*

Zoeken
  Zoeken met  
21.4 °C
NW 3
 
files 97
119 km.
euro95
diesel
1,801
1,469
 
 
ma 28 sep 2009, 12:47

Naar een eenvoudige loonstrook

AMSTERDAM - Het loonstrookje wordt voor werkgever én werknemers een stuk eenvoudiger. Dat maakte staatssecretaris De Jager van Financiën op Prinsjesdag bekend.

klik voor uitvergroting klik voor uitvergroting
klik voor uitvergroting klik voor uitvergroting

Hoe ziet de nieuwe loonstrook er volgens het kabinet straks uit? Wordt het loonstrookje nu echt beter leesbaar? Daarover gaat deze maand de rubriek Loonstrookje onder de loep van de redactie OverGeld.nl in samenwerking met SalarisProfs.

Een historische stap noemde staatssecretaris De Jager het wetsvoorstel om tot een eenvoudiger loonstrookje te komen. Het maakt volgens hem voorgoed een einde aan de vele vragen over de brutonettoberekening. „Werknemers weten vaak wel wat hun brutoloon is, maar op de maandelijkse puzzel kijken ze vaak alleen naar het nettoloon dat op de bankrekening wordt bijgeschreven”, aldus Peter Bloem, salarisspecialist van SalarisProfs. „De weg van bruto naar netto is voer voor professionals.”

Over het loon van de werknemer zijn loonheffing en premies werknemersverzekeringen verschuldigd. Maar dat loon is niet gelijk voor beide heffingen. De loonheffing is een heffing naar draagkracht (de zwaarste schouders) en de premieheffing is een verzekeringspremie voor een uitkering bij ziekte of werkloosheid. De heffingen dienen dus ongelijke doelen. Toch vindt het kabinet het van belang de verschillen weg te werken, zodat de administratie voor de werkgever eenvoudiger wordt en het loonstrookje voor de werknemer beter leesbaar.

In de huidige situatie zijn er meer loonbegrippen, zoals: Deze verschillende berekeningen maken het loonstrookje niet begrijpelijker. Met het wetsvoorstel verdwijnen deze verschillen door de invoering van één loonbegrip. Dit uniforme loonbegrip geldt voor de sociale zekerheid, de volksgezondheid en de belastingen.

Het nieuwe loonbegrip maakt het optellen en verminderen eenvoudiger en daardoor het loonstrookje korter en duidelijker. „Toch moeten we ons nog niet rijk rekenen”, waarschuwt Peter Bloem, „want de invloed van het wetsvoorstel beperkt zich tot de regelingen vanuit de overheid. De huidige praktijk laat zien dat geen enkel loonstrookje gelijk is aan het andere. Denk aan de vele cao’s en bedrijfstakeigenregelingen.”

„Veel bedrijven hanteren verschillende secundaire arbeidsvoorwaarden en toeslagen. Verder leiden deelname aan spaarloon of pensioenfonds weer tot nieuwe berekeningen. Het voorstel is slechts een stap in de goede richting.”

• Een auto van de zaak wordt beschouwd als loon en over de waarde van de auto (bijtelling) dient de werknemer belasting te betalen. Maar over bijtelling zijn geen premies sociale verzekeringen verschuldigd.

• Over de inleg voor de levensloop vindt wel premieheffing plaats, maar over het bedrag van de levensloop is geen belasting verschuldigd.

• De vergoeding van de werkgever voor de zorgverzekeringswet is wel loon voor de loonheffing, maar weer geen loon voor de premieheffing. Bovendien geldt voor de afdracht wel een maximum van E 186,12 per maand.


Weekendabonnement
Het EK-abonnement, 6 weken € 20,-!