Zoeken
  Zoeken met  
19.1 °C
NW2
 
files 20
118 km.
euro95
diesel
1,799
1,453
 
 
do 04 okt 2012, 08:16

Steeds meer financiële problemen met nalatenschap huis

door Martine de Vente
AMSTERDAM - BELASTINGEN

Een erfenis krijgen, dat klinkt financieel heel gunstig. Het tegendeel is waar. Door de crisis op de huizenmarkt krijgen erfgenamen eerder een berg schulden dan een flink bedrag op de bank. En dan wil de fiscus ook nog afrekenen over de waarde van het huis. Oppassen dus!


Een huis is een steeds grotere risicofactor voor erfgenamen. Werd voorheen een huis vrij makkelijk verkocht, nu is de kans groot dat het maanden, zo niet jaren duurt voor een woning wordt verkocht.

Erfbelasting

De fiscus wil echter wel graag geld zien over de erfenis, dus de aanslag voor de erfbelasting ligt binnen afzienbare tijd op de mat. Het verstrijken van de eerste termijn voor het betalen van deze belasting ligt meestal op acht maanden na het overlijden van de erflater. Wie daarvoor geen geld heeft, omdat het huis nog niet is verkocht, kan uitstel aanvragen. Daarin is de Belastingdienst namelijk – door de crisis op de huizenmarkt – coulanter geworden, zeker als een erfenis alleen maar of bijna alleen maar bestaat uit een niet verkochte woning.

Niet te hoog inzetten

Desondanks kan een woning beter maar niet te lang te koop staan in deze dalende markt. Roeland Kimman van de Nederlandse Vereniging van Makelaars adviseert dan ook de prijs van een huis niet te hoog in te zetten. „Zeker wie het huis van zijn ouders verkoopt, heeft vaak een al afbetaalde hypotheek. De concurrentie is groot, ga dus lager zitten met de prijs.” Net als voor huizen die niet uit een erfenis komen, geldt ook hier dat presentatie en sfeer de verkoop bevordert. Investeren dus in een verkoopstylist en goede foto’s van de woning.

Schuld erven

Ingewikkelder wordt het als een huis niet ’vrij’ is, maar nog hypotheek heeft. Wie zo’n huis erft, neemt ook de hypotheekschuld over. Dat betekent dat de erfgenamen de woonlasten van de overledene moeten doorbetalen. Een flinke last voor wie bijvoorbeeld aan zijn woning al genoeg heeft. Het is volgens Robert Coster van Netwerk Notarissen een van de factoren die kunnen meespelen bij de financiële problemen van erfgenamen.

'Onder water'

Nog erger wordt het als een woning ’onder water’ staat, ofwel meer hypotheek dan waarde heeft. Enkele weken geleden werd nog bekend dat de gemiddelde huizenprijs op het moment op het niveau van 2004 zit.



In Nederland hoeven erfgenamen een erfenis overigens niet te accepteren. Ze kunnen de nalatenschap verwerpen, of ze aanvaarden ’onder het voorrecht van een boedelbeschrijving’. Dat laatste betekent dat de erfenis alleen maar hoeft te worden geaccepteerd als er een positief saldo is.

Oppassen

Maar een erfenis is heel makkelijk geaccepteerd. Het gaat namelijk door een papiertje te ondertekenen. De wet beschouwt handelen ook al als accepteren. In de auto van de overledene gaan rijden, of geld pinnen van zijn rekening betekent al dat de erflater de erfenis aanneemt. Oppassen dus, zeker als er mogelijk nog meer schulden zijn.