer haalt het nét niet. Hoe supersonisch de grote witte vrachtwagen ook mag zijn, zonder stroom zijn de Flying Bottlers, zoals Gijsbert (62) en Nicole (28) zich noemen, nérgens. Ze staan met hun mobiele fabriek op ’Domaine La Romance’, in de Zuid-Franse regio Gard, klaar om de wijn van boer Gilles Chinieu te bottelen. Vader stapt in de cabine om hem nog een stukje dichter naar het verlengsnoer toe te rijden, dochter geeft aanwijzingen onder de platanen.

Ervaring

Sinds maart rijden ze met de bottelarij-op-wielen rond. Zowel vader als dochter heeft ervaring in de wijnwereld. Gijsbert en zijn vrouw Gerrie begonnen in 1985 een wijnimportbedrijf in Wijk bij Duurstede. In 1997 verhuisde het gezin met jongste dochter Nicole naar Goudargues in Zuid-Frankrijk. Gijsbert: „Die eerste jaren hebben we zelf een paar huizen gebouwd en verkocht, maar na verloop van tijd begon ik de wijn te missen. Ik had al jarenlang geen fles meer aangeraakt – in commercieel opzicht dan.”

In 2005 begon de Nederlander met het kopen van ’bulken’ wijn, die hij vervolgens zelf liet bottelen. „Dan zoek je zelf de fles uit, en bedenk je wat voor etiket je erop wilt hebben. Zo ontstond het idee om het allemaal zelf te gaan doen. Terug in de wijnwereld, maar dan helemaal naar de basis.”

Nicole was dertien toen haar ouders gingen emigreren. Ze slaagde er niet in haar Franse middelbare school af te maken, en ging als uitzendkracht aan het werk op bottelwagens. „Ik vond het gelijk al een machtig interessant proces. Je zet een kale, lege fles op een lopende band die een paar meter verderop met wijn en etiket en al uit een machine komt.”

Gijsbert investeerde € 230.000 in de vrachtwagen en de machines. „We hebben hier het nieuwste van het nieuwste”, zegt hij. „We draaien met gemak 2000 flessen per uur – afhankelijk van hoe vaak je van fles of wijnsoort moet wisselen.”

Al is het bottelen van wijn een typisch Franse aangelegenheid, het kostte de twee Nederlanders nauwelijks moeite om een plekje te veroveren op de markt. „Toen we de camion eenmaal hadden, hebben we heel veel mails verstuurd naar wijnboeren”, vertelt Gijsbert. „We begonnen met een aanbieding: de 600 eerste flessen gratis. Uit de vele aanvragen die we krijgen, kan ik niet afleiden dat Franse wijnboeren niet met kaaskoppen willen werken. Ze kennen ons misschien nog niet, maar het gaat uiteindelijk om de kwaliteit die je levert. Nu moeten we het vooral hebben van mondtot-mondreclame.”

Vader en dochter hebben hun mobiele fabriek in tweeën gedeeld: Gijsbert is verantwoordelijk voor het schoonmaken en vullen van de flessen en ontfermt zich over de machine die de kurk in het glas schiet. Nicole zorgt voor de etiketten, data en serienummers.

De Flying Bottlers krijgen flink wat aanvragen, maar vader en dochter leggen de lat telkens hoger: „Halverwege november nemen we een tweede wagen in gebruik”, zegt Gijsbert. „Over een derde, die nóg geavanceerder is en een schroefdopmachine heeft, zijn we nog in onderhandeling. De machines die we op het oog hebben, kunnen 6000 flessen per uur bottelen. Die wagen gaat ruim € 500.000 kosten, dus daarvoor zijn we nog op zoek naar een investeerder.”

Spanje

De droom van het tweetal is met de nieuwe wagen ook buiten de grenzen van Frankrijk aan de slag te gaan. „We willen naar Noord-Spanje, voor de Navarra en de Rioja”, aldus Gijsbert. „En met de vrachtwagen op de boot naar Mallorca, waar ze ook prachtige wijngaarden hebben. We zien overigens ook wel markt in de Nederlandse wijnproductie.”

Uiteindelijk is de gedachte dat Nicole het bedrijf overneemt. „Zij heeft het in zich een voortreffelijke ’chef de camion’ te worden”, zegt Gijsbert trots. „Mijn dochter heeft twee paar ogen en twee paar oren. Dat is ook nodig, want als je even niet oplet, vliegen de etiketten je om de oren.” Nicole: „Nou, ik zie mijn drie zoontjes later óók wel op de vrachtwagen werken.”


Weekendabonnement
Het EK-abonnement, 6 weken € 20,-!

Starter van de week

Starter van de week


Danny Hess
Tour Diary

TeleTip

Heeft u de tijd om ziek te zijn?





Verstuur

Agenda

29 mei: Starten door een bedrijfsovername, Amsterdam

4 juni: Koude acquisitie, Arnhem

12 juni: Grip op je inbox , Seats2Meet, Utrecht

13 juni: De Drukte de Baas, Seats2Meet, Utrecht

21 juni: Social Media en Export, KvK, Enschede