De sector voelt zich overvallen en is een handtekeningenactie begonnen om de verhoging terug te draaien. „Dit verdient geen schoonheidsprijs”, zegt Marc van der Linden, directeur van importbedrijf Marlog uit Roosendaal.
Van der Linden, die jaarlijks duizenden oldtimers importeert vanuit de hele wereld, had er in december nog zo naar geïnformeerd bij de douane. Of de aanstaande btw-verhoging op podiumkunsten, kunst- en verzamelvoorwerpen en antiquiteiten ook gold voor klassieke auto’s.
Als dit soort bolides van buiten de Europese Unie komt, was tot 2011 het lagere btw-tarief van toepassing. Mits ze aan een aantal voorwaarden voldeden. Zo moest de auto minstens 30 jaar oud zijn, uit productie zijn genomen en niet te veel zijn gemoderniseerd.
„Lange tijd kreeg ik te horen dat er niets zou wijzigen in het btw-tarief”, zegt de auto-importeur. „Maar vlak voor kerst ontving ik het bericht dat er vanaf 1 januari wel degelijk wat zou veranderen. Het tarief zou worden verhoogd. Zonder enige overgangsregeling, zoals dat wel het geval is bij de theaterkaartjes. De branche is lichtelijk in paniek geraakt.”
Herman Eshuis van Wheels en Wings, dat vanuit de Amerikaanse staat Florida auto’s exporteert naar Europa, heeft ook geen goed woord over voor deze ’ sneaky wetswijziging’. „De eerste klant heeft zich al gemeld. Zijn Porsche 911 uit 1975 is in december vanuit Amerika op transport gezet naar Nederland. Maar de auto is pas na 1 januari aangekomen. Hij betaalt nu 3133 euro aan btw in plaats van de 923 euro waar hij eerst van uitging.”
Handtekeningenactie
Autobedrijf SCL Rotterdam voert sinds 6 januari op internet een handtekeningenactie tegen de btw-verhoging. „Wij strijden ervoor dat de oorspronkelijke regeling weer van kracht wordt”, zegt directeur Andreas Schorel. „Inmiddels hebben we 1145 reacties gekregen. Daar zit een aantal heel emotionele bij. Oldtimers zijn toch een pure liefhebberij. Het is de bedoeling de petitie aan te bieden bij het ministerie en de politiek.”
Schorel wijst op de gevolgen van de btw-verhoging. „Juist vanwege het lagere tarief kozen veel handelaren Rotterdam als invoerhaven in Europa. Nu het voordeel wegvalt, bestaat de kans dat een deel van de import zich verplaatst naar bijvoorbeeld Antwerpen en Bremen. Jammer, want Nederland staat bekend als een echt oldtimerland.
Het ministerie van Financien bevestigt dat het btw-tarief op klassieke auto’s is verhoogd. „Het is echter niet zo dat bij de invoer van elke klassieke auto tot 1 januari 2011 het verlaagde btw-tarief gold”, aldus een woordvoerster.
Ze zegt dat er op verzoek van de Eerste Kamer is gekozen voor uitstel van de tariefsverhoging voor podiumkusten tot 1 juli 2011. „Dit tegen de achtergrond van de duur van het theaterseizoen en de vaak reeds afgesloten contracten. Bij de levering van kunstvoorwerpen, voorwerpen voor verzamelingen en antiquiteiten, speelt dit aspect minder.”

© 1996-2012 Telegraaf Media Nederland | Landelijke Media B.V., Amsterdam.
Alle rechten voorbehouden.
e-mail: redactie-i@telegraaf.nl
Privacy | Disclaimer