Sinds een jaar geldt het spamverbod en mogen ondernemers potentiële klanten en collega-ondernemers niet meer ongevraagd mailen. Toch heeft telecomtoezichthouder OPTA afgelopen maanden een recordaantal klachten over ongewenste spamberichten ontvangen: bijna 34.000, nu al een verdubbeling van het aantal in 2009.
Volgens marketeer Marc Borgers van marketingbureau Borgers&Straathof heeft de nieuwe wet weinig invloed gehad op het aantal verstuurde mails. Sterker nog, hij stelt dat het alleen maar toeneemt. "E-mail blijft een favoriet middel om met bedrijven en consumenten te communiceren."
Tegenstanders van het verbod verwachtten een jaar geleden nog dat het traditionele, zakelijke postverkeer hierdoor een impuls zou krijgen. Maar postbedrijven TNT en Sandd zagen juist helemaal geen groei. Borgers vindt dat ook logisch. "Acquisitie per post kan succesvol zijn, maar dat is wel brancheafhankelijk.Deze marketingmanier is minder doeltreffend bij impulsaankopen, maar werkt bijvoorbeeld wel goed in de autobranche. Een brochure doet in die sector wonderen." De nieuwe wet hoeft volgens Borgers geen belemmering te zijn voor e- mailmarketing in het kleinbedrijf. Toch gebruiken detailhandelaars deze vorm nog veel te weinig. "Winkeliers zijn per definitie ondernemers die hun klanten écht kennen. Een slager weet precies waar de klant op zit te wachten, daarvan moet hij gebruikmaken."
Verleiden
Via e- mailmarketing kunnen ondernemers (potentiële) klanten op de hoogte brengen van nieuwe producten of aanbiedingen en op die manier verleiden naar de winkel te komen. Maar de mailontvanger moet daar eerst toestemming voor hebben gegeven. Dat is te realiseren door gebruik te maken van bestaande contactmomenten. "Een winkelier zou een kleurplatenactie kunnen organiseren en de winnaar via e-mail bekendmaken. Als een slager dan ook nog om een geboortedatum vraagt, kan hij de klant specifieke aanbiedingen doen als de verjaardag in aantocht is. Een winkelier kan het toonbankpraatje per mail voortzetten, want een e-mail is goed te personaliseren."
Zelfstandigen leggen het vaak af tegen de grote ketens, maar de geboden service is hun troef. "Zo kunnen garagehouders hun klanten via de mail herinneren aan de naderende apk-datum."
Een bezwaar is dat marketing veel tijd en geld kost, maar dat hoeft niet. "Onlangs sprak ik een truffelteler die online zijn waren verkoopt. Op dat moment stond er op zijn website dat het truffelseizoen voorbij was en dat de klant later maar moest terugkomen. Ik adviseerde hem een e-mail aan zijn klanten te sturen als de truffel weer verkrijgbaar is. Dit soort e-mails kost weinig, maar de klant krijgt er wel een goed gevoel van en komt terug."

© 1996-2012 Telegraaf Media Nederland | Landelijke Media B.V., Amsterdam.
Alle rechten voorbehouden.
e-mail: redactie-i@telegraaf.nl
Privacy | Disclaimer
29 mei: Starten door een bedrijfsovername, Amsterdam
4 juni: Koude acquisitie, Arnhem
12 juni: Grip op je inbox , Seats2Meet, Utrecht
13 juni: De Drukte de Baas, Seats2Meet, Utrecht
21 juni: Social Media en Export, KvK, Enschede
Napret in de inbox
Abonneren op diervoeding
Casting met eigen gezicht
Goede films die geen fortuin kosten
Vintage op Facebook
Openbarende theemelanges
Flexibele trailer
Co-werkplek moet kwaliteit bieden
Zelf je boot verkopen, het kán
Multifunctionele coole helm
Projectie voor meer zichtbaarheid
Flirten via de smartphone
Verzamelplaatjes van eigen club
Spin in muzikaal en creatief web
Terug naar het aloude ambacht
Eigen tent voor verhuur aan prille...
Samen online geld inleggen
In de mode gerold
Bonte mix van internationale smaken
Cadeaubon voor online shoppers